ՄՕԿ-ը կարող է թույլ չտալ Սաուդյան Արաբիայի հավաքականին մասնակցել Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերին: Նախօրեին երկրի կառավարությունը հրաժարվել է թույլ տալ կանանց մասնակցել ամռանը կայանալիք սպորտային իրադարձությանը:
«Բանակցություններն առայժմ շարունակվում են, և մենք աշխատում ենք, որպեսզի կանանց,այնուամենայնիվ, թույլ տան մասնակցել խաղերին: Չի բացառվում, որ նրանք հանդես գան ոչ պաշտոնական պատվիրակությունում»,-ասվում է ՄՕԿ-ի հաղորդագրությունում:
«Հուսով ենք, որ ՄՕԿ-ը լիովին կբացառի Սաուդյան Արաբիայի հավաքականի մասնակցությունը Օլիմպիադայի մասնակիցների ցուցակից: Թույլ չտալ կանանց մասնակցել Օլիմպիական խաղերին` ՄՕԿ-ի հիմնական սկզբունքների խախտում է և մարդկային խտրականությունը` հիմնված ռասայական, կրոնական, քաղաքական, սեռական պատկանելության վրա, անհամատեղելի է Օլիմպիական շարժման հետ»,- սպորտի և ֆիտնեսի հիմնադրամի հայտարարությունն է մեջբերում BBC-ին:

Международный олимпийский комитет может отстранить сборную Саудовской Аравии от участия в лондонской Олимпиаде. Накануне правительство страны отказалось от идеи отправки женской части команды на предстоящие летом соревнования.
“Переговоры пока продолжаются, и мы работаем над тем, чтобы обеспечить участие женщин на играх в Лондоне. Не исключено, что они будут выступать вне официальной делегации”, – говорится в заявлении МОК.
“Мы надеемся, что МОК полностью исключит Саудовскую Аравию из состава участников Олимпиады-2012. Решение не везти на игры женщин – это нарушение фундаментальных принципов МОК и дискриминация людей на основании расы, религии, политики, половой принадлежности, а это несовместимо с Олимпийским движением”, – приводит BBC заявление Фонда женского спорта и фитнеса.