23 Մարտ 2012 - 07:47 AMT
ՈւԵՖԱ նախագահ Միշել Պլատինին խոստովանել է, որ աջակցելու է Թուրքիային` 2020թ ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունն անցկացնելու հարցում:
«Թուրքիան ուներ 2016թ Եվրոպայի առաջնության լուրջ հայտ, և կարծում եմ, որ 2020թ հայտն էլ ավելի ուժեղ կլինի: Կա միայն մեկ խնդիր` Ստամբուլը հավակնում է 2020թ Օլիպիական խաղերի անցկացմանը: Մեկ տարում երկու նմանատիպ զանգվածային միջոցառում իրականացնելը բարդ է: Սակայն, եթե Ստամբուլի Օլիմպիական խաղերի հայտը մերժվի, ես կաջակցեմ Թուրքիայի հայտին: Կարծում եմ, որ այդ երկիրը պետք է ընդունի Եվրոպայի առաջնությունը»,-Պլատինիի խոսքը մեջբերում է eurosport.ru-ն:
2020թ Եվրոպայի առաջնության անցկացման հավակնորդների թվում էական է Բուլղարիայի և Ռումինիայի համատեղ հայտը: Ադրբեջանն ու Վրաստանը ևս մտադիր էին համատեղ հայտ ներկայացնել, սակայն դեռևս որոշում չեն կայացրել:

Президент УЕФА Мишель Платини признался, что будить поддержит заявку Турции на проведение чемпионата Европы 2020 года.
“У Турции была сильная заявка на чемпионат Европы – 2016, и я думаю, что их заявка на 2020 год будет еще сильнее.
Существует лишь одна проблема – Стамбул претендует на проведение Олимпийских игр в 2020 году. Провести два таких крупных соревнований за один год очень сложно. Но если Стамбул не получит Олимпийские игры, то я поддержу заявку Турции. Считаю, что эта страна должна принять чемпионат Европы”, – слова Платини передает eurosport.ru.
Среди остальных претендентов на проведение чемпионата Европы 2020 года значится совместная заявка Болгарии и Румынии. Азербайджан и Грузия, также намеревавшиеся сделать совместную заявку, пока не приняли окончательного решения.