ԵԱՀԿ-ն զեկույց է հրապարակել 2011-ին կազմակերպության գործունեության մասին, որում առանձին կետ է նվիրված ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Ինչպես նշվում է զեկույցում, 2011-ի ընթացքում ԵԱՀԿ համանախագահությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ համատեղ կոչ է արել ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին շարունակել փոխզիջման ձեռբերմանն ուղղված խաղաղ բանակցությունները:Անցած տարի Մինսկի խումբը 7 անգամ այցելել է տարածաշրջան և 14 հանդիպումներ անցկացրել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Միջնորդները նաև 4 անգամ հատել են Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գիծը, դրանով հանդերձ ցուցադրելով, որ շփման գիծը «մարդկանց համար չքանդվող արգելք չէ և որ կողմերի համաձայնության դեպքում լիովին հնարավոր է իրականացնել հրադադարի ռեժիմին հետևելու ռազմական համակարգում»: Միջնորդները նաև բազմիցս հայտարարել են ղարաբաղյան խնդրի ռազմական լուծման անթույլատրելիության մասին և որ կողմերի քաղաքական կամքը կարևոր նշանակություն ունի խաղաղության հասնելու համար:
Փաստաթղթում նշվում է, որ 2011-ի դեկտեմբերինՎիլնյուսում ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստի շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որում կողմերը համաձայնություն են հայտնել շարունակել բանակցային գործընթացը Մինսկի խմբի ձևաչափում և աշխատել խաղաղ լուծման հասնելու մթնոլորտի բարելավման վրա: Այդ համատեքստում նրանք համաձայնվել են հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերում հետաքննության մեխանիզմների մշակման հարցում: ԱԳՆ ղեկավարները նաև տեղեկացրել են համանախագահներին, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստ են ուղիղ երկխոսության անցկացմանը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը:
ԵԱՀԿ զեկույցում նաև նշվում է, որ 2011-ի ընթացքում զորքերի շփման գծում արձանագրվել են «քննադատության ենթակա շատ միջադեպեր, որոնք հանգեցրել են մարդկանց մահվան և տարածաշրջանում լարվածության ավելացման»: ԵԱՀԿ համանախագահությունը և Մինսկի խումբը կոչ են արել կողմերին լրացուցիչ, անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել հրադադարի ռեժիմին հետևելու, միջադեպերի հետաքննության, դիպուկահարներին առաջնային գծից հեռացնելու ուղղությամբ:

ОБСЕ опубликовала доклад о деятельности Организации в 2011 году, в котором отдельный пункт посвящен процессу урегулирования карабахского конфликта. Как отмечается в докладе, в течение 2011 года Сопредседательство ОБСЕ совместно с Минской группой ОБСЕ призвало стороны карабахского конфликта продолжать нацеленные на достижение компромисса мирные переговоры.
За прошедший год сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетили регион 7 раз и провели 14 встреч с президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым. Посредники также 4 раза пересекли линию соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана, тем самым продемонстрировав, что линия соприкосновения «не является нерушимым препятствием для людей и что при согласии сторон вполне возможно осуществлять военную координацию соблюдения режима прекращения огня». Посредники также не раз заявляли о недопустимости военного решения карабахской проблемы и что политическая воля сторон имеет важное значение для достижения мира.
В документе отмечается, что в рамках заседания СМИД ОБСЕ в декабре 2011 года в Вильнюсе главы делегаций стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, а также министры иностранных дел Армении и Азербайджана приняли совместное заявление, в котором стороны выразили согласие продолжать переговорный процесс в формате Минской группы ОБСЕ и работать над улучшением атмосферы достижения мирного решения. В этом контексте они согласились на разработку механизма расследования случаев нарушения режима прекращения огня. Главы МИД также проинформировали сопредседателей, что президенты Армении и Азербайджана готовы на проведение прямого диалога, направленного на достижение мира и стабильности в регионе.
В докладе ОБСЕ также отмечается, что в течение 2011 года на линии соприкосновения войск было зафиксировано «много подлежащих осуждению инцидентов, которые привели к гибели людей и росту напряженности в регионе».
Сопредседательство ОБСЕ и Минская группа призвали стороны предпринять дополнительные, неотложные меры по соблюдению режима перемирия, расследованию инцидентов, отводу снайперов с передовой и установлению прямых контактов между командирами приграничных подразделений.