Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը որոշել է հավաքականի կազմը, որն ապրիլի 20-22-ը Սոֆիայում հանդես է գալու առաջին վարկանիշային մրցաշարում:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Բաղդադյանն ասել է, որ Բուլղարիա են մեկնելու Նարեկ Սանոյանը (60 ք/կ), 2012-ի Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Դավիթ Սաֆարյանը (66 ք/կ), Պեկինում օլիմպիական խաղերի մասնակից Սուրեն Մարկոսյանը (74 ք/կ), Հաջիմուրադ Նուրմագոմեդովը (84 ք/կ), Էդգար Ենոքյանը (96ք/կ) և Ռուսլան Բասիևը (120 ք/կ):
Հիմա հայ մարզիկները Վլադիկավկազում անցկացնում են համատեղ հավաք Հյուսիսային Օսեթիայի հավաքականի հետ:
«Հավաքը նորմալ է ընթանում, բոլոր ըմբիշները գտնվում են լավ մարզավիճակում: Մեզ ուրախացնում է, որ Էդգար Ենոքյանը վերականգնվել է վնասվածքից հետո և հանդես է գալու վարկանիշային մրցաշարում: Հայաստան ենք վերադառնալու մարտի 31-ին և վերջին հավաքն անցկացնելու ենք Երևանում»,- ասել է Բաղդադյանը:
Հայ ազատ ոճի ըմբիշներից օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ունի միայն Միհրան Ջաբուրյանը, ով մարզվում է անհատական ծրագրով:
Երկրորդ վարկանիշային մրցաշարը տեղի է ունենալու Չինաստանում ապրիլի27-29-ը, իսկ վերջին մրցաշարը մայիսի 4-6-ն ընդունելու է Հելսինկին:

Главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Араик Багдадян определился с составом сборной, которая 20-22 апреля в Софии выступит на первом рейтинговом турнире.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Багдадян сказал, что в Болгарию поедут Нарек Саноян (в/к 60), бронзовый призер чемпионата Европы 2012 года Давид Сафарян (в/к 66), участник Олимпийских игр в Пекине Сурен Маркосян (в/к 74), Хаджимурад Нурмагомедов (в/к 84), Эдгар Енокян (в/к 96) и Руслан Басиев (в/к 120).
Сейчас армянские вольники во Владикавказе проводят совместный сбор со сборной Северной Осетии. “Сбор проходит нормально, все борцы находятся в хорошей форме. Нас радует, что Эдгар Енокян успел восстановиться от травмы и выступит на рейтинговом турнире. В Армению вернемся 31 марта и последний сбор проведем в Ереване”,- сказал Багдадян.
Из армянских вольных борцов путевку Олимпийских игр имеет только Мигран Джабурян (в/к 55). Он тренируется по индивидуальной программе.
Второй рейтинговый турнир пройдет в Китае 27-29 апреля, а последний турнир 4-6 мая примет Хельсинки.