4 Ապրիլ 2012 - 09:38 AMT
Հայոց ցեղասպանություն. Թուրքիայի իշխանությունները միշտ չեն կարողանա «փակել» ամերիկացի օրենսդիրների բերանը
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ու վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ԱՄՆ ամենաթողության շնորհիվ, Հայոց ցեղասպանության ժխտմանն աջակցելը արդեն որպես այդպիսին է ընդունում: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը` մեկնաբանելով Ստամբուլում արված ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլիթոնի հայտարարությունը այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության օրինագիծը «ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության այս տարվա օրակարգում չի լինելու»:
Ինչպես ընդգծել է Արամ Համբարյանը, «արտահանելով» խոսքի ազատությունը սահմանափակող թուրքական ՔՕ 301 հոդվածը, թուրքական իշխանությունները կարծում են, որ կկարողանան շարունակել ամերկացի օրենսդիրների վախեցնելու և կաշառելու քաղաքականությունը: Բարեբախտաբար ոչ Էրդողանը, ոչ Դավութօղլուն, ոչ էլ Քլինթոնը ԱՄՆ Կոնգրեսում քվեարկության իրավունք չունեն: «Իսկ ամերիկացիների կողմից ընտրված ներկայացուցիչները իրավունք ունեն անտեսելու արտաքին ճնշումը, պաշտպանել ամերիկյան արժեքներ և արտահայտել ամերիկացիների կարծիքները` Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունմամ մջոցով»,-ասել է Արամ Համարյանը:
Ստամբուլում «Սիրիայի բարեկմաներ» խմբի նիստին ներկա գտնվելու ժամանակ Հիլարի Քլինթոնը հանդիպել է Էրդողանին և Դավութօղուին, ովքեր հայտարարել են, որ «անհրաժեշտ է դադարեցնել ամեն տարի ապրիլի 24-ի նախօրեին ԱՄՆ-ում հայկական օրինագծեր ներկայացնելը: Համաձայն թուրքական ԶԼՄ-ի, Հիլարի Քլինթոնն ընդգծել է, որ «գիտի, որ այս հարցը ցավոտ է Թուրքիայի համար և հայտարարել է, որ այս տարի այդ հարցն օրակարգում չի լինելու»:
Մարտի 20-ին սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեզն ու Մարկ Քիրքը ԱՄՆ Սենատի քննարկմանն են առաջադրելՀայոց ցեղասպանության մասին 399 բանաձևը: «Ժամանակն է, որպեսզի ԱՄՆ-ը միանա 19 երկրներին, այդ թվում` Բելգիային, Կանադային, Ֆրանսիային, Իտալիային և ԵՄ-ին, որոնք Օսմանյան Թուրքիայում 1,5 մլն հայերի զանգվածային սպանությունները Ցեղասպանություն են ճանաչել: Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է, որը Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի ընդունման պատճառներից մեկն է դարձել: Միայն ճանաչելով անցյալի հանցագործությունները` մենք կկարողանանք կանխել դրանք ապագայում»,- հայտնել է սենատոր Մենենդեզը:
Նոր բանաձևում լրացում կա Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և պատժի մասին կոնվենցիայի վերաբերյալ 1951թ. Միջազգային դատարանին ԱՄՆ ուղերձից:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган и министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу, благодаря попустительству США, принимают поддержку отрицанию Геноцида армян как должное. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки Арам Амбарян, комментируя сделанное в Стамбуле заявление госсекретаря США Хиллари Клинтон о том, что проект закона о Геноциде армян «в этом году не будет стоять во внешнеполитической повестке США».
Как отметил Арам Амбарян, «экспортируя» свою ограничивающую свободу слова статью 301 турецкого УК, они турецкое руководство считает, что сможет продолжать политику запугивания и подкупа американских законодателей. К счастью, добавил он, ни у Эрдогана, ни у Давутоглу, ни даже у Клинтон нет права голоса в Конгрессе США. «А избранные американским народом представители имеют право отвергать внешнее давление, защищать американские ценности и выражать мнение американского народа посредством принятия резолюции о Геноциде армян», – сказал Арам Амбарян.
Находясь в Стамбуле для участия в заседании группы «Друзей Сирии», Хиларри Клинтон встретилась с Реджепом Тайипом Эрдоганом и Ахметом Давутоглу, которые заявили, что «необходимо прекратить ежегодные представления армянских законопроектов в США накануне 24 апреля». Согласно сообщениям турецких СМИ, Хиллари Клинтон отметила, что «знает о том, что данный вопрос чувствителен для Турции и заявила, что в текущем году такой проект не будет стоять на повестке».
20 марта сенаторы Роберт Менендез и Марк Кирк внесли на обсуждение в Сенат – верхнюю палату Конгресса США резолюцию 399 о Геноциде армян. «Настало время, чтобы США присоединились к 19 странам, в том числе Бельгии, Канаде, Франции, Италии и ЕС, которые официально признали массовые убийства 1,5 млн армян в Османской Турции Геноцидом. Геноцид армян – исторический факт, который стал одной из причин принятия Конвенции о геноциде. Только признав преступления прошлого, мы можем предотвратить их в будущем», – заявил тогда сенатор Менендез.
В новой резолюции содержится дополнение из обращения США в 1951 году к Международному суду относительно Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.