15 Մարտ 2012 - 10:51 AMT
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն ու «Արմավիա» ավիաընկերությունը համաձայնության են եկել և ստորագրել են համաձայնագիր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մարսելո Վենդեն՝ նշելով, որ վերջին 4 օրերի ընթացքում իրենք հանդիպել են «Արմավիայի» ու ՀՀ վարչապետի կողմից ստեղծված աշխատանքային խմբի հետ, փորձել են ստեղծված իրավիճակից փոխշահավետ ելք գտնել:
«Վեջին օրերի ընթացքում մենք շատ մեկնաբանություններ ենք լսել այս իրադարձության վերաբերյալ, բայց գերադասել ենք ոչ մի մեկնաբանություն չանել մինչև համաձայնության գալը»,- ասաց նա:
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը նշեց, որ այսօր ստորագրված համաձայնագրով «Արմավիայի» բոլոր պահանջները կատարված են. «Մենք ակնկալում ենք, որ պարտքի սահմանված ժամանակացույցը կպահպանվի»:
Օդանավակայանի իրավախորհրդատու Արմեն Տեր-Տաճատյանը նշեց, որ խոսքը 6 ամսվա պարտքի մասին է, որը կազմում է 5 մլն 300 հազար դոլար. «Մենք ակնկալում ենք, որ մինչև սեպտեմբեր այս պարտքը կմարվի: Մեր կողմից սահմանվել են հատուկ սակագներ, որը և պահանջում էր «Արմավիան»: Մեր ընկերության համար անընդունելի է այսքան մեծ պարտք ունենալը, և մեզ համար առաջնային էր այդ գումարները ստանալը»: Նա նաև նշեց, որ «Արմավիա» ավիաընկերության ներկայացուցիչներն իրենց խոստացել են մշակել ու ներկայացնել ընկերության նոր ռազմավարությունը, որը թույլ կտա հնարավորինս շուտ մարել պարտքը:
Օդանավակայանի կողմից սահմանված նոր սակագները կգործեն առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում: Պարտքի մարման առաջին վճարումը համաձայնագրով սահմանված է մարտի 31-ին:
Մարտի 6-ին «Արմավիա» ավիաընկերությունը գործադուլ էր հայտարարել: Ընկերությունից հայտնում էին, որ գործադուլը պայմանավորված էր Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր գնային քաղաքականությամբ, ըստ որի սպասարկման գները բարձրացել են: Գործադուլը հայտարարելուց մի քանի ժամ անց ընկերությունը վերսկսել էր աշխատանքը: Զուգահեռ ընթանում էին բանակցություններ ավիաընկերության, օդանավակայանի և Քաղաքացիական ավիացիայի վարչության միջև: «Արմավիա» ավիաընկերության ներկայացուցիչները նաև չէին բացառում ընկերությունը սնանկ հայտարարելու հավանականությունը, եթե «Զվարթնոցը» զիջումների չգնար:

15 Март 2012 - 10:51 AMT
ЗАО “Международные аэропорты Армения” и авиакомпания “Армавиа” пришли к согласию и подписали соглашение. Об этом 15 марта во время встречи с журналистами сказал генеральный директор ЗАО “Международные аэропорты Армения” Марсело Венде, отметив, что в течение последних 4-х дней они встречались с рабочей группой, созданной “Армавией” и премьер-министром РА, пытаясь найти взаимовыгодное решение и наиболее приемлемый выход из сложившейся ситуации.
“В последние дни мы слышали много комментариев относительно данной ситуации, но мы сами предпочли воздержаться от каких-либо комментариев, пока не придем к согласию друг с другом”,- сказал он.
Заместитель генерального директора ЗАО “Международные аэропорты Армения” Андраник Шхян отметил, что подписанным сегодня соглашением выполняются все требования “Армавии”: “Мы надеемся, что график погашения задолженности не будет нарушен”.
Юрисконсульт аэропорта Армен Тер-Тачатян отметил, что речь идет долге за 6 месяцев, который составил 5, 3 миллионов долларов. “Надеемся, что долг будет выплачен до сентября этого года. Мы установили специальные тарифы, как того требовала “Армавиа”. Для нас неприемлемо иметь такие огромные долги, и получение этой суммы будет для нас делом первостепенной важности”.
Тарифы, установленные аэропортом, будут действовать в течение 1 года. Первая часть долга, по соглашению, должна быть выплачена к 31 марта.
6 марта армянская авиакомпания "Армавиа" объявила бессрочную забастовку. Забастовка была связана с повышением цен на обслуживание со стороны ереванского аэропорта "Звартноц". Через несколько часов после объявления забастовки компания возобновила свою работу. Параллельно проходили переговоры между авиакомпанией, аэропортом и Главным управлением гражданской авиации. Сотрудники авиакомпании “Армавиа” не исключали банкротства компании в случае, если “Звартноц” не пойдет на уступки.