26 Մարտ 2012 - 10:09 AMT
Իրաքը մտադիր է ներկայացուցչություններ և դեսպանատներ բացել Ուզբեկստանում, Ղրղզստանում, Թուրքմենստանում և Հայաստանում,ասել է Ղազախստանում և Տաջիկստանում Իրաքի դեսպան Ռաջիհ Սաբիր Աբբուդ ալ-Մուսսաուին :
«Ես Իրաքի ԱԳՆ-ը նամակ եմ գրել` Ուզբեկստանի, Թուրքմենստանի, Ղրղզստանի և Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու անհրաժեշտության մասին»,-ասել է իրաքցի դիվանագետը:
Ըստ նրա, Կենտրոնական Ասիայի մյուս պետությունների հետ հարաբերությունների վերականգնումը անհրաժեշտ է, քանի որ այդ երկրները Իրաքի հետ ունեն պատմական և մշակութային ընդհանրություններ:
«Հորեզմը, Բուխարը և Սամարղանդը Իրաքի համար պատմական նշանակություն ունեն: Եթե Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի մահմեդական երկրները միավորվեն, մենք կդառնանք լուրջ տնտեսական ուժ»,-ընդգծել է դիվանագետը, հաղորդում է Տրենդը:

Ирак намерен открыть свои представительства и посольства в Узбекистане, Кыргызстане, Туркменистане и Армении, сказал посол Ирака в Казахстане и Таджикистане Раджих Сабир Аббуд аль-Муссауи.
"Я написал руководству МИД Ирака письмо о необходимости установления дипломатических отношений с Узбекистаном, Туркменистаном, Кыргызстаном и Арменией и открытии там наших посольств и представительств", – сказал иракский дипломат.
По его словам, восстановление отношений с остальными республиками Центральной Азии необходимо, так как эти страны имеют единую историческую и культурную общность с Ираком.
"Хорезм, Бухара, Самарканд имеют историческую значимость для Ирака. Если мусульманские страны Ближнего Востока и Центральной Азии объединятся, то мы станем серьезной экономической силой", – отметил дипломат, сообщает Тренд.