14 Մարտ 2012 - 15:46 AMT
ԱՄՆ առևտրի հարցերով դաշնային հանձնաժողովը հետաքննություն է սկսել Google նկատմամբ հակամենաշնորհային օրենսդրությունը խախտելու մեղադրանքով: Հետաքննության համար առիթ է դարձել Google բջջային որոնման համակարգը՝ տեղադրված Apple-ի iPhone-ների և iPad-ների վրա:
Google մրցակիցները, այդ թվում Microsoft կորպորացիան, հայտարարում են, որ ընկերությունների համաձայնությունը սահմանափակում է մրցակցությունը, հաղորդում է gazeta.ru-ն:
Վերլուծաբաններն ասում են, որ Google-ը ձգտում է ավելացնել շահույթը բջջային հեռախոսների համար գովազդի շուկայում, որի հետ կապված օգտագործում է ինտերնետ-որոնման ոլորտում մենաշնորհային դիրքը:

14 Март 2012 - 15:46 AMT
Федеральная комиссия по торговле США начала расследование в отношении Google на предмет нарушения антимонопольного законодательства. Поводом для разбирательства стал мобильный поисковик Google, установленный на iPhone и iPad от Apple.
Конкуренты Google, в том числе и корпорация Microsoft, заявляют, что соглашение компаний ограничивает конкуренцию, передает gazeta.ru.
Комиссия направила запросы и другим производителям мобильных устройств и операторам мобильной связи, сказал один из источников, отказавшись перечислить эти компании.
Аналитики говорят, что Google стремится увеличить выручку на рынке рекламы для мобильных телефонов, в связи с чем использует свое монопольное положение в сфере интернет-поиска.