ՀՀ փոխվարչապետ, ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի անդամ Արմեն Գեւորգյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր Մոսկվայում մասնակցեց ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի 53-րդ նիստի աշխատանքներին:
Լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված էին ԱՊՀ մասնակից երկրների տնտեսական փոխգործակցության տարբեր ոլորտներին ու ուղղություններին վերաբերող մոտ երկու տասնյակ հարցեր:
Մասնավորապես քննարկվեցին ԱՊՀ մասնակից երկրների ֆինանսական ծառայությունների շուկայի ազատականացման հայեցակարգի, արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության եւ ԱՊՀ մասնակից երկրների արդյունաբերական քաղաքականության հարցերով խորհրդի ստեղծման մասին համաձայնագրի, մինչեւ 2020թ. ընկած ժամանակահատվածում ԱՊՀ անդամ-երկրների ինովացիոն ծրագրի միջպետական օպերատորի մասին կանոնադրության նախագծերը, օրակարգային մի շարք այլ հարցեր: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Փոխվարչապետի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցեց նաեւ «ԱՊՀ եւ եվրասիական ինտեգրացիայի նոր ձեւաչափեր» խորագրով միջազգային տնտեսական համաժողովին, որի օրակարգում էին ազատ առեւտրի գոտու, միասնական տնտեսական տարածքի, ներդրումային քաղաքականության, տեխնիկական, տեխնոլոգիական եւ ինովացիոն ոլորտներում համագործակցության հարցեր:
Փոխվարչապետը ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ-գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդեւի հետ քննարկեց նաեւ ԱՊՀ միջռեգիոնալ եւ մերձսահմանային համագործակցության հարցերով խորհրդի գործունեության արդյունավետությանն առնչվող հարցեր` կառույցի ներկայացուցչական մակարդակը խորհրդի նպատակներին եւ գործունեության կարգին համապատասխանեցնելու հետ կապված:

20 Март 2012 - 14:33 AMT
Вице-премьер Армении обсудил с Сергеем Лебедевым вопросы межрегионального и приграничного сотрудничества СНГ
Делегация, возглавляемая вице-премьером Армении, членом Экономического совета СНГ Арменом Геворкяном, приняла участие в работах 53-его заседания Экономического совета СНГ в Москве.
В повестку дня пленарного заседания были включены около двух десятков вопросов, относящихся к различным сферам и направлениям экономического сотрудничества государств-участников СНГ, сообщает пресс-служба Министерства территориального развития Армении.
В частности, были обсуждены Концепция либерализации рынка финансовых услуг государств-участников СНГ, проекты Соглашения о создании Совета по промышленной политике и сотрудничеству в сфере промышленности государств-участников СНГ, Положения об Операторе Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств-участников СНГ на период до 2020г., ряд других вопросов.
По инициативе армянской стороны в рамках заседания Совета были обсуждены вопросы, связанные с эффективностью деятельности Совета по вопросам межрегионального и пограничного сотрудничества СНГ, для приведения представительского уровня данной структуры в соответствие целям и регламенту Совета. Делегация, возглавляемая вице-премьером, приняла участие также в международном экономическом форуме под девизом "СНГ и новые форматы евразийской интеграции", повестка дня которого включала вопросы, связанные с зоной свободной торговли, единым экономическим пространством, инвестиционной политикой, сотрудничеством в технической, технологической и инновационной сферах.
Вице-премьер-министр обсудил с председателем – исполнительным секретарем Исполнительного комитета СНГ Сергеем Лебедевым также вопросы, касающиеся эффективности деятельности Совета по вопросам межрегионального и приграничного сотрудничества СНГ, связанные с приведением представительского уровня данной структуры в соответствие целям и регламенту Совета.