19 Մարտ 2012 - 09:15 AMT
Հայաստանը չի հապաղել կյանքի կոչել վերջնական փաստաթղթի դրույթները, որոնք նախապատրաստվել էին ՄԱԿ-ի` առևտրի և զարգացման նպատակով մրցակցության ոլորտում օրենսդրության և քաղաքականության բարելավման կոնֆերանսի շրջանակներում: Այս մասին մարտի 19-ին Երևանում հայտարարել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը;
Ըստ նրա, դեռևս 2010թ Ֆրանսիայի Մրցակցային մարմնի հետ համագործակցության շրջանակներում, միջազգային փորձագետներն այցելել են Հայաստան, ծանոթացել երկրում մրցակցային խնդիրներին: Ինչից հետո այս թեմայով նախապատրաստվել է զեկույց և ներկայացվել քննարկման ՄԱԿ-ի առևտրի և զարգացման կոնֆերանսին, իսկ քննարկման արդյունքում նախապատրաստվել է համապատասխան ամփոփագիր` «մրցակցության ոլորտում քաղաքականության և օրենսդրության ինքնակամ փորձագիտական դիտարկում. Հայաստան»: Կոնֆերանսը նախագահել է Ֆրանսիայի Մրցակցային մարմինը: «Մենք կյանքի ենք կոչել այդ ամփոփագրի դրույթները, օրենսդիր դաշտը վերանայվել է և համապատասխանեցվել միջազգային ստանդարտներին»,-ընդգծել է Շաբոյանը: Արդյունքում, ըստ նրա, ՏՄՊՊՀ-ին 2011-ին հաջողվել է 2010թ. համեմատ իրականացնել մինչև 200 որոշում` անբարեխիղճ տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ, ինչը 7-8 անգամ ավելի է 2007-2009թթ համեմատ: Միաժամանակ, 2011թ տուգանքների ընդհանուր ծավալը կազմել է 350 մլն դրամ` 2010-ի 50 մլնի համեմատ: Ավելին, 2011թ ՏՄՊՊՀ կողմից կայացված որոշումները դատարանի կողմից անվավեր չեն ճանաչվել:
Իր հերթին Բրունո Լասերը ընդգծել է, որ հայ-ֆրանսիական համատեղ ընկերությունների զգալի մասը վկայում է այն մասին, որ երկրների միջև առկա են սերտ կապեր: «Հուշագիրը կամրապնդի մեր հարաբերությունները և թույլ կտա ավելի արդյունավետ կերպով պայքարել մրցակցային դաշտում»,-հավելել է նա:
Մարտի 19-ին Երևանում, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը և Ֆրանսիայի Մրցակցային մարմնի նախագահ Բրունո Լասերը Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի ներկայությամբ ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր:

19 Март 2012 - 09:15 AMT
Глава антимонопольного органа Франции высоко оценил успехи Армении по реформированию законодательства
Армения не замедлила воплотить в жизнь положения итогового документа, подготовленного в рамках конференции ООН по торговле и развитию с целью улучшения законодательства и политики в области конкуренции. Об этом 19 марта в Ереване сообщил председатель Государственной комиссии по защитите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян.
По его словам, в рамках сотрудничества с Конкурентного органа Франции еще в 2010 году международные эксперты посетили Армению и ознакомились с проблемами конкуренции в стране. После чего был подготовлен доклад по этой теме и представлен на обсуждение на конференцию ООН по торговле и развитию, а по итогам обсуждений было подготовлено соответствующее резюме «Добровольный экспертный обзор законодательства и политики в области конкуренции: Армения». На конференции председательствовал Конкурентный орган Франции. «Мы воплотили в жизнь положения этого резюме, законодательное поле было пересмотрено и приведено в соответствие с международными стандартами», – подчеркнул Артак Шабоян. В результате, по его словам, ГКЗЭК удалось в 2011 году по сравнению с 2010 годом вынести в 2 раза больше – до 200 решений, о применении мер ответственности в отношении недобросовестных хозсубъектов, что в 7-8 раз больше показателей 2007-2009 гг. Одновременно общий объем штрафов в 2011 году составил порядка 350 млн. драмов по сравнению с 50 млн. драмами в 2010 году, более того, в 2011 году у ГКЗЭК не было дел, признанных со стороны суда недействительными.
В свою очередь председатель Конкурентного органа Франции Бруно Ласер добавил, что положительно оценивает шаги Армении в сфере реформирования антиконкурентного законодательства. «Для эффективной работы необходимо не только реформировать законодательство, но и быть отважным. Надо не бояться принимать четкие решения», – сказал он, пожелав антимонопольному органу Армении успехов в борьбе за конкуренцию.
19 марта в Ереване председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян и председатель Конкурентного органа Франции Бруно Ласер в присутствии посла Франции в Армении подписали меморандум о взаимопонимании.