27 Մարտ 2012 - 14:05 AMT
Սլովենիայում Մերձարևելյան և բալկանյան հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին արժանացրել է «Վերջին տասնամյակի ականավոր անձնավորություն» մրցանակին: Մրցանակը հանձնվում է Մերձավոր Արևելքում և Բալկաններում հավասարակշռված քաղաքականության համար և ինստիտուտի բացման 10-ամյակի առթիվ: Բայց մրցանակը Թուրքիայի վարչապետին ավելի ուշ է հանձնվելու: Վերոհիշյալ ինստիտուտի գործողությունների տրամաբանությունը չի տեղավորվում Մերձավոր Արևելքում իրական իրավիճակի մեջ. Թուրքիային հազիվ թե կարելի է համարել այն երկիրը, որն իսկապես խաղաղություն է ցանկանում Մերձավոր Արևելքում, ինչպես նաև Բալկաններում: Սիրիայի հետ կապված վերջին գործընթացները խոսում են ճիշտ հակառակի մասին: Բուֆերային գոտու ստեղծումը, «լավ ձևով հեռանալու» կոչերը՝ ուղղված Ալ Ասադին, քրդերի հետ չդադարող պատերազմը քիչ են խոսում Անկարայի խաղաղասիրության մասին: Չխոսենք արդեն Իսրայելի մասին, որի դեմ պատրաստ է պատերազմ սանձազերծել Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն, եթե Երուսաղեմը սկսի ռմբակոծել Իրանին: «Մենք չենք հանդուրժի Թեհրանի դեմ ռազմական հարված, որի հետ մենք որոշակի տարաձայնություններ ունենք Սիրիայի հարցում: Եթե Իրանին ռմբակոծեն, Թուրքիան անմասնակից չի մնա»,- հայտարարել է Դավութօղլուն: Իր հերթին, Էրդողանը հայտարարել է, որ անհրաժեշտության դեպքում Թուրքիան կարող է վերսկսել Իրաքի հյուսիսում ռազմական գործողությունն ահաբեկիչներին ոչնչացնելու համար: «Ավելի վաղ Թուրքիան արդեն գործողություն անցկացրել է Իրաքի հյուսիսում: Տվյալ փուլում մենք հետևում ենք իրավիճակին և անհրաժեշտության դեպքում կարող ենք վերսկսել գործողությունը հյուսիսային Իրաքի տարածքում»,- ասել է նա: Բայց առայժմ թուրքական բանակը պատերազմում է իր տարածքում՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում սպանվել են ավելի քան երկու տասնյակ քուրդ ապստամբներ Շիրնակում Բիթլիսում: Ընդ որում Բիթլիսում սպանված 15 գրոհայինները կանայք են եղել:
Ինչ վերաբերվում է մյուս մրցանակին, որը շնորհել էր Էրդողանին գերմանական Steiger Awards-ը հանդուրժողականության համար, ապա այն որոշել են չտալ: Հրաժարվելու ձևակերպումը բավական շրջահոսելի է և զուսպ լավագույն եվրոպական ավանդույթներով. վարչապետը չի ժամանել մրցանակաբաշխությանը, ուստի հրաժարվել են նրանց մրցանակ հանձնել: Իրականում կազմակերպչական հանձնաժողովը, ամենայն հավանականությամբ, ղեկավարվել է բողոքներով: Հայերը, քրդերը, ասորիները և ալեվիտները բողոքի ցույց են կազմակերպել Բոխումում հանձնաժողովի նման որոշման դեմ: Մրցանակաբաշխությունից մեկ օր առաջ Steiger Awards-ը փոխել է թուրք վարչապետին տրվող մրցանակի անվանակարգը: Փոփոխության համապատասխան Էրդողանը պետք է արժանարար պարգևի թուրք-գերմանական բարեկամության 50-ամյակի առիթով, բայց զրկվել է նաև դրանից:
Ինչ վերաբերվում է հանդուրժողականությանը, ապա Թուրքիան դրանով երբեք չի «տառապել», հատկապես ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ, առաջին հերթին հայերի և հույների: Սեուլում միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովում ԱՄՆ նախագահ հետ հանդիպման ժամանակ Էրդողանը չի դիմացել և հանդիմանել է Օբամային ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության և Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևերի համար, որոնք ներկայացվում են ԱՄՆ Սենատում: «20 տարվա ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ապարդյուն բանակցություններ է վարում ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: Բայց հարցի լուծման համար Թուրքիան կարող է անել իրենից կախված ամեն ինչ, եթե անհրաժեշտություն առաջանա ազդելու Ադրբեջանի վրա»,- ասել է Էրդողանը: Անկարայի ողջ դժբախտությունը նրանում է, որ նա այդպես էլ չհասկացավ, որ ղարաբաղյան հարցում նրանից ոչինչ կախված չէ և նրա կողմից ամենալավ բանն ուղղակի չխառնվելն է:
Միաժամանակ, թուրք վարչապետը հայտարարել է, որ «պետք չէ ամերիկյան քաղաքական գործիչներից պատմաբաններ սարքել»: «Իշխանության են գալիս հանրապետականները, թե դեմոկրատները, նույն իրավիճակն է ստեղծվում: Այդ օրինագծերը չպետք է ամեն տարի ապրիլին հայտնվեն Կոնգրեսում»,- ասել է Էրդողանը: Նա ակնհայտորեն մոռացել է, որ ԱՄՆ նախագահը չի կարող իր հրամանով խոչընդոտել օրենսդրական իշխանության նախաձեռնությանը, այս կամ այն բանաձևը մտցնել կամ հանել Կոնգրեսի օրակարգից: Բայց Էրդողանը համոզված է, որ նա նախազգուշացրել է Օբամային հայկական հարցում և ԱՄՆ նախագահն ապրիլի 24-ին հայ համայնքին ուղղված իր ամենամյա ուղերձում կասի «Մեծ Եղեռն»: Բայց Թուրքիան իզուր է հույսեր փայփայում, որ բանաձևերն ամեն տարի չեն ընդգրկվի ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում, իզուր…

Международный институт ближневосточных и балканских исследований в Словении удостоил премии «Выдающаяся личность последнего десятилетия» Реджепу Тайипу Эрдогану. Премия вручается за сбалансированную политику на Ближнем Востоке и Балканах и пор случаю 10-летия открытия Института. Но оговаривается, что премия будет вручена премьер-министру Турции позже. Логика действий вышеназванного Института не укладывается в реальную ситуацию на Ближнем Востоке – уж кого- кого, но Турцию вряд ли можно причислить к стране, которая действительно хочет мира на Ближнем Востоке, да и на Балканах. Последние процессы, связанные с Сирией, говорят о прямопротивоположном. Создание буферной зоны, призывы к Аль-Асаду «уйти по-хорошему», непрекращающаяся война с курдами мало говорят о миролюбии Анкары. Не будем уже и говорить об Израиле, против которого готов развязать войну глава МИД Турции Ахмет Давутоглу, если Иерусалим начнет бомбить Иран. «Мы не приемлем военного удара против Тегерана, с которым у нас есть некоторые разногласия по событиям в Сирии. Если Иран начнут бомбить, Турция не останется безучастной», – заявил Давутоглу. В свою очередь, Эрдоган заявил, что в случае необходимости Турция может возобновить военную операцию на севере Ирака для уничтожения террористов. «Ранее Турция уже проводила операцию на севере Ирака. На данном этапе мы отслеживаем ситуацию и в случае необходимости можем возобновить операцию на территории северного Ирака», – сказал он. Но пока турецкая армия воюет на своей территории – за последнюю неделю убитой более двух десятков курдских повстанцев в Ширнаке и Битлисе. Причем 15 убитых в Битлисе боевиков были женщинами.
Что касается другой премии, которая была присуждена Эрдогану – немецкая Steiger Awards, присуждаемая за толерантность, то ее все же решили не присуждать. Формулировка отказа была довольно обтекаемой и выдержанной в лучших европейских традициях: премьер-министр не приехал на церемонию, и поэтому в премии ему было отказано. Но на самом деле, отказ оргкомитета руководствовался, скорее всего, протестами. Армяне, курды, ассирийцы и алевиты вышли на демонстрацию протеста в Бохуме против такого решения оргкомитета. За сутки до церемонии награждения Steiger Awards изменил номинацию присуждаемой турецкому премьеру награды. В соответствии с изменением Эрдоган должен был удостоиться награды по случаю 50-летней турецко-германской дружбы, но он лишился и ее.
Что же касается толерантности, то этим в Турции никто никогда не «страдал», особенно в отношении нацменьшинств, в первую очередь армян и греков. На встрече с президентом США в Сеуле на саммите по ядерной безопасности, Эрдоган не удержался и попенял Обаме за деятельность МГ ОБСЕ и резолюции по Геноциду армян, представленной в Сенат США. «В течение 20 лет Минская группа ОБСЕ ведет безрезультатные переговоры по карабахскому урегулированию. Но для решения вопроса Турция сможет сделать все от нее зависящее, если возникнет необходимость повлиять на Азербайджан», – сказал Эрдоган. Вся беда Анкары в том, что она так и не поняла, что от нее в карабахском вопросе ничего не зависит и лучшее, что можно сделать – просто не вмешиваться.
Вместе с тем турецкий премьер заявил, что «не надо делать из американских политиков историков». «Приходят к власти республиканцы или демократы – создается та же ситуация. Эти законопроекты не должны появляться в Конгрессе каждый год в апреле», – сказал Эрдоган. Он явно на минуту забыл, что президент США не может своим указом воспрепятствовать инициативе законодательной власти вносить или не вносить ту или иную резолюцию на рассмотрение конгрессменов. Но Эрдоган уверен, что он предупредил Обаму в армянском вопросе и президент США 24 апреля в обращении к армянской общине скажет «МецЕгерн». Правда, зря Турция надеется, что резолюции не будут каждый год вноситься в Конгресс США. Зря…