3 Ապրիլ 2012 - 09:08 AMT
Դիվանագիտական անձեռնմխելիության պատճառով Էգմեն Բաղիշը պատիժ չի կրի Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար
Շվեյցարական դատախազությունը կփակի Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտելու փաստով Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար Էգմեն Բաղիշի դեմ հարուցված քրեական գործը: Գործը կփակվի Բաղիշի դիվանագիական անձեռնմխելիության պատճառով:
Շվեյցարիայում Բաղիշի նկատմամբ հետաքննություն են սկսել: Գործը հարուցվել է Շվեյցարիայի ՔՕ 261 հոդվածով: Այդ հոդվածով մեղադրանքներ են առաջադրվում ռասիստական հայտարարությունների համար: Մասնավորապես Դավոսի տնտեսական համագումարի ժամանակ նախարարն իրեն թույլ է տվել նկատել, որ Հայոց ցեղասպանություն «չի եղել»: Հետաքննություն սկսելուց հետո Անկարայում Շվեյցարիայի դեսպանը ետ էր կանչվել ԱԳՆ` բացատրություններ տալու համար:
«Շվեյցարիայի ԱԳՆ հետ բանակցություններից հետո, դատախազությունը եկավ այն եզրակացության, որ Բաղիշի նկատմամբ քրեական գործը պետք է փակել, քանի որ նա, լինելով ԵՄ հարցերով նախարար, Շվեյցարիայի տարածքում դիվանագիտական անձեռնմխելիություն ունի»,-ասվում է շվեյցարական դատախազության հայտարարությունում:
Շվեյցարական իշխանությունները մի քանի անգամ իրավական քայլեր են ձեռնարկել այն անձանց նկատմամբ, ովքեր ժխտել են Հայոց ցեղասպանությունը: Առավել մեծ աղմուկ հանած գործ էր թուրք քաղաքական գործիչ Դողու Փերինչեկի գործը, ով 2007-ին տուգանվել է 3000 շվեյցարական ֆրանկով:
Փետրվարին Ցյուրիխի կանտոնի դատախազ Քրիստինա Բրաունշվիգը խոստացել էր, որ Բաղիշի նկատմամբ հետաքննությունը մինչև վերջ կհասցնի, սակայն միևնույն ժամանակ հավելել է, որ անհրաժեշտ էր «հաշվի առնել թուրք նախարարի դիվանագիտական իմունիտետը»:
Էգմեն Բաղիշն իրեն թույլ էր տվել հրապարակավ ժխտել Հայոց ցեղասպանության փաստը` կապված Ֆրանսիայի Սենատի` հունվարի 23-ին ընդունած օրինագծի ընդունման հետ: Օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարի ազատազրկում և 45 000 եվրոյի չափով տուգանք:
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը 2012թ. փետրվարի 28-ի նիստում ոչ սահմանադրական է ճանաչել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որն ավելի վաղ ընդունվել էր երկրի Սենատի կողմից: Սահմանադրական խորհուրդն իր որոշումը հիմնավորել է նրանով, որ օրենքը «հակասում է Ֆրանսիայի Սահմանադրության 33-րդ հոդվածին խոսքի ազատության մասին»: Դրանից գրեթե անմիջապես հետո Նիկոլյա Սարկոզին հանձնարարել է կառավարությանը նախապատրաստել նոր օրինագիծ մշակել:

3 Апрель 2012 - 09:08 AMT
Из-за дипломатической неприкосновенности Эгемен Багыш не понесет наказания за отрицание Геноцид армян
Швейцарская прокуратура закроет уголовное дело, возбужденное против министра по вопросам ЕС Турции Эгемена Багыша после его публичного отрицания факта Геноцида армян. Дело будет закрыто из-за дипломатической неприкосновенности, которой обладает Багыш.
В Швейцарии начали расследование в отношении самого Багиша. Дело начато согласно статье 261 УК Швейцарии по обвинению в расистских высказываниях. А именно в ходе экономического форума в Давосе в январе этого года, министр позволил себе заметить, что Геноцида армян “не было”. После начала расследования посол Швейцарии в Анкере был вызван в МИД страны для дачи пояснений.
«После переговоров с МИД Швейцарии, прокуратура пришла к выводу, что уголовное дело в отношении Багыша должно быть закрыто, так как он, являясь министрам по вопросам ЕС, обладает дипломатической неприкосновенностью на территории Швейцарии», – говорится в заявлении швейцарской прокуратуры.
Швейцарские власти несколько раз предпринимали правовые меры против лиц, отрицавших Геноцид армян. Наиболее нашумевшим стало дело в отношении турецкого политика Догу Перинчека, который в 2007 году был оштрафован на 3000 швейцарских франков за отрицание Геноцид армян.
В феврале прокурор Цюрихского кантона Кристин Брауншвиг пообещала, что она доведет расследование в отношении Багыша до конца, однако при этом добавила, что необходимо “учитывать дипломатический иммунитет турецкого министра”.
Эгемен Багыш позволил себе публичное отрицание Геноцид армян в связи с тем, что 23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе. Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро.