15 Մարտ 2012 - 13:50 AMT
Հայաստանի կառավարությունը աշխատանքներ է տանում հայատառ SMSուղարկելու նպատակով: Ինչպես կառավարական նիստի ժամանակ հայտնել է հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, վարչապետի հանձնարարությամբ այս հարցի առնչությամբ քննարկումներ են կազմակերպվել Հայաստանի երեք բջջային օպերատորների հետ: «Լուծումները կարծես թե գտնվել են, 15 օրից վերջնականապես կհայտարարեմ, թե ինչ է անհրաժեշտ նախաձեռնել»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, մասնավորապես, անհրաժեշտություն կա համապատասխան սարքավորումներ պատվիրել` հեռախոսների ծրագրերը փոխելու համար, և այս հարցի առնչությամբ Հայաստանը պետք է դիմի էլեկտրակապի միջազգային միությանը` (ITU): Այս առնչությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ համապատասխան սարքեր արդեն արտադրվում են «Nokia» կողմից: Սակայն, Նազարյանի խոսքով, դրանց քանակը շուկայում չի գերազանցի 1-2 տոկոսը:

Правительство Армении ведет работы по внедрению услуги отправки SMS с использование армянских букв. Как сообщил в ходе правительственного заседания председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян, по поручению премьера были организованы обсуждения по этому вопросу с тремя сотовыми операторами Армении. «Решения, кажется, найдены, окончательно сообщу через 15 дней о том, что необходимо предпринять», – сказал он.
По его словам, в частности, есть необходимость в заказе соответствующего оборудования для изменений в программах телефонов и с этой вопросом Армения должна обратиться в Международный союз электросвязи (ITU).
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян сказал, что соответствующие аппараты уже производит «Nokia». Однако, по словам Назаряна, их число на рынке не превышает 1-2%.