11 Ապրիլ 2012 - 06:22 AMT
Նախորդ ամիս ամերիկացի սենատոր Սքոթ Բրաունը ներկայացրել է Թուրքիայի փոքրամասնությունների կրոնական սեփականության պաշտպանության վերաբերյալ օրինագիծը: Օրիանգիծը հիմնվում է նախորդ տարի Պալատում բավականին հաջող առաջընթաց ունեցած համանման նախագծի վրա: Օրինագիծը ներկայումս քննարկվում է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերի Կոմիտեում: «Մենք պետք է պայքարենք, որպեսզի ապահովենք Թուրքիայի քրիստոնյաների իրավունքների պահպանումը: Մենք` ամերիկացիներիս համար, թանկ է մեր հավատը: Թուրքիան պետք է դադարեցնի կրոնական խտրականությունը և օրինական տերերին վերադարձնի եկեղեցուց առգրավված ունեցվածքը: Ես առավելագույն ջանքեր կներդնեմ, որպեսզի այս օրինագիծը որքան հնարավոր է շուտ ընդունվի»,-հայտարարել է Բրաունը:
2011թ դեկտեմբերի 14-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել է «Թուրքիայի ազգային փոքրամասնություններին կրոնական ունեցվածքի վերադարձման մասին» 306-րդ բանձևը:
Նախորդ տարվա ամռանը, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին գործերի հանձնաժողովը 43 «կողմ» և 1 «դեմ» ձայներով կողմ է քվեարկել քրիստոնեական եկեղեցիների ունեցվածքի վերադարձման օգտին (H.Res.306): Այս տարվա մարտին համանման բանաձև է ընդունվել հունական համայնքի ճնշման ներքո(H.Res.180):
Օգոստոսի 28-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ստորագրել է 1930-ական թվականներից հետո քրիստոնեկան և հրեական եկեղեցիներից առգրավված ունեցվածքի վերադարձման մասին հռչակագիրը: Որոշման համաձան, եկեղեցիներին են փոխանցվելու նախկին հիվանդանոցները, մանկատների կամ դպրոցների շինությունները և գերեզմանատների տարածքները:

11 Апрель 2012 - 06:22 AMT
В прошлом месяце американский сенатор Скотт Браун представил законопроект о защите религиозной собственности меньшинств Турции (S.Res.392). Законопроект базируется на успешном прохождении в Палате прошлогоднего аналогичного законопроекта. Этот межпартийный законопроект в настоящее время находится на рассмотрении Комитета по внешним отношениям Сената США. "Мы должны бороться, чтобы обеспечить соблюдения прав христиан в Турции. Мы, американцы, дорожим свободой религии", – заявил сенатор Браун, – "Турция должна прекратить религиозную дискриминацию и вернуть конфискованное имущество церкви их законным владельцам. Я приложу максимум усилий, чтобы этот законопроект был принят как можно быстрее".
14 декабря 2011 года Палата представителей Конгресса США приняла резолюцию 306 “О возврате религиозного имущества нацменьшинствам Турции”.
Летом прошлого года, комиссия по иностранным делам Палаты представителей США 43 голосами “за” и 1 “против” проголосовала за возвращение христианских церквей (H.Res.306). В марте нынешнего года аналогичная резолюция была принята под давлением греческого лобби (H.Res.180).