ՀՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի Հարավային Կովկասի երկրներիդեպարտամենտի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամին:
Համաշխարհային բանկի հետ համագարծակցության առումով ՎՊ նախագահը առաջնային է համարել շինարարության, գնումների ոլորտներում և մրցույթների անցկացման ուղղությամբ կատարվելիք բարեփոխումները:
Իշխան Զաքարյանը տեղեկացրել է նաև, որ հանրապետության նախագահի հետ քննարկվել է պետական բյուջեի օպերատիվ վերահսկողության հարցը: Այս առումով պալատին առաջին հերթին անհրաժեշտ են մարդկային ռեսուրսներ, ինչպես նաև տեխնիկական բազայի հզորացում և օրենսդրական դաշտի բարելավում:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Ասադ Ալամը, շնորհակալություն հայտնելով ՎՊ-ին մոտեցումների և աշխատաոճի համար, նշել է, որ Համաշխարհային բանկը մեծ ուշադրություն է դարձնում պալատի կատարած աշխատանքներին, քանի որ լուրջ միջոցներ է ներդնում կառավարության ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ: Ասադ Ալամը բարձր է գնահատել Վերահսկիչ պալատի ` անկախ լինելու, միջազգային չափանիշներով աշխատելու նաև մարդկային և մասնագիտական ռեսուրսների հզորացման հետ կապված տեսակետը:
Ինչպես նշում է ՎՊ մամուլի ծառայությունը, «Վերահսկիչ պալատի հզորացում» ծրագրով համաշխարհային բանկը 478.000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ է հատկացրել Վերահսկիչ պալատին`վերջինիս կարողությունների ուժեղացման նպատակով:

Председатель Контрольной палаты (КП) Армении Ишхан Закарян принял регионального директора по Южному Кавказу Всемирного банка Асада Алама.
В контексте сотрудничества с КП Ишхан Закарян придал важность реализации реформ в сфере строительства, закупок и проведения конкурсов.
Глава КП сообщил, что с президентом Армении Сержем Сагрсяном были обсуждены вопрос оперативного контроля госбюджета. В связи с этим КП в первую очередь необходимы человеческие ресурсы, а также усиление технической базы и реформирование законодательного поля.
Со своей стороны Асад Алам подчеркнул, что ВБ уделяет большое внимание работе, проделанной КП, поскольку вкладывает значительные средства в реализацию правительственных программ.
Как отмечается в сообщении пресс-службы КП, в рамках реализации программы «Усиление возможностей КП» ВБ предоставил грант в 478 тыс. долларов.