Տուվալուի ԱԳՆ քարտուղար Տապուգաո Ֆալեֆոուն մեկնաբանել է Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելը: Նրա խոսքով, կառավարության որոշումը Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին ոչ մի ֆինանսական եկամուտ չի հետապնդել:
ՄԱԿ-ում Տուվալուի և Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագրի ստորագրման փաստը բացասական արձագանքներ է առաջացրել որոշ երկրներում, այդ թվում՝ Ադրբեջանում, որը Տուվալուի կառավարությանը համարյա մեղադրել է նրանում, որ որոշակի դրամական պարգևատրման դիմաց համաձայնվել է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը:
«Հայաստանի կողմից ֆինանսական աջակցության մասին խոսք չի եղել, ինչպես նաև նման աջակցության մասին խոստումներ»,- ասել է Ֆալեֆոուն: Նրա խոսքով, Հայաստանն ուղղակի գտնվել է երկրների ցուցակում, որոնց հետ Տուվալուն պատրաստվում է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել, հաղորդում է Radio New Zealand International-ը:

Секретарь МИД Тувалу Тапугао Фалефоу прокомментировал установление отношений с Арменией. По его словам, решение правительства об установлении дипломатических отношений с Арменией не преследовало никакой финансовой выгоды.
Факт подписания постоянными представителями Тувалу и Армении в ООН соглашения об установлении дипломатических отношений вызвал ряд негативных откликов из некоторых стран, в том чисел и из Азербайджана, который чуть ли не обвинил правительство Тувалу в том, что то за определенное денежное вознаграждение согласилось признать Нагорный Карабах.
«Ни о какой финансовой поддержке со стороны Армении не было речи, как и обещаний о подобной поддержке», – заявил Тапугао Фалефоу. По его словам, Армения просто находилась в списке стран, с которыми Тувалу собирается устанавливать дипломатические отношения, сообщает Radio New Zealand International.