6 Ապրիլ 2012 - 12:25 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշումն անփոփոխ է. այն պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: «Ուզում եմ հստակ և որոշակիորեն հաստատել, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում մեր դիրքորոշման մեջ որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Մեր դիրքորոշումը հիմնվում է այն հիմնարար մոտեցումների վրա, որոնք մշակվել են համանախագահների կողմից»,-ասել է Լավրովը:
Հունվարի վերջում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահները ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ եռակողմ հանդիպում են անցկացրել, որը սկսած 2008-ից` թվով 10-րդն էր:
«Համանախագահների դիրքորշումը և մեր գործողությունները հիմնվում են այպիսի որոշման որոնման վրա, որը կհամապատասխանի երկու կողմերի շահերին»,-հիշեցրել է Լավրովը:
ՌԴ դիրքորոշումը հիմնվում է կարգավորման երեք սկզբունքների վրա` տարածքային ամբողջականության, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի և ուժի չկիրառման վրա:

Позиция России по вопросам урегулирования нагорно-карабахского конфликта, который должен быть разрешен мирными средствами, неизменна, сообщил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости. "Хочу четко и со всей определенностью подтвердить, что никаких изменений в нашей позиции по содействию нагорно-карабахскому урегулированию не произошло. Наша позиция опирается на принципиальные подходы, которые выработаны сопредседателями", – сказал Лавров.
В конце января президенты России, Азербайджана и Армении провели трехсторонние переговоры по нагорно-карабахскому урегулированию, которые стали уже десятыми по счету, начиная с 2008 года.
"И позиция сопредседателей, и наши действия опирались на необходимость искать такое решение, которое будет отвечать интересам той и другой стороны", – напомнил Лавров об этой встрече.
По его словам, позиция РФ базируется на одинаковом отношении к трем основополагающим принципам урегулирования, а именно: территориальной целостности, уважении права народа на самоопределение и отказ от применения силы.