Զամանլուի երկաթուղային կամրջի կառուցման աշխատանքները կավարտվեն ժամանակացույցով նախատեսված ժամկետներին` 2012 թվականի ապրիլին: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն սկսել է Զամանլուի նոր կամրջի կառուցումը 2010 թվականին՝ երկաթուղային գծերի արդիականացման և արհեստական կառույցների առողջացման իր հատուկ ծրագրի շրջանակներում:
Ներկա պահին արդեն ավարտված են հիմնական աշխատանքները՝ կամրջի շինարարությունը, հողապաստառի շինարարությունը, օդաբաշխիչ ցանցի կառուցումը: Այս մասին հաղորդում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Շարունակվում են աշխատանքները գծի մակերեսային կառույցի վրա, ընթանում է պահակային տարածքների, կոնտակտային ցանցի, լուսավորության և էներգամատակարարման համակարգի, ինժեներային կոմունիկացիաների շինարարությունը, էլեկտրահաղորդման գծի վերակառուցումը, ինչպես նաև տարածքի բարեկարգման աշխատանքները: Վերականգնողական աշխատանքները տարվում են միաժամանակ մի քանի ուղղություններով՝ հենարանների, թռիչքերի կառուցվածքի, կամուրջի մոտեցումների վրա, իսկ աջ և ձախ ափի մոտեցումներում կառուցվում են երկաթբետոնե հենապատեր և կատարվում են հողային աշխատանքներ:
Զամանլու կիրճի կամուրջը կառուցվել է 1898 թ. և համարվում է Ռուսական կայսրությունում կառուցված ամենամեծ կամուրջը: Կամրջի երկարությունը կազմում է 256 մետր, իսկ բարձրությունը՝ 26 մետր: Ներկա պահին հին կամրջին զուգահեռ կառուցվում է նորը, որի գծերի երկարությունը կկազմի 161 մետր: Աշխատանքների ընդհանուր արժեքը կազմում է 1,7 մլրդ. դրամ:Զամանլուի հին կամուրջը օգտագործվելու է որպեց թանգարան:Հավատարիմ մնալով հայկական բիզնեսի աջակցության ցուցաբերման իր քաղաքականությանը, ՀԿԵ-ն վերանորոգման աշխատանքների կապալառու է ընտրել հայկական շինարարական «Կամուրջշին» ընկերությանը:

Строительство Заманлинского железнодорожного моста завершится в запланированные графиком работ сроки – в апреле 2012 года. ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» восстанавливает Заманлинский мост с 2010 года в рамках инвестиционной программы по реанимации железнодорожных путей и оздоровлению искусственных сооружений железной дороги.
«В настоящее время уже завершены работы по устройству нового моста, земляного полотна и воздухоразводящей сети», – отмечается в сообщении пресс-службы компании.
В соответствии с графиком, продолжаются работы по устройству верхнего строения пути, караульного помещения и постовых будок, реконструкции ЛЭП, контактной сети, системы освещения и энергоснабжения, инженерных коммуникаций, а также проводится благоустройство территории.
Работы в рамках реконструкции ведутся параллельно в нескольких направлениях: на опорах, пролетных строениях, на подъездах к мосту Заманлу, также строятся опорные стены и ведутся земляные работы на право- и левобережном участках.
Мост через ущелье Заманлу был построен в 1898 г. и является самым большим мостом, построенным в царской России. Его длина составляет 256 м, а высота – 26 м. В настоящее время рядом с Заманлинским мостом строится новый мост, который и будет эксплуатироваться железной дорогой. Длина новых путей Заманлинского моста после его реконструкции составит 161 м. Общая сметная стоимость работ составляет порядка 1,7 млрд. драмов.
После сдачи в эксплуатацию нового Заманлинского моста, старому мосту будет придан статус музея.
Придерживаясь своей политики поддержки армянского бизнеса, ЗАО «ЮКЖД» выбрало в качестве подрядчика на реконструкцию железнодорожного моста через ущелье Заманлу армянскую строительную компанию «Камурджшин» (Мостострой).