14 Մարտ 2012 - 08:08 AMT
Շուշան Դոյդոյան. Հայաստանում օնլայն լրատվամիջոցները պետության կողմից դասական գրաքննության չեն ենթարկվում
Ինտերնետային մամուլը նրանով է շահեկան, որ բովանդակային գրաքննության չի ենթարկվում և հնարավոր է լինում ստանալ այլընտրանքային տեղեկություններ։ Այս կարծիքը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանում «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչ Շուշան Դոյդոյանը։
Ըստ նրա, Հայաստանում օնլայն լրատվամիջոցները չեն ենթարկվում գրաքննության. «Խմբագրության կողմից գուցե կան թեմաներ, որոնց մասին չի գրվում կամ դրանք քիչ են լուսաբանվում, սակայն ուղիղ դասական գրաքննություն պետության կողմից, ես կարծում եմ, որ չկա»,-նշեց նա։
Խոսելով 2008թ-ի մարտի 1-ին արտակարգ դրության ժամանակ ըստ օրենքի լրատվամիջոների նկատմամբ տեղեկություններ չտարածելու արգելքի մասին, Շուշան Դոյդոյանի կարծիքով, դա կոպիտ միջամտություն էր խոսքի ազատությանը պետության կողմից։
Մարտի 12-ին Ինտերնետում Խոսքի ազատության օրն էր, նաև Կիբերգրաքննության դեմ պայքարի օրը, որը 2008-ին առաջին անգամ նշել է «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Մարտի 12-ին «Լրագրողներ առանց սահմանների» նախաձեռնությամբ ինտերնետ հսկա Google ընկերության աջակցությամբ Փարիզում կայացավ «Netizen 2012» մրցանակաբաշխությունը։ Մրցանակը շնորհվում է խոսքի ազատության համար և ինտերնետում գրաքննության դեմ պայքարողներին՝ քաղաքացիական լրագրողներին, բլոգերներին կամ ակտիվիստներին։ Այս տարի մրցանակը շնորհվեց Սիրիայի քաղաքացիական լրագրող-ակտիվիստներին։

Интернет-СМИ тем выигрывают в том плане, что их содержание не подвергается цензуре, и, благодаря этому, можно получить альтернативную информацию. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказала представитель международной правозащитной организации “Репортеры без границ” в Армении Шушан Дойдоян.
По ее словам, в Армении онлайн-СМИ не подвергаются цензуре со стороны государства. “Возможно, со стороны редакций есть ограничение тем, о которых не принято писать, или они меньше освещаются, однако, прямой классической цензуры у нас нет”, – отметила она.
12 марта во всем мире отмечался День свободы слова в Интернете. Впервые этот день был отмечен в 2008 г. международной организацией "Репортеры без границ", действовавшей под патронажем ЮНЕСКО, чтобы привлечь внимание общественности к проблеме свободного доступа в Сеть по всему миру.
"Репортеры без границ" – интернациональная негосударственная организация по защите прав человека, охраняющая свободу слова во всем мире. Она была основана в Париже в 1985 г. Задача организации – бороться против цензуры, за освобождение журналистов, пострадавших из-за своей профессиональной деятельности. Ежегодно организация публикует собственный список "врагов Интернета" (Internet Enemies).