ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի և այլ պաշտոնական անձնաց ուղեկցությամբ այցելել է Կոտայքի մարզում տեղակայված «Բեկոն պրոդուկտ» ԲԲԸ: Ձեռնարկության գործադիր տնօրեն Կարեն Մարգարյանը վարչապետին է ներկայացրել սննդամթերքի որակի բարձրացման նպատակով հեղինակավոր «Schieler» ընկերությունից ձեռք բերված նոր հոսքագծերը:
Ինչպես հաղորդել է Կարեն Մարգարյանը, ձեռնարկությունը ներդնում է որակի չափանիշներ`(Hazard analysis and critical control point – HACCP) արտադրանքը Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Վրաստանի և Եվրոպայի շուկաներ արտահանելու համար: Այսօրվա դրությամբ, «Բեկոն պրոդուկտն» արտադրում է մոտավորապես 100 անուն արտադրանք: Օրական արտադրվում է 5 տոննա մսամթերք, սակայն արտադրական հզորության ավելացումն ու նոր արտադրական գծերի ներդրումը հնարավորություն են տալիս օրական 20 տոննա արտադրանք տալ: Դրանց թվում անհրաժեշտ է մեծ ուշադրություն դարձնել դիետիկ «Բժշկական» տեսակի երշիկի արտադրությանը, որի բաղադրության մեջ ճարպերի քանակը 3 անգամ պակաս է ավանդական «Բժշկական» տեսակում պարունակվողից: «Այդ արտադրանքի համար 2010թ մենք պայմանագիր ենք կնքել Ռուսաստանի մսամթերքի միության հետ»,-ասել է ընկերության ղեկավարը:
«Բեկոն պրոդուկտի» ղեկավարի խոսքով, վերջին երկու տարիների ընթացքում հաջողվել է ավելացնել ընկերության շրջանառությունը, երկու անգամ ավելացվել աշխատակիցների թիվը` այն հասցնելով 100-ի: Ընկերության 2012թ ծրագրերի մասին խոսելով` Կարեն Մարգարյանն ասել է, որ նոր արտադրական գծերի հաշվին կհաջողվի 40 տոկոսով ավելացնել արտադրանքի արտահանման ծավալները: Այսօրվա դրությամբ ընկերության արտադրանքի միայն 7-10 տոկոսն է արտահանվում Վրաստան, իսկ մսամթերքի արտադրության համար հիմնականում օգտագործվում է միս, որը ներկրվում է Բրազիլիայից և Արգենտինայից: Գործադիր տնօրենի հավաստմամբ, այդ միսն իր որակով չի զիջում տեղականին, գնի առումով էլ` ավելի մատչելի է:

Премьер-министр Армении Тигран Сакрисян в сопровождении министра сельского хозяйства Серго Карапетяна, министра экономики Тиграна Давтяна и других официальных лиц посетил мясоперерабатывающее предприятие ООО «Бекон продукт», расположенное в Котайкской области республики.
Исполнительный директор предприятия Карен Маргарян представил главе армянского правительства процесс изготовления мясопродуктов на новых производственных линиях с использованием современного оборудования компании «Schieler».
Как сообщил Карен Маргарян, предприятие внедряет стандарты качества (Hazard analysis and critical control point – HACCP) для экспорта своей продукции на рынки России, Украины, Грузии и Европы.
На сегодняшний день ООО «Бекон продукт» производит порядка 100 видов наименований продукции. На предприятии производится до 5 тонн продукции в день, однако увеличение производственных мощностей и внедрение новых производственных линий дают возможность изготовлять ежедневно до 20 тонн.
Среди продукции особое внимание следует уделить производству диетической колбасы «Доктор», содержание жирности в которой в три раза меньше по сравнению с традиционной «Докторской». «Для ее производства в 2010 году мы заключили соглашение с Мясным союзом России», – сказал он.
По словам главы ООО «Бекон продукт», за последние два года удалось повысить обороты компании, в два раза увеличить число работников – до 100.
Говоря о планах предприятия на 2012 год, Карен Маргарян сказал, что за счет новых производственных линий удастся на 40% увеличить объемы экспорта продукции.
На сегодняшний день компания экспортирует лишь 7-10% своей продукции в Грузию, для производства мясопродуктов используется в основном мясо (90%), импортируемое из Бразилии и Аргентины, которое, как заверил исполнительный директор, по своему качеству не уступает местному, а по цене значительно доступнее.