5 Ապրիլ 2012 - 14:26 AMT
Արևմուտքն Իրանի հարցում նախանձելի համառությամբ, որով արևելքում աչքի է ընկնում մի տնային կենդանի, գնում է ակնհայտ ռազմական ընդհարման
(?)Ո՞վ ում համար ավելի մեծ նշանակություն ունի՝ Իրանը Հայաստանի համար, թե Հայաստանն Իրանի:
(!)Բարդ հարց է, որը միանշանակ պատասխան չունի: Չէ որ ցանկացած համակրանք կամ հակակրանք դրսևորվում է որոշակի ժամանակում և կոնկրետ իրավիճակում: Պետությունների միջև հավերժ բարեկամությունը, ինչպես հայտնի է, հազվադեպ երևույթ է, և ոչ Հայաստանը, ոչ Իրանը նման երջանիկների թվին չեն դասվում: Բայց կա նաև ընդհանուր բան: Երկու երկրներն էլ, ըստ էության, գտնվում են պատերազմական իրավիճակում, թեև առայժմ դրա սառը փուլում:
Արևմուտքն Իրանի հարցում նախանձելի համառությամբ, որով արևելքում աչքի է ընկնում մի տնային կենդանի, գնում է ակնհայտ ռազմական ընդհարման: Այս տարվա սկզբին ԱՄՆ-ը բացահայտ կերպով հայտարարել է, որ բանը միայն ժամկետների մեջ է:
Սակայն չեմ կարծում, որ հիմա պատերազմ կսկսվի, մինչև ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները դրա հավանականությունն աննշան է:
Սակայն ԱՄՆ հաջորդ նախագահը, ով էլ որ նա լինի, պետք է լուծի «իրանական հարցը»: Չէ որ ԱՄՆ-ը, տարվելով ամերիկացիների համար անցանկալի իրանական իսլամական ռեժիմը ճնշելով, կորցրեց այդ երկիրը, որտեղ 33 տարվա ընթացքում 1979-ին տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո հակաամերիկյան գաղափարախոսության վրա դաստիարակվել է իրանցիների նոր սերունդ, այդ թվում նաև նրանցից, ովքեր հիմա քաղաքական, պետական և ռազմական դիրքեր են զբաղեցնում իրանական ղեկավարությունում: Խաղաղ ճանապարհով Թեհրան վերադառնալու Սպիտակ տան հույսերը գրեթե հավասար են զրոյի: Իրանում իսլամական ռեժիմը չի ցանկանում «կռանալ», այն կարող է միայն «կոտրվել»:
Իրանն, ըստ էության, ապրում է Արևմուտքի հետ դիմակայության ռազմական «թեժ» փուլի սպասումով: Սովորական են դարձել միջազգային մեկուսացումը և երկրի միջուկային ծրագրի հասցեին մեղադրանքները, դիվերսիաները և գիտնական միջուկաբանների սպանությունները, տնտեսական էմբարգոն և իրանական նավթի վրա մորատորիում սահմանելը, ֆինանսական սահմանափակումները և ՍՎԻՖՏ վճարումների համաշխարհային համակարգից անջատումը: Սպառնալիքների ցուցակը, որոնց հետ Թեհրանը պայքարում է ամեն օր, կարելի է շարունակել: Այդ պայմաններում Իրանն իր համակրանքը տվել է Հայաստանին և իր տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ չի կողմնորոշվում դեպի մահմեդական Ադրբեջանը քրիստոնեական Հայաստանի հետ հակամարտության պայմանում: Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը վերջերս այցելել է Իրան, որտեղ հանդիպել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհիի հետ: Վերջինն ասել է, որ Իրանում բարձր են գնահատում հարևան բարեկամական Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Իսկապես, հայ-իրանական սահմանը, չնայած 35 կմ ոչ մեծ երկարությանը, Թեհրանում չեն դիտարկում որպես ԻԻՀ տարածքի վրա հարձակում գործելու հնարավոր միջանցք: Հարավային Կովկասում հիմնական դաշնակցի ընտրությունն իրանական դիվանագիտության կողմից ճիշտ էր, թեև տվյալ պահին խոսքն ավելի շուտ գնում է Թեհրանի և Երևանի գործընկերության մասին, որն ավելի շատ է, քան սովորական դրական չեզոքությունը:
Իրանը Հայաստանի համար Վրաստանի հետ միասին երկրորդ «պատուհան է դեպի աշխարհ», այլ ուղղություններում երկիրը շրջափակված է ոչ բարեկամական Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից: 2008-ից Թավրիզ-Արարատ գազատարով Հայաստան է մտնում իրանական գազը, ինչն այս տարվա մարտին Վրաստանի տարածքով ռուսական գազի մատակարարման մեջ տեղ գտած խափանումների պայմաններում ռազմավարական նշանակություն ունի: Թեհրանը կարևոր ներդրող է հայկական տնտեսության մեջ, այդ թվում՝ Հայաստանի էնեգետիկ ոլորտում:
Ենթադրություններն այն մասին, որ հարվածի դեպքում Իրանը կփակի Հայաստանի հետ սահմանը, ես չեմ կիսում: Այդպես կարող են կարծել այն փորձագետները, ովքեր չեն եղել Մեղրիում և չեն տեսել Հայաստանի հետ իրանական սահմանը: Իսկ Իրանից Հայաստան իրանցի փախստականների զանգվածային հոսքի մասին կանխատեսումներն առնվազն զարմանք են հարուցում: Դժվար է պատկերացնել, որ ԻԻՀ հարևան նահագներում բնակվող էթնիկ ադրբեջանցիները փրկություն կորոնեն Հայաստանում, թեև ոչ ոք, ինչպես ցույց է տվել իրանաիրաքյան պատերազմի փորձը, ընդհանրապես ոչ մի տեղ չի փախչի: Իմ կարծիքով, հիմա երկու պետությունները շահագրգռված են միմյանց մեջ, և հետագայում Թեհրանում զերծ կմնան ցանկացած միակողմանի, Երևանի հետ չհամաձայնեցված միջոցների ընդունումից:
(?)Ինչո՞ւ ոչ ոք չի խոսում իսրայելական միջուկային մարտագլխիկների մասին, դրանք, կարծես, 400 հատ են:
(!)Դա հետաքրքիր թեմա է: Այն ամենը, ինչ կապված է դրա հետ, պարուրված է անհայտության մշուշով: Իսրայելական ղեկավարներ իրենց հրապարակային ելույթներում և հայտարարություններում չեն խոսում այդ մասին: Իսրայելը երբեք պաշտոնապես չի հաստատել և չի ժխտել իր մոտ միջուկային զենքի առկայությունը, թեև արտասահմանյան վերլուծաբանները կարծում են, որ նա նման զենք ունի:
Նման պնդումների համար հիմքերը բավական շատ են: Դեռ 1960-ականներին ԱՄՆ ԿՀՎ-ը հանգել է եզրակացության, որ Իսրայելը բոլոր պաշարներն ունի միջուկային ռումբի արտադրության համար: Հետաքրքրիր է, որ այդ ժամանակ Իսրայելի վարչապետ Լևի Էշքոլը ԱՄՆ նախագահ Լ. Ջոնսոնի ուղերձին պատասխանել է, որ Իսրայելը երբեք չի դառնա Մերձավոր Արևելքի առաջին երկիրը, որն ատոմային զենք կկիրառի: Իսրայելի վարչապետի պաշտոնում նրա բոլոր հետնորդները կրկնել են այդ միտքն այս կամ այն ձևով: Այսինքն, «չի կիրառի» ձևակերպումը, ըստ էության, նշանակում է, որ միջուկային զենք կա:
ԽՍՀՄ ԱԳՆ մերձարևելյան բաժնի նախկին ղեկավար, հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Օլեգ Գրինևսկին հարցազրույցներից մեկում խոստովանել է, որ «մեր հետախուզությունը դեռ 60-ականների կեսերին հուսալի տեղեկություններ ուներ Իսրայելի միջուկային պոտենցիալի մասին»: Ոչ մի վկայություն չկա, որ Իսրայելը երբևէ փորձարկել է միջուկային զենք, թեև շատ փորձագետներ ենթադրում են, որ Հնդկական օվկիանոսի հարավային մասում 1979-ին տեղի ունեցած միջուկային պայթյունը նման փորձարկում էր: Ամեն դեպքում, ԽՍՀՄ-ն իր մերձարևելյան քաղաքականության մեջ միշտ հենվել է նրա վրա, որ Իսրայելը միջուկային զենք ունի:
Մեր օրերում նույնպես այդ մասին խոսում են: Օրինակ, մի քանի օր առաջ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պնդել է, որ Իսրայելն ունի 250-300 միջուկային մարտագլխիկ և վրդովմունք հայտնել, որ ոչ ոք չի խոսում այդ մասին և չի ցանկանում քննարկել: Լավ կլիներ նա այդ թեման քննարկեր իր ամերիկյան դաշնակից նախագահ Օբամայի հետ, հնարավոր է, որ համաշխարհային հանրությանը հասնեին իսրայելական միջուկային զենքի մասին տեղեկատվության մասնիկներ: Առայժմ ողջ աշխարհը գրավված է իրանական միջուկային ծրագրով, որի ռազմական նպատակները կասկած են հարուցում, քանի որ ոչ ոք չի ներկայացրել համապատասխան ապացույցներ:
(?)Ինչպիսի՞ն է Ձեր կանխատեսումն ադրբեջանաիրանական հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ:
(!)Պատասխանելով այդ հարցին, իսկույն նշեմ, որ այդ երկրների միջև հարաբերությունների փաստացի դրությունը տվյալ պահին թույլ է տալիս խոսել Թեհրանի և Բաքվի առճակատման մասին: Իհարկե, Ադրբեջանի համար Իրանի հետ հարաբերություններում ամենակարևոր հարցը մնում է ղարաբաղյան խնդրում Թեհրանի դիրքորոշումը: Այնպես է ստեղծվել, որ Բաքվի քաղաքականության մեջ գրեթե ամեն ինչն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի վրա իր վերահսկողությունը վերադարձնելու մասին հարցի լուծմանը, իսկ գործընկերների միջև հարաբերությունները դիտարկվում են ղարաբաղյան պրիզմայի միջով, և Թեհրանը չի արժանացել ադրբեջանական վստահությանը:
Օրինակ, պաշտպանության նախարար Աբիևի վերջին այցի ժամանակ Իրանը հրաժարվել է փոխել իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում, որին ի պատասխան մի քանի օր անց Ադրբեջանը բացահայտել է իրանական լրտեսական ցանցը, ինչը հանգեցրել է հերթական դիվանագիտական սկանդալին ադրբեջանական դեսպանին ԻԻՀ ԱԳՆ կանչելով և նրան բողոքի նոտա հանձնելով: Գաղտնիք չէ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Իրանի ցանկացած նոր սկզբունքային որոշում կարող է թույլատրվել միայն Իրանի գերագույն ղեկավարության կողմից: Առայժմ Իրանը չի պատրաստվում փոխել իր դիրքորոշումը և հիմքեր չկան սպասելու Թեհրանի կողմից Ադրբեջանի ղեկավարությանն աջակցությանը:
Իրանը տեսնում է, որ Բաքվում Հայաստանի հետ հակամարտությունը չեն համարում «սառեցված հակամարտություն»:
Ադրբեջանը ձեռք է բերում ժամանակակից սպառազինություն, որպեսզի հնարավորություն ունենա, չնայած Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցություններին, հարցը ուժային ճանապարհով լուծելու համար: Այս տարի Իսրայելի կողմից Իրանի օբյեկտների վրա հարվածներ հասցնելու իսրայելական սպառնալիքների ֆոնին Ադրբեջանը, անտեսելով իրանական հարևանությունը, Թել Ավիվի հետ ձևակերպել է իր պատմության մեջ խոշորագույն ռազմատեխնիկական գործարքը՝ 1,6 մլրդ դոլար աննախադեպ արժողությամբ:
Հենվելով Իսրայելի հետ ռազմատեխնիկական միության վրա և հանուն դրա զոհաբերելով Իրանի հետ նորմալ հարաբերությունները, Ադրբեջանը, երևում է, ռազմավարական սխալ է թույլ տվել: Մինչև այժմ նույնիսկ ԱՄՆ-ը թույլ չի տվել իր ռազմարդյունաբերական համալիրին նման խոշոր պայմանագրեր կնքել Ադրբեջանին սպառազինություններ մատակարարելու հարցում՝ զգուշանալով Բաքվի և Երևանի միջև նոր պատերազմ սադրելուց:
Չի կարելի մոռանալ, որ Իրանը գլխավորում է գերագույն շիիթական հոգևորականությունը, որը բաժանում չի կատարում շիիթ-պարսիկների և տեղի շիիթ-ադրբեջանցիների միջև: ԻԻՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, հետևելով «Իմ թշնամու (Իսրայելի) ընկերն իմ թշնամին է» սկզբունքին, Թել Ավիվի և Բաքվի ռազմական դաշինքի ստեղծման հեռանկարի ֆոնին ավելի միանշանակ է դասում հարևան Ադրբեջանին իր տարածաշրջանային հակառակորդների թվին:
Բաքվի և Թեհրանի հարաբերություններն առճակատման մակարդակ վերադարձնելն իսկույն արժանացել է Վաշինգտոնի հավանությանը: ԱՄՆ պետդեպարտամենտը բարձր է գնահատել Ադրբեջանի կառավարության հետ համագործակցությունը:
Սպիտակ տան նման հայտարարություններից հետո Իրանի մոտ կասկածներ չեն մնում, որ Բաքվին կարող են մանիպուլյացիայի ենթարկել Վաշինգտոնից՝ ցուցումներով տալով հեռախոսով: Դրանից ելնելով՝ Իրանը չի բացառում Բաքվի կողմից ԱՄՆ և Իսրայելի համար իր տարածքը տրամադրելու հնարավորությունը: Արևմուտքի կողմից Իրանում ագրեսիա սանձազերծելու դեպքում այդ հանգամանքներն Իրանին իրավունք կտան պատասխանել՝ ոչնչացնելով ադրբեջանական նավթագազային օբյեկտները որպես թշնամական: Իրադարձությունների նման զարգացումը շատ հավանական է, հաշվի առնելով այն փաստը, որ Բաքվի հետ Թեհրանի հարաբերություններն անշեղորեն վատանում են:

(?) Кто для кого больше значит – Иран для Армении или Армения для Ирана?
(!) Сложный вопрос, на мой взгляд, не имеющий однозначного ответа. Ведь любые симпатии или, наоборот, антипатии проявляются в определенное время и в конкретной ситуации. Вечная дружба, как известно, в отношениях между государствами явление редкое и, как представляется, ни Иран, ни Армения в число таких счастливцев не входят. Но есть и общее. Обе страны, по сути, сейчас находятся в состоянии войны, пока, правда, в ее холодной фазе.
Запад в отношении Ирана с завидным упорством, которым на востоке отличается одно домашнее животное, идет на явное военное столкновение. В начале этого года США открыто заявляли, что дело тут лишь в сроках. Однако не думаю, что война может случиться уже сейчас, до выборов в Америке ее вероятность остается все же незначительной.
Однако следующему президенту США, кто бы им не стал, придется решать «иранский вопрос». Ведь Соединенные Штаты, увлекшись подавлением неугодного американцам исламского режима в Иране, потеряли эту страну, где за 33 года, прошедшие после революции 1979 года на антиамериканской идеологии воспитано новое поколение иранцев, в том числе и тех из них, кто сейчас занимает политические, государственные и военные позиции в иранском руководстве. Надежды Белого Дома на возвращение в Тегеран мирным путем практически равны нулю. Исламский режим в Иране не хочет «гнуться», его можно только «сломать».
Иран, по сути, живет в ожидании военной, «горячей» фазы противостояния с Западом. Стали привычными международная изоляция и обвинения в адрес ядерной программы страны, диверсии и убийства ученых-ядерщиков, экономическое эмбарго и мораторий на импорт иранской нефти, финансовые ограничения и отключение от мировой системы платежей СВИФТ. Список угроз, с которыми Тегеран не перестает бороться каждодневно, можно продолжить. В этих условиях Иран отдал свои симпатии Армении, и в своей региональной политике не ориентируется на поддержку мусульманского, более того идентичного иранцам в лице шиизма, Азербайджана в конфликте с христианской Арменией. Замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян недавно побывал с визитом в Иране, где встретился с министром иностранных дел Ирана Али Акбаром Салехи. Последний сказал, что отношения с соседней дружественной Арменией в Иране ценят высоко.
Действительно, ирано-армянскую границу, несмотря на ее незначительную протяженность в 35 км, в Тегеране не рассматривают в качестве возможного коридора для нанесения ударов по территории ИРИ. Выбор иранской дипломатией основного союзника на Южном Кавказе оказался верным, хотя на данный момент речь идет, скорее, о партнерстве Тегерана и Еревана, которое, тем не менее, значимей обычного позитивного нейтралитета.
Иран для Армении наряду с Грузией фактически – второе "окно в мир", на других направлениях страна блокирована недружественными Турцией и Азербайджаном. По трубопроводу Тебриз-Арарат в Армению с 2008 года поставляется иранский газ, что в условиях возможных и имевших место в марте этого года перебоев поставок российского газа через Грузию имеет стратегическое значение. Тегеран – важный инвестор в армянскую экономику, в том числе в энергетической сфере Армении.
Предположение о том, что в случае нанесения ударов Иран закроет границу с Арменией, я не разделяю. Так считать могут те эксперты, которые не бывали в Мегри и не видели иранской границы с Арменией. А прогнозы о вероятных массовых потоках иранских беженцев из Ирана в Армению, по крайней мере, вызывают удивление. Трудно представить, что населяющие соседние провинции ИРИ этнические азербайджанцы будут искать спасения в Армении, хотя никто, насколько показал опыт ирано-иракской войны, некуда бежать не вообще не будет. На мой взгляд, сейчас оба государства заинтересованы друг в друге, и в дальнейшем в Тегеране будут воздерживаться от принятия любых односторонних, не согласованных с Ереваном мер.
(?) Почему никто не говорит об израильских ядерных боеголовках, их, кажется 400 единиц?
(!) Тема интересная. Все, что связано с ней, окутано плотным туманом неизвестности. Израильские руководители ее никогда в своих публичных выступлениях и заявлениях не упоминают. Израиль никогда официально не подтверждал и не отрицал наличие у него ядерного оружия, хотя зарубежные аналитики считают, что у него такое оружие есть.
Оснований для таких утверждений предостаточно. Еще в 1960-е годы ЦРУ США пришло к выводу, что Израиль обладает всеми ресурсами для производства ядерной бомбы. Интересно, что в то время премьер Израиля Леви Эшколь в ответ на обращение президента США Л.Джонсона заявил, что Израиль никогда не станет первой страной на Ближнем Востоке, которая применит атомное оружие. Все его преемники на посту премьер-министра Израиля впоследствии повторяли эту мысль в той или иной форме. То есть, формулировка «не применит», по сути, означает признание, что ядерное оружие есть, но признание косвенное. Бывший руководитель ближневосточного отдела МИД СССР, посол по особым поручениям Олег Гриневский в одном из интервью признавал, что «наша разведка еще в середине 60-х располагала надежными сведениями относительно ядерного потенциала Израиля». Нет никаких свидетельств, что Израиль когда-либо проводил испытания ядерного оружия, хотя многие эксперты предполагают, что ядерный взрыв в южной части Индийского океана в 1979 году был таким испытанием. Во всяком случае, СССР в своей ближневосточной политике всегда исходил из того, что Израиль обладает ядерным потенциалом.
Да и в наши дни об этом говорят. К примеру, несколько дней назад премьер Турции Эрдоган утверждал, что Израиль имеет от 250 до 300 ядерных боеголовок, и возмущался тем, что никто не говорит про это и не хочет обсуждать. Ему бы обсудить эту тему со своим американским союзником президентом Обамой, может быть и мировой общественности достались бы крохи информации об израильском ядерном оружии. Пока же весь мир заинтригован иранской ядерной программой, военные цели которой вызывают сомнения, так как никто не представил соответствующих доказательств.
(?) Ваш прогноз развития азербайджано-иранских отношений?
(!) Отвечая на этот вопрос, сразу отмечу, что фактическое состояние отношений между этими странами на данный момент позволяет говорить о конфронтации Тегерана и Баку. Разумеется, что для Азербайджана самым важным вопросом в отношениях с Ираном остается позиция Тегерана по карабахскому конфликту. Так уж складывается, что почти все в политике Баку направлено на решение вопроса возвращения под свой контроль Нагорного Карабаха, а отношения с партнерами рассматриваются через «нагорно-карабахскую» призму, и Тегеран азербайджанского доверия не заслуживает.
К примеру, в ходе последнего визита министра обороны Абиева Иран отказался изменить свою позицию по Нагорному Карабаху, в ответ через несколько дней Азербайджан вскрыл иранскую шпионскую сеть, что привело к очередному дипломатическому скандалу с вызовом азербайджанского посла в МИД ИРИ и вручения ему ноты протеста. Не секрет, что любое принципиально новое решение Ирана по Нагорному Карабаху может быть санкционировано лишь высшим руководством Исламской Республики. Пока Иран свою позицию менять не собирается и тегеранской поддержки руководству Азербайджана ожидать нет оснований.
Иран видит, что в Баку конфликт с Арменией не считают «замороженным конфликтом». Азербайджан приобретает современные вооружения, чтобы иметь возможность, несмотря на мирные переговоры с Арменией, решить вопрос силовым путем. В этом году, на фоне появления реальной угрозы нанесения Израилем ударов по объектам в Иране, Азербайджан, игнорируя иранское соседство, оформил с Тель-Авивом крупнейшую в своей истории военно-техническую сделку беспрецедентной стоимостью в 1,6 млрд. долларов.
Сделав ставку на военно-технический союз с Израилем и пожертвовав ради этого нормальными отношениями с Ираном, Азербайджан, похоже, совершил стратегическую ошибку. До сих пор даже США не позволяли своему ВПК заключать столь крупные контракты по поставкам вооружения Азербайджану, опасаясь спровоцировать новую войну между Баку и Ереваном за обладание Нагорным Карабахом.
Нельзя забывать, что во главе Ирана находится высшее шиитское духовенство, не знающее деления на шиитов-персов и местных шиитов-азербайджанцев (тюрок). Да и военно-политическое руководство ИРИ, следуя принципу – «друг моего врага (Израиля) – мой враг», на фоне беспрецедентной перспективы создания Баку военного альянса с Тель-Авивом, все однозначнее относит соседний Азербайджан к числу своих региональных противников.
Возвращение отношений Баку с Тегераном на конфронтационный уровень сразу же нашло одобрение в Вашингтоне. В государственном департаменте США высоко оценили сотрудничество с правительством Азербайджана. После таких заявлений Белого дома у Ирана не остается сомнений в том, что Баку можно манипулировать из Вашингтона, отдавая указания по телефону. В свете этого Иран не исключает возможность предоставления Баку своей территории для США и Израиля. В случае развязывания Западом агрессии в Иране, данные обстоятельства дают Ирану право отвечать, уничтожая азербайджанские нефтегазовые объекты как вражеские. Такое развитие событий очень вероятно, учитывая тот факт, что отношения Тегерана с Баку неуклонно ухудшаются.