20 Մարտ 2012 - 10:03 AMT
Համաշխարհային առաջատարների հնգյակում ընդգրկվածԲի-Դի-Օ (Binder Dijker Otte & Co – BDO) աուդիտորական ընկերությունը ձեռք է բերել հայկական «Ամերիա աուդիտ» ընկերությունը: Վերջինս, ձեռք բերելով հայկական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը, հանդես է գալու որպես «Բի-Դի-Օ Արմենիա» նոր բրենդ: Այս մասին մարտի 20-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Ամերիա» ընկերության զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Կարծում ենք, որ սա շատ լավ և հետաքրքիր զարգացում է, որը վկայում է այն մասին, որ բազմաթիվ տարիների ընթացքում մենք կարողացել ենք ձեռք բերել համապատասխան փորձ և որակ, որոնք հետաքրքրել են մեր գործընկերներին»,-ընդգծել է նա: Այս առնչությամբ Տիգրան Ջրբաշյանը հավելել է, որ Բի-Դի-Օ-ի մուտքը Հայաստան նոր հնարավորություններ կստեղծի և կխթանի միջազգային բարձր ստանդարտների կիրառմամբ մրցակցությունը աուդիտորական շուկայում:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ գտել ենք նորարար և գործնական գործընկեր, ի դեմս որի տեսնում ենք Հայաստանում գործարարության առաջնորդի»,-ընդգծել է Բի-Դի-Օ-ի միջազգային կապերի գծով գործընկեր Ալեքսանդր Վերենկովը: Ըստ նրա, առաջատար միջազգային աուդիտորական ընկերության ընտրությունը կանգնել է հենց «Ամերիա Աուդիտի» վրա, քանի որ «այն կարողանում լավ աուդիտանցկացնել և գնահատել ռիսկերը»: Միաժամանակ Ալեքսանդր Վերենկովը չի բարձրաձայնել գործարքի գումարը, ընդգծելով, որ «գումարը փոխշահավետ էր և բավարարում էր բոլոր կողմերին»:
Անդրադառնալով «Բի-Դի-Օ Արմենիայի» ծրագրերին և աշխատանքներին, նրա տնօրեն Արթուր Անդրեասյանը հաղորդել է, որ արմատական փոփոխություններ չեն լինելու և ընկերությունը շարունակելու է աուդիտորական ծառայություններ և խորհրդատվություն մատուցել ֆինանսական, հարկային և այլ ոլորտներում: Ընդ որում, Արթուր Անդրեասյանը ընդգծել է Բի-Դի-Օ-ի հսկայական փորձը կառավարման տեղեկատվական համակարգերի կազմավորման ոլորտում: Դրանք, այսօրվա դրությամբ, բացակայում են հայկական շուկայում:
Նա նաև հաղորդել է, որ Բի-Դի-Օ-ն ներկայացված է աշխարհի 135 երկրների 1100 գրասենյակներում և ունի մոտավորապես 45 հազար աշխատակից: 2011-ի արդյունքներով, միջազգային աուդիտորական կազմակերպությունն ապահովել է 5,6 մլրդ դոլարի եկամուտ:

Армянской компании «Америя Аудит» удалось привлечь аудиторскую компанию, входящую в пятерку мировых лидеров, Би-Ди-О (Binder Dijker Otte & Co – BDO), которая, приобретя 100% акций армянской компании, выступит на рынке Армении под новым брендом «Би-Ди-О Армения». Об этом 20 марта на пресс-конференции в Ереване сообщил директор по линии развития Группы компаний «Америя» Тигран Джрбашян. «Считаем, что это очень интересное и хорошее развитие, свидетельствующее о том, что на протяжении многих лет нам удалось приобрести соответствующую практику и качество, которые заинтересовали наших партнеров», – подчеркнул он. В связи с этим Тигран Джрбашян добавил, что приход Би-Ди-О в Армению создаст новые возможности и будет стимулировать конкуренцию на аудиторском рынке с использованием высоких международных стандартов.
«Мы очень рады, что нашли инновационного и делового партнера, в лице которого увидели лидера бизнеса в Армении», – подчеркнул партнер по международным связям Би-Ди-О Александр Веренков. По его словам, выбор ведущей международной аудиторской компании пал именно на «Америя Аудит» потому, что «она могла хорошо аудитировать и оценивать риски». Одновременно Александ Веренков воздержался огласить размер сделки, отметив, что «сумма была взаимовыгодной и удовлетворила все стороны».
Касаясь планов и работы «Би-Ди-О Армения», ее директор Артур Андреасян сообщил, что не ожидается коренных изменений, компания продолжит предоставлять аудиторские и сопричастные услуги, консультаций в финансовой сфере, налоговой и других. При этом Артур Андреасян выделил большой опыт Би-Ди-О в сфере построения информационных систем управления, которые на сегодняшний день отсутствует на армянском рынке.
Он также сообщил, что Би-Ди-О представлена 1100 офисами в 135 странах мира и имеет штат, где насчитывается порядка 45 тыс. сотрудников. По итогам 2011 года международная аудиторская компания обеспечила доход в 5.6 млрд. долларов.