5 Ապրիլ 2012 - 10:45 AMT
Շտեֆան Գարաբին. Ցանկացած թուրք պաշտոնյա, որը կհամարձակվի Սլովակիայիում հերքել Հայոց ցեղասպանությունը, 5 տարի կստանա
Եվրոպայի Հայկական միությունների ֆորումի (ԵՀՄՖ) մամլո քարտուղարությունից հայտնում են, որ ապրիլի 4-ին Բրատիսլավայում տեղի ունեցավ ծաղկեպսակի մատուցման արարողություն Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված խաչքար-կոթողին, որը տեղավորված է Բրատիսլավայի կենտրոնում: Ծաղկեպսակներ մատուցվեցին Սլովակիայի Գերագույն Դատարանի նախագահ Շտեֆան Հարաբինի, ՀՀ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանի, ԵՀՄՖ-ի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանի և այլոց կողմից: Իր ելույթի խոսքում ԳԴ նախագահ Շտեֆան Հարաբինը հայտարարեց, որ նա խիստ կարևորում է Սլովակիայի կառավարության ու պառլամենտի կողմից ընդունված «Հայոց ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող օրենքի» գոյությունը և կրկին հայտարարեց, որ ցանկացած կարգի թուրք պաշտոնյա /ինչպես և ցանկացած այլ անձ/ եթե համարձակվի Սլովակիայի տարածքում հերքել Հայոց ցեղասպանության փաստն, անմիջապես մինչև 5 տարվա ազատազրկման կարժանանա: Պարոն Հարաբինը նշեց, որ ինքը պատրաստ է օգնելու ֆրանսիացի գործընկերներին ազատ խոսքի իրավունքը և մարդկության դեմ կատարված ոճիրը պատժելու անհրաժեշտությունը միմյանց հետ չհակադրելու հարցում:
Ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, որը հակիրճ անդրադարձավ Ֆրանսիայի սահմանադրական խորհրդի ընդունված որոշման բացառիկ ոչ արհեստավարժ ձևակերպված դրույթներին: Նա իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց Սլովակիաի պետությանը, սլովակ ժողովրդին և անձամբ պարոն Շտեֆան Հարաբինին` ԵՄ-ում առաջինը ցեղասպանությունների մերժումը քրեականացնող օրենքի ընդունման համար: Պարոն Հարությունյանը հայտարարեց, որ ՀՀ ՍԴ-ը համագործակցելու է սլովակ իրավաբանների հետ, պարոն Հարաբինի գլխավորությամբ, ԵՄ մյուս երկրներին ցեղասպանությունների մերժումը քրեականացնող օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը ներկայացնելու գործում: Նա ևս հաստատեց, որ այսպիսի օրենքը ոչ թե հակասում է մարդու իրավունքներին և առավել ևս ազատ խոսքի իրավունքին, այլ ճիշտ հակառակը ելնում է մարդու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքից:
Վերջում ԵՀՄՖ-ի նախագահ պարոն Աշոտ Գրիգորյանը շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին` նշելով Սլովակիաի Ազգային Խորհրդի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը հաստատող բանաձևի` 2004թ-ի նոյեմբերին, և , որը գործում է 2009թ-ի սեպտեմբերի մեկից, խիստ կարևորությունը ողջ մարդկության և հատկապես Սլովակիայի ժողովրդի համար: Ըստ Գրիգորյանի Սլովակիան այս երկու ակտերով հայտնվել է քաղաքակիրթ Եվրոպայի գլխամասում, և փայլուն օրինակ է հանդիսանում քրիստոնեական քաղաքակրթությամբ հետաքրքրված ու հոգևոր մշակույթը պահպանող երկրների համար:

4 апреля в Словакии прошла церемония возложения венков к хачкару-обелиску в центре Братиславы в память о жертвах Геноцида армян, сообщает пресс-служба Форума армянских объединений Европы. Венки возложили председатель Верховного Суда Словакии Штефан Гарабин, глава Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян, председатель Кассационного суда Армении Арман Мкртумян и глава Форума армянский объединений Европы Ашот Григорян и другие. В своей речи Штефаб Гарабин отметил, что он придает большое значение принятому словацким правительством и парламентом “Закону об уголовном преследовании за отрицание Геноцида армян”. Гарабин заявил, что любой турецкий чиновник вне зависимости от ранга, или любой другой человек, осмелившийся отрицать Геноцид армян на территории Словакии, незамедлительно получит до 5 лет тюрьмы. Гарабин отметил, что он готов помочь французским коллегам в вопросе принятия аналогичного закона.
В свою очередь Гагик Арутюнян выразил глубокую признательность словацкому государству, словацкому народу и лично главе Верховного суда Словакии за принятие закона об уголовном преследовании за отрицание Геноцида первыми в ЕС. Он подчеркнул, что члены КС Армении будут сотрудничать со словацкими юристами во главе с Гарабиным, чтобы показать другим странам необходимость принятия такого закона. Арутюнян отметил, что принятие такого закона не противоречит правам человека, а наоборот – защищает их.
Ашот Григорян в своей речи отметил важность законов, признающих Геноцид армян и криминализирующих его отрицание. По его словам, после принятия этих законов Словакия оказалась во главе цивилизованной Европы и является блестящим примером для стран, интересующихся христианской цивилизацией и сохраняющих духовную культуру.