ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը ընթացիկ տարվա փետրվարից լայնածավալ ստուգումներ է անցկացնում «Արաքս թռչնաֆաբրիակա» ՓԲԸ-ում նրա համար, որպեսզի հասկանա սպառողների դժգոհությունը` կապված արտադրանքի հետ: Ինչպես Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարել է Սննդամթերքի պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը, ֆաբրիկայում արտադրված բոլոր ապրանքատեսակները լաբորատոր փորձաքննության են ենթարկվել: «Կասեմ միայն, որ միայն մեկ ապրանքախմբում դեկտեմբերի 12-ից սկսած հայտնաբերվել է նիտրատների քանակության գերազանցում»,-ասել է նա: Այս առնչությամբ Բախչագուլյանը հավելել է, որ տնտեսվարող սուբյեկտը լիովին կատարել է իր վրա վերցված պարտականությունները` վաճառքից տվյալ ապրանքատեսակը հանելու պատասխանատվությունը:
Հարկ է նշել, որ «Արաքս թռչնաֆաբրիկա» ՓԲԸ-ն հայտնել է իր սպառողներին, որ 2011թ. դեկտեմբերի 12-ին արտադրված «Նրբերշիկ կաթնային» ապրանքատեսակի բաղադրության մեջ հայտնաբերվել է նիտրիտների նորմայից ավել քանակ, որը չի վտանգում մարդու առողջությանը: Ընկերությունը հորդորում է իր սպառողներին և այն վաճառակետերին, որտեղ կա տվյալ խմբաքանակից մնացորդ, վերադարձնել այն ք.Երևան, Շիրակի 43 հասցեով, կամ զանգահարել 46-44-98 հեռախոսահամարով: Ընկերությունը հայցել է իր սպառողների ներողամտությունը:
Բոլոր մյուս ասպեկտներով, ինչպես վստահեցրեց Աբրամ Բախչագուլյանը, ֆաբրիկայում այլ խախտումներ չեն գրանցվել, որոնք կապված լինեին բուն արտադրության կազմակերպման գործընթացի հետ: «Անխոս հայտնաբերվել էին որոշակի թերություններ, տրվել են ցուցումներ, դրանց վերացման համար, մասնավորապես` մակնշման, հիգիենայի և թռչուններին խնամելու գծով»,-ասել է նա: Այս համատեքստում Պետական ծառայության պետը հավելել է, որ իրենց խնդիրը այս դեպքում այն է, որ հաջորդ ստուգումների ընթացքում այս բոլոր թերությունները շտկված լինեն:

15 Март 2012 - 11:53 AMT
Начальник Госслужбы продуктов питания Армении надеется, что при следующей проверке на «Птицефабрике Аракс» не будет нарушений
Государственная служба безопасности продуктов питания при министерстве сельского хозяйства Армении с февраля текущего года проводила широкомасштабные проверки на ЗАО «Птицефабрика Аракс» для того, чтобы понять недовольство граждан, связанное с произведенной на ней продукции. Как сообщил на пресс-конференции в Ереване начальник Госслужбы Абрам Бахчагулян, все произведенные на фабрике виды продукции были подвержены лабораторной экспертизе, как мясо птицы и произведенная из него продукция, так и яйца. «Скажу, что лишь в одной товарной группе от 12 декабря было обнаружено превышение нормы нитритов», – сказал он. В связи с этим начальник Госслужбы добавил, что хозсубъект полностью выполнил взятые на себя обязательства по изъятию из торговли этой группы товаров.
Надо отметить, что ЗАО «Птицефабрика Аракс» лишь накануне распространила сообщение о том, что в изделии «Молочные сосиски», произведенного 12 декабря 2011г., обнаружено превышение нормы нитритов, что не опасно для здоровья человека. Компания рекомендует своим потребителям и тем торговым точкам, где остались изделия из этой партии, отослать их назад по адресу: г. Ереван, ул. Шираки, 43, или позвонить по телефону 46-44-98. Компания приносит извинения своим потребителям.
По всем другим аспектам, как заверил Абрам Бахчагулян, на фабрике не было выявлено никаких нарушений, связанных с самой организацией процесса производства. «Безусловно, были выявленные некоторые недочеты, даны поручения для их устранения, в частности, по линии маркировки, гигиены и ухода за птицами», – сказал он. В этом контексте начальник Госслужбы добавил, что их задача в этом случае состоит в том, чтобы в ходе следующей проверке эти недочеты были полностью устранены.