16 Մարտ 2012 - 05:59 AMT
Apple ընկերությունը իր iOS ծրագրերի օնլայն խանութում՝ App Store-ում գործարկվել է նոր բաժին, որտեղ ներկայացված են 24 ծրագրեր՝ նախատեսված էկրանի բարձր որոշմամբ նոր iPad-ի համար։ Այդ բոլոր ծրագրերը համատեղելի են Retina կոչվող նոր iPad-ի էկրանի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է AppleInsider-ը։
App Store-ի այս նոր բաժինը Apple-ը գործարկեց նոր iPad-ի վաճառքի մեկնարկի օրվա՝ մարտի 16-ի նախօրեին։
Նշենք, որ Apple-ը 2012-ի մարտի 7-ին ներկայացրեց իր iPad պլանշետային համակարգչի երրորդ սերունդը՝ անվանելով այն նոր iPad։
Նոր iPad-ն ունի 2048×1536 pixel Retine HD 9.5 դյույմ անկյունագծով էկրան, աշխատում է iOS օպերացիոն համակարգի 5.1 նոր տարբերակով, A5X պրոցեսորով:

Компания Apple в онлайн-магазине App Store программ iOS задействован новый раздел, в котором представлены 24 программы, предусмотренные для нового iPad с высоким разрешением. Все эти программы поддерживаются так называемым экраном Retina. Об этом сообщает AppleInsider.
Данный раздел Apple запустила 16 марта, накануне старта продаж iPad.
Следует отметить, что 7 марта 2012 года компания Apple представила третье поколение планшетов iPad, назвав его “новый iPad”.
Новый Pad оснащено экраном Retina с разрешением 2048×1536, что в два раза больше у iPad 2. Он дополнен системой голосового управления Siri, оснащен версией 5.1 процессора A5X, работающего под управлением операционной системы iOS.