26 Մարտ 2012 - 09:26 AMT
Սեուլում միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպմանը քննարկվել է Հայոց ցեղասպանության հարցը: Մասնավորապես, Էրդողանը բողոքել է Օբամային, թե որքան են թուքերը «հոգնել» այդ խնդրից: «Ամեն տարի ապրիլին մենք ունենում ենք միևնույն խնդիրը, կապ չունի` ով է իշխանությունում` հանրապետականները, թե դեմոկրատները»,-«դժգոհել» է թուրք վարչապետը, մեկ անգամ ևս հիշեցնելով, որ Թուրքիան 2010թ ավարտել է Վանա լճի Ախթամար կղզու հայկական Սբ. Խաչ եկեղեցու վերականգնումը: Վերականգնունից հետո, թուրքական իշխանությունները եկեղեցին վերածել են թանգարանի:
Էրդողանը նաև կոչ է արել ԱՄՆ նախագահին «չշփոթել ամերիկացի սենատորներին, օրենսդիրներին և քաղաքագետներին պատմաբանների հետ»:
Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեզն ու Մարկ Քիրքը ԱՄՆ Սենատի քննարկմանն են առաջադրելՀայոց ցեղասպանության մասին 399 բանաձևը: «Ժամանակն է, որպեսզի ԱՄՆ-ը միանա 19 երկրներին, այդ թվում` Բելգիային, Կանադային, Ֆրանսիային, Իտալիային և ԵՄ-ին, որոնք Օսմանյան Թուրքիայում 1,5 մլն հայերի զանգվածային սպանությունները Ցեղասպանություն են ճանաչել: Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է, որը Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի ընդունման պատճառներից մեկն է դարձել: Միայն ճանաչելով անցյալի հանցագործությունները` մենք կկարողանանք կանխել դրանք ապագայում»,- հայտնել է սենատոր Մենենդեզը:
1948թ Փարիզում Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվեց 260-րդ որոշումը` ցեղասպանությունների` որպես հանցագործության և դրանց պատժման մասին կոնվենցիան: Կոնվենցիան ուժի մեջ մտավ 1951թ հունվարի 12-ին: Այն հաստատում է «ցեղասպանություն» հասկացության միջազգային իրավական կարգավիճակը որպես մարդկության դեմ իրականացավծ ծանրագույն հանցագործության, ինչպես նաև տալիս է դրա իրավական գնահատականը: Բոլոր մասնակից-պետություններին իրավունք է տրվում ձեռնարկել միջոցներ ցեղասպանությունները կանխելու և պատժելու համար` խաղաղ կամ ռազմական ճանապարհներով: Այս կոնվենցիան 2011թ հաստատած երկրների թիվը հասնում է 141-ի:

На встрече президента США Барака Обамы и премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана на полях саммита по ядерной безопасности в Сеуле был обсужден и вопрос Геноцида армян. В частности, Эрдоган пожаловался Обаме, как турецкая сторона “устала” от этой проблемы. “Каждый год, в апреле мы сталкиваемся с той же проблемой, неважно кто у власти – республиканцы или демократы”, – выразил «недовольство» турецкий премьер, заодно напомнив, что Турция в 2010 году завершила реконструкцию армянского храма Св. Креста на острове Ахтамар на озере Ван. После реконструкции турецкие власти превратили храм в музей.
Эрдоган также «призвал» Обаму «не путать американских сенаторов, законодателей и политиков с историками».
20 марта сенаторы Роберт Менендез и Марк Кирк внесли на обсуждение в Сенат США резолюцию 399 о Геноциде армян. «Настало время, чтобы США присоединились к 19 странам, в том числе Бельгии, Канаде, Франции, Италии и ЕС, которые официально признали массовые убийства 1,5 млн армян в Османской Турции Геноцидом. Геноцид армян – исторический факт, который стал одной из причин принятия Конвенции о геноциде. Только признав преступления прошлого, мы можем предотвратить их в будущем», – заявил тогда сенатор Менендез.
Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него была принята резолюцией 260 (III) Генеральной Ассамлеей Организации Объединенных Наций от 9 декабря 1948 года в Парижe. Конвенция вступила в силу 12 января 1951 года. Она устанавливает международный правовой статус понятия «геноцид» как тягчайшего преступления против человечества, а также даёт его юридическое определение. Всем странам-участницам предписывается принимать меры к предотвращению и наказанию актов геноцида в военное и мирное время.