23 Մարտ 2012 - 14:31 AMT
Ռուբեն Զարգարյան. Թուրքիայի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը կնպաստեր հակամարտության կարգավորման առաջընթացին
Մարտի 21-ին Մոսկվայում, Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսաստանյան ինստիտուտում անց է կացվել միջազգային գիտագործնական «կլոր սեղան»` «Թուրքական գործոնը Մերձավոր Արևելքում և հետխորհրդային տարածքում», հաղորդում է ԼՂՀ մամուլի ծառայությունը: Միջոցառման նպատակն էր` ՌԴ ազգային անվտանգության համատեքստով գիտագործնականորեն իմաստավորել արդի Թուրքիայի քաղաքականությունը Մեծ Կովկասի տարածաշրջանում և նախկին ԽՍՀՄ տարածքում:
Մասնակիցները քննարկվել են հետևյալ թեմաները. միջազգային անվտանգության հիմնախնդիրները Թուրքիա և Մեծ Մերձավոր Արևելք տարածաշրջանային համատեքստում, թուրքական պետության անկայունության ներքին գործոնները, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունը, Թուրքիայի դիրքորոշումը, Կովկասում ՌԴ, Թուրքիայի և տարածաշրջանի մյուս պետություների մասնակցությամբ ինտեգրման նախագծերի հեռանկարները, Թուրքիայի կրոնական և հասարակական-քաղաքական ազդեցությունը հետխորհրդային տարածքում և Ռուսաստանի թուրքաբնակ տարածաշրջաններում:
«Կլոր սեղանի» աշխատանքին մասնակցել են 60-ից ավելի փորձագետներ և լրագրողներ, կարդացվել է 13 զեկուցում, մասնակիցներից շատերը ելույթներով հանդես են եկել բանավեճերի ժամանակ: Համաժողովում ներկայացվել են ռուսաստանյան առաջատար գիտական ինստիտուտներ և վերլուծական կենտրոններ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կողմից հանդես է եկել ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական, պատմագիտության թեկնածու Ռուբեն Զարգարյանը` «Լեռնային Ղարաբաղն ու Ռուսաստանը ինտեգրման նախագծերում և Թուրքիայի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության մեջ» զեկուցմամբ, որն ակտիվորեն պաշտպանել են «կլոր սեղանի» մասնակիցներն ու վարողները: Իր ելույթում Ռ. Զարգարյանը վերլուծության է ենթարկել Արևելամիջերկրածովյան շրջանակներում ինտեգրման նախագծերին ԼՂՀ և Ռուսաստանի մասնակցության հեռանկարները: Ընդգծվել է, որ ղարաբաղյան պետության բարեհաջող կազմավորումը մեկն է այն գործոններից, որոնք ձևավորում են տարածաշրջանի կայունության և զարգացման համակարգը:
Ռ.Զարգարյանն ընդգծել է, որ ԼՂՀ և Հայաստանի նկատմամբ պաշտոնական Թուրքիայի վարած առճակատման քաղաքականությանը: Նա նշել է, որ Թուրքիայի համար շատ ավելի շահեկան կլիներ, եթե նա իր հակաղարաբաղյան և հակահայկական դիրքորոշումը փոխարիներ ԼՂՀ և Հայաստանի հետ համագրրծակցելու քաղաքականությամբ: Նկատելով, որ մի շարք թուրք քաղաքագետներ հայտարարում են, թե Թուրքիան ըմբռնում է ԼՂՀ անկախության անշրջելիությունը, Զարգարյանն ընդգծել է` Թուրքիան, իբրև վստահության միջոց և բարի կամքի դրսևորում, լիովին կարող էր ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը և նրա հետ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ, ինչը կնպաստեր հակամարտության կարգավորման առաջընթացին:

23 Март 2012 - 14:31 AMT
Рубен Заргарян: Признание Турцией независимости Арцаха способствовало бы прогрессу в урегулировании конфликта
21 марта в Москве, в Российском институте стратегических исследований (РИСИ), прошел международный научно-практический круглый стол «Турецкий фактор на Ближнем Востоке и постсоветском пространстве», сообщает пресс-служба МИД НКР. Мероприятие преследовало цель научно-практического осмысления политики современной Турции в регионе Большого Кавказа и на территории бывшего СССР в контексте национальной безопасности РФ.
Участники обсудили следующие темы: проблемы международной безопасности в региональном контексте: Турция и Большой Ближний Восток; внутренние факторы нестабильности турецкого государства; конфликт вокруг Нагорного Карабаха: позиция Турции; перспективы интеграционных проектов на Кавказе с участием РФ, Турции и других государств региона; религиозное и общественно-политическое влияние Турции на постсоветском пространстве и в тюрконаселенных регионах России. В работе круглого стола приняло участие более 60 экспертов и журналистов, было заслушано 13 докладов, многие участники выступили в дискуссии. На форуме были представлены ведущие российские научные институты и аналитические центры.
От Нагорно-Карабахской Республики выступил советник министра иностранных дел НКР, кандидат исторических наук Рубен Заргарян с докладом «Нагорный Карабах и Россия в интеграционных проектах и позиция Турции в карабахском конфликте», который был активно поддержан участниками и ведущими круглого стола. В своем докладе Р.Заргарян дал анализ перспектив участия НКР и России в интеграционных проектах в рамках Восточносредиземноморской Неовизантийской Цивилизации. Было подчеркнуто, что успешное формирование карабахского государства является одним из системообразующих факторов стабильности и развития региона. Другая тема доклада Р.Заргаряна была посвящена конфронтационной политике официальной Турции в отношении НКР и Армении. При этом докладчик отметил, что для Турции было бы более выгодно сменить свою антикарабахскую и антиармянскую позицию на политику сотрудничества с НКР и Арменией. Заметив, что ряд турецких политологов заявляет, что Турция понимает необратимость независимости НКР, Заргарян подчеркнул, что в качестве меры доверия и жеста доброй воли Турция вполне могла бы признать независимость Нагорно-Карабахской Республики и установить с ней дипотношения, что способствовало бы прогрессу в вопросе урегулирования конфликта.