28 Մարտ 2012 - 08:27 AMT
ԱՄՆ իշխանությունները փորձել են խեղաթյուրել Աշխարհում կրոնի ազատության հարցերով ԱՄՆ հանձնաժողովի զեկույցի բովանդակությունը, իր հոդվածում գրում է «The California Courier» թերթի գլխավոր խմբագիր Հարութ Սասունյանը: Զեկույցում Թուրքիայի կառավարությունը դատապարտվում էր քրիստոնյա փոքրամասնությունների կրոնական իրավունքները ոտնահարելու համար: Մարտի 20-ին Հանձնաժողովը հրապարակեց մեծածավալ զեկույց, որում մանրամասնորեն նկարագրվում են «թուրքական կառավարության կողմից կրոնի կամ հավատքի ազատության նկատմամբ կիրառվող շարունակական և արտասովոր սահմանափակումները, որոնք բացասական են անդրադառնում Թուրքիայի բոլոր կրոնական համայնքների վրա և հատկապես սպառնում են երկրի ոչ մուսուլմանական կրոնական փոքրամասնություններին»: Զեկույցում առաջարկվում էր, որ ԱՄՆ Կառավարությունը Թուրքիային համարի կրոնական ազատությունը ոտնահարող 16 վատագույն պետություններից մեկը՝ Բուրմայի, Չինաստանի, Եգիպտոսի, Էրիտրեայի, Իրանի, Իրաքի, Նիգերիայի, Հյուսիսային Կորեայի, Պակիստանի, Սաուդյան Արաբիայի, Սուդանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի և Վիետնամի հետ միասին: Զեկույցում հանգմանալից նկարագրվում են հայկական համայնքի նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումները, ներառյալ նոր հոգևորականների պատրաստման Թուրքիայի կառավարության կողմից արգելումը և նրա միջամտությունը «Հայկական Պատրիարքության կրոնական առաջնորդության ընտրության գործընթացում»։
Սասունյանի խոսքով` թուրք պաշտոնատարները դիմեցին իրենց սովորական անարգական քարոզարշավին` ժխտելով Հանձնաժողովի հրապարակած արդյունքները: Առավել անհանգստացնող էին ԱՄՆ պետդեպարտամենտում թուրքասերների նենգ գործողությունները: Հանձնաժողովի ինն անդամներից մեկը` Նինա Շեան հրապարակել էր մի ահազանգող հոդված, որտեղ բացահայտում էր այն ծածուկ ճնշումները, որոնք Օբամայի վարչակազմը գործադրում էր Հանձնաժողովի վրա` Թուրքիայի դատապարտումը մեղմացնելու համար: Այդ իսկ պատճառով, անկախ զեկույցի բովանդակությունից, ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարությունները Թուրքիայում իրադրության մասին չեն փոխում երանգը, գրում է Հարութ Սասունյանը:

Власти США попытались исказить результаты доклада комиссии Госдепартамента Соединенных Штатов по вопросам свободы вероисповедования в мире, пишет в своей статье главный редактор газеты “The California Courier”Арут Сасунян. В докладе Турецкое правительство осуждается за нарушения прав христианских меньшинств. 20 марта комиссия опубликовала развернутый доклад, в котором отмечается: “Продолжающиеся ограничения турецкого правительства в области вероисповедания отрицательно воздействуют на все религиозные общины Турции и в частности угрожают немусульманским общинам страны”. В докладе предлагается включить Турцию в список 16 стран, наиболее сильно угнетающих свободу вероисповедания, наряду с такими странами как Бирма, Северная Корея, Иран, Судан, Вьетнам и т.д. Отдельно раскрывается тема давления на Армянскую церковь посредством запрета подготовки новых священников, вмешательства в выборе патриарха и т.д.
По словам Сасуняна, правительство США приложило все возможные скрытые механизмы давления на комиссию для того, чтобы смягчить доклад. Об этом заявила и конгрессмен Нина Шэан. Власти Соединенных Штатов продолжают сквозь пальцы смотреть на ситуацию в Турции в связи с политической ситуацией вокруг Сирии и Ирана. Именно поэтому, вне зависимости от содержания доклада, заявления Госдепа США о ситуации в Турции не меняют тональность, пишет Арут Сасунян.