Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները այցելել են ադրբեջանցի ռազմագերու, ով գտնվում է Երևանում: Այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ը:
ԿԽՄԿ աշխատակիցները ռազմագերի Ախունզադե Մամեդբագիր Թալիբին, ծնված 1990թ, մի նամակ են փոխանցել, մեկ ուրիշն էլ ստացել նրանից:
ԿԽՄԿ ադրբաջանական ներկայացուցչություն է հրավիրվել ռազմագերու հայրը` Թալիբ Ախունզադեն:
Կազմակերպությանն էր հանձնվել վերջինիս որդու նամակը: Ախունզադեին են հանձնել որդու նամակը: Ինչպես ասել է Ախունզադե ավագը, նամակը կարճ էր: «Ես ողջ-առողջ եմ: Ինձ համար չանհանգստանաք: Ողջույններս հաղորդեք բոլոր մտերիմներին և հարազատներին»,-գրել է ռազմագերին:
Հունվարի 23-ին, ժամը 15:30-ի սահմաններում, ղարաբաղյան և ադրբեջանական ուժերի շփման գծի հյուսիս-արևելյան հատվածում, 1-ին բանակային կորպուսի 703-րդ բրիգադի ժամկետային սերժանտ Մամեդբագիր Ախունզադեն ինքնակամ գերի է հանձնվել ԼՂՀ պաշտպանական բանակի զինծառայողներին:
ԿԽՄԿ ադրբեջանական ներկայացաուցչությունը հաստատել է «հայկական կողմից` ադրբեջանցի զինծառայողի գերեվարման մասին տեղեկությունը»: Ադրբեջանցի ռազմագերու հայրը հայտարարել է, որ չի հավատում, որ իր որդին, ով նախկինում ծառայել է սահմանապահ զորքերում, ինքնակամ անցել է հայկական կողմը:

Сотрудники Международного Комитета Красного Креста (МККК) посетили азербайджанского военнопленного, который находится в Ереване. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Сотрудники МККК передали военнопленному Ахунзаде Мамедбагиру Талыб оглу, 1990 года рождения, одно письмо, а другое приняли от него.
В азербайджанское представительство МККК был приглашен отец военнопленного Талыб Ахундзаде. Ему и было передано письмо от сына. Как сказал Ахунзаде старший, письмо было коротким. «Я жив-здоров. Обо мне не беспокойтесь. Передавайте привет всем родным и близким», – писал военнопленный.
23 января, в районе 15 часов 30 минут, на северо-восточном участке линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил (направление Верхнего Чайлу) сержант-контрактник 703-й бригады 1-ого армейского корпуса Мамедбагир Талыб-оглу Ахундзаде добровольно сдался в плен военнослужащим Армии обороны НКР.
Азербайджанское представительство МККА подтвердило информацию «о взятии армянской стороной в плен азербайджанского солдата». Отец военнослужащего Мамедбагира Ахундзаде Талыб Ахундов заявил, что не верит в то, что его сын, ранее служивший в пограничных войсках, а затем продолживший службу сверхсрочником в рядах Национальной армии, добровольно перешел на армянскую сторону.