Եվրամիությունն առանձին միջազգային կառույց է, ոչ մի կերպ կապված չէ ԵԱՀԿ-ի հետ և այդ դեպքում պետք է փոխել ոչ միայն Ֆրանսիային, այլ նաև ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին, եթե ոչ համանախագահների ինստիտուտը: Նման փաստաթղթի ընդունման դեպքում առաջին հարցը, որ ծագում է՝ ո՞ւմ համար է դա շահավետ: Եվ ինչո՞ւ պետք է փոխել Ֆրանսիային: Եթե նայել ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացին եվրոպական աչքերով, այստեղ ակնհայտ է Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից դուրս մղելու ձգտումը: Վրաստանում և մասամբ Ադրբեջանում դա արդեն հաջողվել է, մնացել է Հայաստանը: Իսկ ղարաբաղյան հակամարտությունն ամենահարմարն է, որտեղ կարելի է քաղաքական կապիտալ կուտակել և միաժամանակ ավելացնել իր ներկայությունը: Սակայն հենց Ֆրանսիան է ԵՄ «շարժիչներից» մեկը Գերմանիայի հետ միասին, և հազիվ թե Փարիզը համաձայնվի նվազեցնել իր դերը նույնիսկ հանուն «համաեվրոպական արժեքների» նավթի և գազի տեսքով:
Բայց ամենահետաքրքիրը դա չէ: Դե առաջարկել է խորհրդարանականը, նրան լսել են, բայց պարզվում է փետրվարին 20-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին կապերի պատվիրակությանը Անդրեյ Կովատչևի գլխավորությամբ: Նա հենց այն խորհրդարանականն է, ով դարձել է նման փաստաթղթի նախաձեռնողը: Մեկնաբանություններն ավելորդ են. լինելով Բաքվում, պատվիրակությունը «հիացել է Ադրբեջանի ունիկալ հնարավորություններով, որը կարող է գազով ողողել Եվրոպան»: Այցի հետևանքները՝ կատարելապես դժվարամարս փաստաթուղթ, որը ԵԽ-ն ուղղակի չի ընդունի: Այն դեռ պետք է քվեարկության դրվի ԵԽ լիագումար նիստի ընթացքում, ինչը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա մեկ ամիս անց: Փորձագետները քիչ հավանական են համարում այդ դրույթի ընդունումը:
Փաստաթուղթը պարունակում է Եվրահանձնաժողովին հասցեագրված խորհուրդներ Հայաստանի հետ Ասոցիացիայի մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ անցկացնելու համար: Ահա թե ինչ է ասել ինքը՝ Կովատչևը. «Քանի որ Հայաստանը և Ադրբեջանն ունեն 20 տարի ձգտվող հակամարտություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, որը դեռ չի լուծվել, մեզ համար արտաքին կապերի հանձնաժողովում գլխավոր խնդիրը հետևյալն էր՝ ինչպես վարվել այդ հակամարտության հետ Ասոցիացիայի մասին համաձայնագրի շրջանակներում, պետք է արդյոք հակամարտության լուծումը կապել համաձայնագրի հետ»: Նա հիշեցրել է, որ ղարաբաղյան հարցի կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: «Մենք նաև լսում ենք տարբեր կողմերից դժգոհություն այն մասին, որ ՄԽ-ում գործընթացը չափազանց ձգձգվում է, և մենք փորձում ենք խթանել ԵՄ-ին հակամարտության լուծման մեջ ավելի ակտիվ ընդգրկվելու համար»,- նշել է Կովատչևը: Դգժգոհությունը, պետք է ենթադրել, նրան հայտնել են Բաքվում, և նա արել է այն, ինչ խոստացել է Ադրբեջանի նախագահին: Խորհրդարանականի գործողություններն այլ բացատրություն ուղղակի չունեն:
Նշենք, որ ԵՄ ներկայացուցիչները վաղուց խոսում են այն մասին, որ Եվրոպան ավելի ակտիվ է ընդգրկվելու ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի մեջ, այդ քայլն այդ ճանապարհին ուղիղ ապացույց է: Ճիշտ է, խորհրդարանականները չեն մտածել, թե քանի մարդ և որ երկրներից են մտնելու ԵԱՀԿ ՄԽ մեջ և ինչպես են նրանք որոշումներ ընդունելու: Ամենայն հավանականությամբ, հակամարտությունը վերջնականապես խճճվելու է, Եվրոպան չի ստանալու ադրբեջանական գազ և ամեն ինչ վերադառնալու է այնտեղ, որտեղից սկսվել է: Այս պատմության մեջ ամենահետաքրքիրն այն է, որ Բաքուն շատ է ցանկանում Ֆրանսիային փոխարինել Թուրքիայով, որը ԵՄ անդամ չէ և հազիվ թե լինի: Ուրիշ ոչ մի երկիր Ադրբեջանին ձեռնտու չէ, քանզի ԵՄ-ում բավական լավ գիտեն ղարաբաղյան հակամարտության ողջ պատմությունը, համենայն դեպս պետք է իմանան:

24 Март 2012 - 11:49 AMT
Если посмотреть на переговорный процесс по урегулированию карабахской проблемы так сказать европейскими глазами, то здесь налицо стремление вытеснить Россию из Южного Кавказа. В Грузии и частично в Азербайджане это уже удалось, осталась Армения. А карабахский конфликт – самое удобное, где можно нажить политический капитал и при этом увеличить свое присутствие. Однако именно Франция является одним из «двигателей» ЕС, наряду с Германией, и вряд ли Париж согласится на уменьшение своей роли даже во имя «общеевропейских ценностей» в виде нефти и газа.
Но самое интересное не это. Ну, предложил парламентарий, его выслушали, но, оказывается, 20 февраля президент Азербайджана Ильхам Алиев принял делегацию комитета по внешним связям Европейского парламента. Возглавлял делегацию Андрей Коватчев, именно тот парламентарий, который и стал инициатором подобного документа. Комментарии, надо полагать, излишни – побывав в Баку, делегация «восхитилась уникальными возможностями Азербайджана, который может завалить газом всю Европу». Следствие визита – совершенно неудобоваримый документ, который ЕП попросту не примет. Он еще должен пройти голосование в ходе пленарного заседания Европарламента, что, по всей вероятности, произойдет через месяц. Эксперты считают маловероятным принятие этого положения.
Документ также содержит адресованные Еврокомиссии советы по проведению переговоров с Арменией вокруг соглашения об Ассоциации. А вот что сказал сам Коватчев: «Так как Армения и Азербайджан имеют длящийся 20 лет конфликт – нагорно-карабахский вопрос, который еще не решен, для нас главной задачей в Комиссии по внешним отношениям было следующее: как поступить с этим конфликтом в рамках соглашения об Ассоциации, и нужно ли связывать решение конфликта с соглашением». Он напомнил, что урегулированием карабахского вопроса занимается Минская группа ОБСЕ. «Но мы также слышим недовольство с разных сторон о том, что в МГ процесс слишком затягивается, и мы пытаемся стимулировать ЕС для более активного вовлечения в решение конфликта», – отметил Коватчев. Недовольство, надо полагать, Коватчеву было выражено в Баку, и он сделал то, что пообещал президенту Азербайджана. Другого объяснения действиям парламентария просто нет.
Заметим, что представители ЕС давно говорили о том, что Европа будет активней входить в процесс урегулирования, и этот шаг является прямым доказательством на этом пути. Правда, парламентарии как-то не подумали, сколько человек и от каких стран будут входить в МГ ОБСЕ и как они будут принимать решения. Скорее всего, конфликт будет окончательно заболтан, Европа не получит азербайджанского газа и все вернется на круги своя. Самое интересное в этой истории то, что Баку очень хочет заменить Францию на Турцию, которая не является и скорее всего вряд ли станет членом ЕС. А никакая другая страна Азербайджан не устроит, ибо в ЕС достаточно хорошо знают всю историю карабахского конфликта. По крайней мере, должны знать.