Զարգացման եվրասիական բանկի (ԶԵԱԲ) վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան խորհուրդ է տալիս անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել ՀԱԷԿ գործող բլոկի կյանքի երկարացնելու ուղղությամբ: «Եթե դա ժամանակին չարվի, կայանը հարկ կլինի փակել առանց որևէ այլընտրանքի: Ռուսաստանում դա արդեն տեղի է ունեցել մի քանի օբյեկտներում»,-ասել է նա մարտի 12-ին Երևանում:
Միաժամանակ ԶԵԱԲ ներկայացուցիչը «տարօրինակ է» համարել ԱԷԿ-ի նոր բլոկի կառուցման նախագիծը: «Շատ ավելի դյուրին ու էժան է միջոցներ ներդնել գործող բլոկի ռեսուրսների երկարացման գործում»,-ասել է նա:
Հայաստանը մտադիր է 1000 ՄՎտ հզորությամբ նոր էներգաբլոկ կառուցել ներկա ԱԷԿ-ի տարածքում: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, հաշվի առնելով միջազգային փորձը, Հայաստանը կաշխատի 10 տարով երկարացնել գործող ԱԷԿ-ի կյանքը, մինչև նորի կառուցումը, որի համար կպահանջվի 100-150 մլն դոլար:

12 Март 2012 - 12:11 AMT
Председатель правления Евразийского банка развития Дмитрий Журба советует немедленно приступить к мероприятиям по «продлению жизни» действующего блока Армянской АЭС. «Если этого не сделать вовремя, станцию придется закрыть без какой бы то ни было альтернативы. В России это уже произошло на нескольких объектах», – сказал он 12 марта в Ереване.
Одновременно представитель ЕАБР посчитал «странным» проект строительства нового атомного энергоблока. «Гораздо проще и дешевле вложить деньги в продление ресурсов действующего блока», – подчеркнул он.
Армения планирует построить новый энергоблок на территории нынешней Армянской АЭС, мощностью в 1000 МВт.
Министерство энергетики и природных ресурсов Армении намерено оценить возможности продления сроков эксплуатации действующей Армянской АЭС, расположенной в Мецаморе. Как ранее сообщал министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, с учетом того, что международный опыт допускает продление жизни атомной станции, Армения постарается продлить жизнь станции на 10 лет, в том числе и за счет внедрения необходимых инвестиций до того, как построит новый энергоблок, на что потребуется порядка $100-150 млн.