Հայաստանում Ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման նպատակը տնտեսական աճի խթանումն է արտահանման ծավալների աճի, նոր աշխատատեղերի ստեղծման ու ներդրումների խթանման միջոցով: Այս մասին մարտի 21-ին հայտարարել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության «Ներդրումային քաղաքականության վարչության» պետ Հովհաննես Ավետիսյանը «Հայաստանում Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման հեռանկարները եւ հնարավոր հետեւանքները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկությունների համար» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Ըստ Ավետիսյանի, կառավարությունը խիստ պահանջներ է հաստատել Ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման համար: Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ կառավարությունը 2012թ. փետրվարի 2-ի նիստում հաստեց «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ և «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ տարածքում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման նախագիծը, ինչպես նաև «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ի ԱՏԳ կազմակերպման հայտը: «Կառավարությունը թույլ չի տա հարկերից խուսափող ընկերություններին մուտք գործել ԱՏԳ, դա կթույլատրվի այն ընկերություններին, որոնք կկարողանան աճ և զարգացում ապահովել»,-ասել է նա:
Նախարարության ներկայացուցիչը հավելել է նաև, որ մեկ ամսվա ընթացքում «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ի հետ փաստաթուղթ կստորագրվի, որի շրջանակներում ընկերությունը 6 ամսվա ընթացքում կստանձնի ԱՏԳ կազմակերպելու պարտավորությունը, որից հետո կհայտարարվի պաշտոնական գործարկման մասին: «Ամեն ինչ կատարվում է ըստ ժամանակացույցի և մտավախություն չկա, որ «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքը կարող է անվավեր ճանաչվել այն պատճառով, որ պետք է կյանքի կոչվի ընդունումից հետո մեկ տարվա ընթացքում»,-ասել է նա:
«Սիտրոնիսկ» ԲԲԸ նախատեսված բոլոր աշխատանքների իրականացումից հետո, որը ներառում է ենթակառուցվածքների ստեղծում, որոշակի ծառայությունների մատուցում, մաքսային ռեժիմ, ԱՏԳ-ն շահագործման կհանձնվի 6 ամիս անց»:
Առաջին փուլում կկատարվի 10 մլն դոլարի ներդրում և կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր:
Հունիսի 21-ին ՀՀ նախագահը ստորագրեց «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքը, որը նոր իրավական ռեժիմ է ապահովում տնտեսական գործունեության համար և ուղղված է բարենպաստ տնտեսական մթնոլորտի ձևավորմանը, արտահանման խնդիրների լուծմանն ու արտահաման ուղղվածության ձեռնարկությունների գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը:
Առաջիկա տարիներին Հայաստանում 2-3 ազատ տնտեսական գոտի կձևավորվի գյուղատնտեսության, արդյունաբերական-նորարարական և ոսկերչության ոլորտներում:

Целью правительства по созданию в Армении свободных экономических зон, как и для всех других правительств, является стимулирование экономического роста, посредством увеличения объемов экспорта, создания новых рабочих мест и стимулирования инвестиций. Об этом 21 марта в Ереване в ходе обсуждения на тему «Перспективы создания в Армении СЭЗ и их возможное влияние на сферу высоких технологий» сказал начальник Ованес Аветисян управления инвестиционной политики Министерства экономики Армении.
По его словам, правительство установило жесткие требования по отбору организатора СЭЗ. В связи с этим Ованес Аветисян напомнил, что правительство Армении на заседании 2 февраля 2012 года утвердило проект создания свободной экономической зоны (СЭЗ) на территории ЗАО «РАО Марс» и ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт математических машин», а также заявку ОАО «Ситроникс» на получение статуса организатора.
«Правительство не допустит приход в СЭЗ компаний, которые хотят уклониться от уплаты налогов, будут допущены компании, которые смогут обеспечить рост и развитие», – подчеркнул он.
Представитель министерства также добавил, что в течение месяца с компанией ОАО «Ситроникс» будет подписан документ, в рамках которого компания в течение 6 месяцев возьмет на себя обязанности по организации СЭЗ, после чего будет объявлено о ее официальной работе. «Все процедуры выполняются с учетом графика, и нет опасений о том, что принятый закон «О СЭЗ» будет признан недействительным» в силу того, что он должен быть задействован в течение года со дня его принятия», – сказал он.
После реализации предусмотренных бизнес-планом ОАО «Ситроникс» работ, соответствующих установленным правительством требованиям по созданию необходимой инфраструктуры, предоставления определенных услуг и работы таможенного режима, эта СЭЗ спустя 6 месяцев будет сдана в эксплуатацию.
На первом этапе в проект будет инвестировано порядка 10 млн долларов и созданы новые рабочие места. Министр также сообщил, что с компанией ОАО «Ситроникс» соответствующий договор будет подписан в течение месяца.
28 декабря в Ереване прошло первое заседание межведомственной комиссии по процессу формирования свободных экономических зон под председательством министра экономики Армении Тиграна Давтяна.
Президент Армении Серж Саргсян 21 июня подписал закон «О свободных экономических зонах», который создает новый правовой режим для реализации экономической деятельности и нацелен на формирование благоприятной экономической атмосферы, решение проблемы экспорта и создание благоприятных условий для экспортоориентированных предприятий.
В ближайшие годы в Армении появятся 2-3 свободные экономические зоны по разным сферам: по агро направлению – при аэропорте «Звартноц», промышленно-инновационная – на территории завода «Марс», а также большой интерес есть со стороны ювелиров.