31 Մարտ 2012 - 08:26 AMT
Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը ապրիլի 1-3-ը պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան և Վրաստան: Բորիսովի այցը տեղի կունենա Վրաստանի և Հայաստանի վարչապետներ Նիկոլոզ Գիլաուրիի և Տիգրան Սարգսյանի հրավերով: Բուլղարական պատվիրակության կազմում են տրանսպորտի նախարար Իվայլո Մոսկովսկին, աշխատանքի նախարար Տոտյու Մլադենովը և ԱԳ փոխնախարար Իվան Նայդյոնովը:
Թբիլիսիում Բոկյո Բորիսովը ապրիլի 1-2 կհանդիպի վրաց պաշտոնակցի՝ Գիլաուրիի հետ և Համայն Վրաց պատրիարք Իլիա Երկրորդի հետ: Վրաստանն ու Բուլղարիան համաձայնագրեր կկնքեն կրթության, տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում և կստորագրեն ռեադմիսիայի մասին արձանագրությունը:
Երևանում Բորիսովը կհանդիպի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, խոսնակ Սամվել Նիկոյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ: Հայաստանն ու Բուլղարիան համաձայնագրեր կկնքեն կրթության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի ոլորտներում:

Премьер-министр Болгарии Бойко Борисов 1-3 апреля совершит официальный визит в Грузию и Армению. Визит Борисова состоится по приглашению премьер-министров Грузии и Армении Николоза Гилаури и Тиграна Саркисяна. В составе болгарской делегацию две кавказские страны посетят министр транспорта Ивайло Московски, министр труда Тотью Младенов и замминистра иностранных дел Иван Найденов.
В Тбилиси 1-2 апреля Борисов встретится со своим грузинским коллегой Гилаури и Патриархом Всея Грузии Илией II.
Грузия и Болгария подпишут соглашения в сфере образования, обмена информацией и протокол о реадмиссии.
В Ереване Бойко Борисов встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном, спикером парламента Самвелом Никояном, премьер-министром Тиграном Саркисяном и Католикосом Всех Армян Гарегином II. Армения и Болгария подпишут соглашения в сфере образования, труда и социальных вопросов.