Ժնևում կայացած միջազգային ավտոսրահում ավտոարտադրող Renault ընկերությունն առաջին անգամ ներկայացրել է Renault Zoe մակնիշը՝ էլեկտրոմոբիլների չորրորդ ներկայացուցչին, կոմպակտ մեքենաների դասից Renault Twizy-ը, ինչպես նաև 2012 թ-ի Megane նոր հավաքածուն: Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանում Renault-ի գրասենյակից։
Zoe էլեկտրոմոբիլն առաջարկում է բազմաթիվ նորարարական տեխնոլոգիաներ և օժտված է կոմունիկացիոն համակարգի նորագույն հնարավորություններով: Zoe-ն հագեցած է Range OptimiZEr համակարգով՝ նախատեսված բոլոր պայմաններում վազքի ավելացման հնարավորությամբ: Zoe-ն առաջին էլեկտրոմոբիլն է, որը կարելի է վերալիցքավորել ցանկացած հզորության հոսանքի աղբյուրից, 30 րոպեից 9 ժամ տևողությամբ՝ շնորհիվ Chameleon վերալիցքավորման համակարգի:
Zoe-ն Renault R-Link մուլտիմեդիա համակարգով առաջին մեքենան է, որը ներառում է 7 դյույմանոց սենսորային պլանշետ, նավիգացիոն համակարգ և այլ յուրահատուկ գործառույթներ:
Ավտոմեքենայի դիզայնի հիմքում ընկած են երեք հիմնական սկզբունքներ՝ նորարարություն, նրբագեղություն և բնապահպանական գործառույթ: Եվրոպայում ավտոմեքենաների վաճառքը կսկսվի այս տարվա աշնանը:
«Ժնևում ցուցադրումից հետո, Zoe-ն կդառնա Renault ZE-ի արտադրության հիմնական գիծը: Կոմպակտ չափերից, գրավիչ դիզայնից և մատչելի գնից բացի, մեքենան ներառում է նաև Renault-ի մնացած տեխնոլոգիական առավելություններն էլեկտրոմոբիլների շարքում»,- նշել է Renault-ի նախագահ և գործադիր տնօրեն Կառլոս Գոնան։

На Международном автосалоне в Женеве компания Renault впервые представила серийный Renault Zoe – четвертый из семейства электромобилей, компактный автомобиль Renault Twizy и обновленную линейку Megane коллекции 2012 года. Об этом сообщают в офисе компании Renault в Армении.
В электромобиле Zoe реализовано множество передовых технологий, многие из которых будут представлены впервые. Новый Zoe отличается высоким уровнем комфорта для водителя, увеличенным запасом пробега и новыми коммуникационными возможностями. Zoe оснащен системой Range OptimiZEr, предназначенной для увеличения пробега в любых условиях. Zoe – первый электромобиль, который можно заряжать током любой мощности – от 30 минут до 9 часов благодаря зарядной системе Chameleon.
Zoe – первый автомобиль Renault с мультимедийной системой Renault R-Link, включающей 7-дюймовый сенсорный планшет, навигационную систему и другие специальные функции.
Дизайн автомобиля базируется на трех основных принципах: инновационность, изящность и экологичность. Продажи автомобиля в Европе стартуют осенью этого года.
“Zoe станет основой линейки Renault Z.E., после того как будет представлен в Женеве. Помимо компактных размеров, привлекательного дизайна и доступной цены, автомобиль демонстрирует технологическое превосходство Renault в области электромобилей. Zoe также провозглашает начало новой эры электрического транспорта для всех и подтверждает нашу приверженность к электромобилям. Эта модель стала важным шагом для Renault, которая в течение 110 лет своей истории делает передовые технологические инновации доступными для людей”,- отметил президент и генеральный директор Renault Карлос Гон.