ՖԻԴԵ-ի նախագահական խորհուրդը բավարարել է արագ և բլից շախմատի 2013թ. աշխարհի առաջնությունը անցկացնելու Խանտի-Մանսիյսկի հայտը: Միջազգային մրցաշարերն անցկացնելու մասին որոշումը հօգուտ Յուգրայի կապում են այն բանի հետ, որ երկրամասի կենտրոնն այդ առումով արդեն մեծ փորձ ունի:
Վերջին մի քանի տարիներին Յուգրայում տեղի է ունեցել շախմատի Աշխարհի գավաթի չորս խաղարկություն: Իսկ 2010 թվականին Խանտի-Մանսիյսկն ընդունել է 39-րդ Համաշխարհային շախմատային Օլիմպիադան:
Այս տարվա նոյեմբերին երկրամասի կենտրոնում տեղի կունենա նաև շախմատի կանանց աշխարհի առաջնությունը: Մրցաշարին կմասնակցեն ավելի քան 60 շախմատիստուհիներ ամբողջ աշխարհից, հաղորդում է ugra-tv.ru:

10 Апрель 2012 - 06:54 AMT
Президентский совет ФИДЕ удовлетворил заявку на проведение в Ханты-Мансийске чемпионата мира по быстрым шахматам и блицу в 2013 году. Решение о проведении международных соревнований в пользу Югры связывают с тем, что окружной центр уже имеет в этом отношении большой опыт.
За несколько лет в Югре состоялось четыре Кубка мира по шахматам. А в 2010 году Ханты-Мансийск принимал 39-ю Всемирную Шахматную Олимпиаду.
В ноябре этого года в окружном центре состоится еще чемпионат мира по шахматам среди женщин. В шахматных баталиях примет участие более 60 шахматисток со всего мира, передает ugra-tv.ru.