3 Ապրիլ 2012 - 17:32 AMT
Այդ այցելությունը մեծ նշանակություն ունի վերջին ժամանակները, երբ Իրանի միջուկային ծրագրի և Իսրայելի հաճախակի դարձած սպառնալիքների հետ կապված Հարավային Կովկասի երկրները կարող են ներքաշված լինել անիմաստ պատերազմի մեջ, որի վերջը խիստ անորոշ է: Եվ Լավրովի նպատակն է ուղղակի նախազգուշացնել Հայաստանին, հատկապես Ադրբեջանին, որպեսզի չխառնվեն գործերին, որոնք իրենց չեն վերաբերվում: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ՌԴ և ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարները հաստատել են տեսակետների նույնությունն իրանական խնդրի վերաբերյալ, որը, ըստ էության, գոյություն չունի:
Հայաստանը բազմիցս արտահայտվել է իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքով, Երևանը հանդես է գալիս Իրանին վերաբերվող հարցերի կարգավորման, բանակցությունների ճանապարհով իրանական միջուկային ծրագրի կարգավորման, Իրանի և միջազգային հանրության ներկայացուցիչների համատեղ ջանքերի կողմից: «Իրանը Հայաստանի հարևան երկիրն է և մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի Իրանին վերաբերվող հարցերի լուծումը կայանա երկխոսության և բանակցությունների ճանապարհով, այլ ոչ թե ուժի կիրառմամբ»,- ասել է Նալբանդյանը:
Իր հերթին Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ եթե իրագործվի վատագույն սցենարը՝ ռազմական միջամտությունը, ապա դա կազդի Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Մերձավոր Արևելքի և արաբական աշխարհի վրա: Նրա կարծիքով, Իրանի դեմ կարող են օգտագործվել միայն խնդրի խաղաղ լուծման օրինական միջոցները և ոչ մի ռազմական միջամտության մասին չպետք է խոսք գնա:
Ինչ վերաբերվում է ղարաբաղյան հարցին, ապա այստեղ Լավրովը հստակ հասկացնել է տվել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կարգավորման հարցում միակ և անփոփոխ բանակցողն է: Այնուամենայնիվ, Բաքվում, չգիտես ինչու, սպասում են Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարի այցին գաղտնի հույսով, որ Լավրովը կստիպի Երևանին համաձայնագիր ստորագրել և տալ ազատագրված տարածքները: Աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովը հայտարարել է. «Մենք շատ բան ենք ակնկալում Ռուսաստանից ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ: Աշխարհում չկա մեկ այլ երկիր, որն այս հակամարտության լուծման մեջ ավելի մեծ ազդեցություն ունենար: Մենք կատարում ենք այդ հայտարարությունը, հաշվի առնելով մոտեցումը և տարածաշրջանային հարցերի, և ղարաբաղյան հարցի նկատմամբ և Հայաստանի վրա առկա ճնշումը: Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանի վրա աշխարհում նմանը չունի: Նա կարող է այդ պետությունն ուղորդել իր համար ցանկալի ուղղությամբ, կարող է ուղորդել կառուցողականության ցանկացած հարցում»: Այո, ճիշտ է, Ռուսաստանը և Հայաստանը դաշնակիցներ են, բայց ոչ ավելին: Եվ արդեն պահանջել Երևանից այն ձևով, ինչ ցանկանում են լսել Բաքվում, ղարաբաղյան հարցում Մոսկվան չի կարող: Ամենից առաջ, դա պետք չէ հենց Մոսկվային: Վերջ ի վերջո համանախագահ երկրները երեքն են և հենց նրանք կարող են առաջարկել կարգավորման ինչ-որ տարբերակներ: Բայց ոչ մի դեպքում չեն կարող պահանջել: Հետաքրքիր է, եթե ԱՄՆ-ը պահանջի Ադրբեջանից խզել Իսրայելի հետ 1,6 մլրդ դոլար արժողությամբ ռազմական պայմանագիրը, Բաքուն կգնա՞ նման քայլի: Միակ բանը, ինչին ընդունակ է Բաքուն, Գաբալինյան ՌԼԿ համար վարձակալության վճարը հանկարծակի բարձրացնելն է: Ճիշտ է, այդ մասին հետո դադարեցին գրել… Ինչպես հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ-ը, Ադրբեջանում Սերգեյ Լավրովի այցի ժամանակ Սերգեյ Լավրովը կքննարկի երկկողմանի առևտրատնտեսական, միջտարածաշրջանային համագործակցության հարցեր, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը, Կասպիայի կարգավիճակը:
Վերադառնալով հայ-ռուսական հարաբերություններին, նշենք, որ Բաքվում ոչ մի կերպ չեն ցանկանում հասկանալ մի բան. Երևանը և Մոսկվան չեն կարող հակամարտել պատմական, բարեկամական, կրոնական կապերից ելնելով: Առավել ևս Մոսկվան չի ստիպի Հայաստանին Ադրբեջանին տալ հողերը, որոնք պատկանում են հենց Ռուսաստանին Գյուլիստանի հաշտության պայմանագրով, որը ոչ ոք չեղյալ չի հայտարարել:

Эта приезд имеет большую значимость в последнее время, когда в связи с иранской ядерной программой и участившимися угрозами Израиля, страны Южного Кавказа могут оказаться втянутыми в бессмысленную и обреченную войну с весьма неясным концом. И цель Лаврова – просто предупредить Армению, а особенно Азербайджан, чтобы не ввязывались в дела, которые их не касаются. На пресс-конференции в Ереване главы МИД РА и РФ подтвердили идентичность точек зрения на иранскую проблему, которой, в общем-то, не существует.
Армения неоднократно высказывалась по иранской ядерной программе, заявил на совместной с главой МИД РФ Сергеем Лавровым министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян. По его словам, Ереван выступает за урегулирование вопросов касающихся Ирана, иранской ядерной программы путем переговоров, совместных усилий Ирана и представителей международного сообщества. «Иран – соседняя Армении страна и мы заинтересованы, чтобы пути решения вопросов касающихся Ирана проходили через диалог и переговоры, а не путем применения силы», – подчеркнул Налбандян.
В свою очередь, Сергей Лавров заявил, что если будет реализован наихудший сценарий – военное вмешательство, то это повлияет и на Армению, и на Азербайджан, и на Россию, на весь регион Южного Кавказа, Ближнего Востока и арабский мир. По его мнению, против Ирана могут быть использованы только законные средства мирного решения проблемы и ни о каком военном вмешательстве речь идти не должна.
Что касается карабахского вопроса, то и здесь Сергей Лавров четко дал понять, что МГ ОБСЕ является единственным и незаменимым переговорщиком в процессе урегулирования. Тем не менее, в Баку почему-то ждут визита главы внешнеполитического ведомства России с тайной надеждой, что Лавров заставит Ереван подписать соглашение и отдать освобожденные территории, составляющие зону безопасности НКР Азербайджану. Заведующий общественно-политическим отделом администрации Али Гасанов заявил: "Мы многого ожидаем от России в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Нет другой страны в мире, которая обладала бы в разрешении этого конфликта более сильным влиянием. Мы делаем это заявление, учитывая подход и к региональным вопросам и к нагорно-карабахскому вопросу, и существующее давление на Армению. Влияние России на Армению не имеет аналогов в мире. Она может направить это государство в желаемом направлении, может направить на конструктивизм в любом вопросе». Да, правильно, Россия и Армения союзники, но не более. И уж требовать от Еревана в той форме, которую хотят услышать в Баку, в карабахском вопросе Москва не может. Прежде всего, это не нужно самой Москве. В конце концов стран-сопредседателей трое и именно они могут предлагать какие-либо варианты урегулирования. Но уж никак не требовать. Интересно, если США потребуют от Азербайджана расторгнуть с Израилем военный контракт на $1,6 млрд., Баку пойдет на такой шаг? Единственное на что способен Баку – это вдруг поднять цену за аренду Габалинской РЛС. Правда, потом об этом как-то перестали писать… Как сообщает МИД РФ, во время предстоящего визита в Азербайджан Сергей Лавров обсудит вопросы двустороннего торгово-экономического, межрегионального и приграничного сотрудничества, гуманитарные аспекты взаимоотношений, урегулирование нагорно-карабахского конфликта, статус Каспия.
И возвращаясь к армяно-российским отношениям. В Баку никак не могут понять одну вещь – Ереван и Москва не могут конфликтовать по определению в силу исторических, дружественных, религиозных связей. И уж тем более, Москва не заставит Армению отдать Азербайджану земли, которые принадлежат самой России по Гюлистанскому мирному договору, который никто не отменял и не денонсировал.