Yahoo! ինտերնետ-ընկերությունը դատական հայց է ներկայացրել Facebook սոցիալական ցանցի դեմ՝ մեղադրելով վերջինիս պատենտենրի խախտման մեջ: Համապատասխան հայցը Կալիֆորնիայի տարածքային դատարան ներկայացվել է մարտի 12-ին, հաղորդում է Agence France-Presse-ը:
Հայցում խոսքը 10 պատենտների մասին է, որոնք վերաբերում են ինտերնետ գովազդի ցուցադրության տեխնոլոգիաներին, տեքստային հաղորդագրություններին, մեկնաբանություններին սոցցանցերում և այլն:
Ըստ New York Times-ի, Yahoo!-ն մտադիր էր դատարան դիմել, եթե Facebook-ը հրաժարվի պատենտավորված տեխնոլոգիաների օգտագործման իրավունքը գնելու առաջարկից:
Դատական հայցը հարուցվել է Facebook-ի բորսա դուրս գալու շեմին: Ընկերությունը բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխման հայտ է ներկայացրել 2012թ. փետրվարին:

Интернет-компания Yahoo! подала судебный иск против социальной сети Facebook, обвинив последнюю в нарушении патентов. Соответствующее обращение в окружной суд в Калифорнии было подано 12 марта, передает Agence France-Presse.
В иске фигурируют 10 патентов, которые касаются технологий показов интернет-рекламы, текстовых сообщений, настроек персонализации и комментирования в социальных сетях.
По информации New York Times, Yahoo! собиралась подать в суд в случае, если Facebook откажется от предложения купить право на использование запатентованных технологий.
Судебный иск против Facebook поступил на фоне приближающегося выхода компании на биржу. Заявку на первичное размещение акций социальная сеть подала в начале февраля 2012 года. Как ожидается, IPO может состояться текущей весной и этим поможет Facebook привлечь до пяти миллиардов долларов.