Մարտի 27-ին Ջավախքի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհուրդը հանդիպում է անցկացրել, որի ընթացքում խորհրդի ղեկավար Արտակ Գաբրիելյանը ներկայացրել է Բրյուսել կատարած այցի և եվրոպացի պաշտոնյաների հետ հանդիպման արդյունքները: Հանդիպմանը, հրավիրված էին շրջանների բոլոր ղեկավարները, իրենց տեղակալների հետ միասին` մարդու իրավունքների պաշտպանի Ախալքալաքի գրասենյակի պատասխանատուն, ինչպես նաեւ բազմաթիվհասարակական, երիտասարդական, պետական, մշակութային եւ այլ կազմակերպություններ,միություններ եւ լրատվամիջոցներ: Եվ սա վերաբերում է ոչ միայն Ախալքալաքի շրջանին, այլ նաեւ Նինոծմինդայի, Ախալցխայի եւ Ծալկայի շրջաններին: Հադիպման դեռ սկզբում շատերը զանգահարում եւ տեղեկացնում էին, որ չեն ներկայանա հանդիպմանը, քանի որ «վերեւից» զանգել-զգուշացրել են:
Արդյունքում, ընդամենը 30 հոգով հանդիպումըկայացավ Ա-ԻՆՖՈ լրատվական գործակալության փոքրիկ գրասենյակում: Արտակ Գաբրիելյանը նշեց, որ պաշտոնյաներին ներկայացրել է 5 հիմնական սկզբունքներ, որոնցով ղեկավարվելով, պետք է լուծել Ջավախքի խնդիրը. 1.Վերջ տալ երկրամասի ժողովրդագրական պատկերը փոխելու ճիգերին 2.Տեղական եւ պետական կառավարման կառույցներում բարելավել հայերի ներկայացվածությունը 3.Սոցիալական եւ տնտեսական զարգացման ծրագրեր մշակել եւ իրականացնելերկրամասում, դրա մակարդակը այդ բնագավառներում հավասարեցնելու համար երկրիմնացյալ շրջանների վիճակին 4.Ազգաբնակչության հայ մեծամասնություն ունեցող վարչական շրջաններիկառավարման մարմիններում հայոց լեզվի օգտագործման իրավունք տալ 5.Վրաստանի կազմում ինքնավար տարածքային միավորի կարգավիճակ տալՍամցխե-Ջավախքի եւ հարակից Ծալկա շրջանին: Գաբրիելյանը ափսոսանք է հայտնել, որ հանդիպմանը ներկա չեն գտնվել տեղական ղեկավարության ներկայացուցիչները, ովքեր կկարողանային համոզվել, որ պահանջներն արդարացի են և հետագայում թյուրիմացություններից կխուսափեին:
Ամփոփելով ելույթը, խորհրդի ղեկավարն ընդգծեց, որ Ջավախքում ապագան, անվտանգությունը, զարգացումը և ժողովրդավարությունը հնարավոր են միայն ինքնավարության շրջանակներում:

27 марта Совет армянских общественных организаций Джавахка провел встречу, на которой глава совета Артак Габриэлян представил итоги поездки в Брюссель и встречи с европейскими чиновниками. На встречу были приглашены главы всех районов Джавахка, представитель защитника прав человека в Ахалкалаки, представители различных общественных, молодежных, государственных и культурных организаций. Приглашения были высланы также в регионы Ниноцминда, Ахалцха, Цалка и др. До начала встречи многие из приглашенных начали звонить и предупреждать, что не будут присутствовать по причине “давления сверху”. В месте проведения также организаторам “по разным причинам повсеместно отказывали”. В итоге встреча прошла в маленьком офисе новостного агентства А-Инфо.
Габриэлян сказал, что представил чиновникам 5 основным принципов, руководствуясь которыми нужно решать проблему Джавахка: 1) прекратить насильственное изменение демографической картины в Джавахке; 2) увеличить представительство армян в региональных и государственных структурах; 3) осуществить ряд социально-экономических проектов, которые позволят сравниться в экономическом развитии с остальными регионами Грузии; 4) разрешить использование армянского языка в структурах власти в населенных преимущественно армянами административных районах; 5) предоставить автономию Джавахку и Цалке. Габриэлян выразил сожаление о том, что на встрече не присутствуют представители местной администрации, которые могли убедиться в законности требований и не быть дезинформированы в дальнейшем.
Завершая речь, глава совета подчеркнул, что будущее, безопасность, развитие и демократия в Джавахке возможна только в рамках автономии.