14 Ապրիլ 2012 - 15:35 AMT
Ապրիլի 12-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնատեղիում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության հովանավորությամբ «Ցեղասպանության կանխարգելում» խորագրով քննարկումներ են անցկացվել: Հանդիպման սկզբում ելույթով հանդես է եկել ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Կարեն Նազարյանը, ով նշել է, որ հայ ազգը, վերապրելով 1915թ. ցեղասպանությունը որպես ռասիզմի ծայրահեղ դրսևորում, ունի բարոյական պարտավորություն աշխատել ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ: Նա իր ելույթում անդրադարձ է կատարել Օսմանյան կայսրության կողմից պետականորեն ծրագրված ոճրագործությանն ու դրա հետևանքներին, նշելով որ Հայաստանն ողջունում է կառավարությունների, խորհրդարանների, միջազգային ու հասարակական կազմակերպությունների, ցեղասպանագետների, ինչպես նաև թուրք մտավորականների ու պարզապես քաղաքացիների ջանքերը, ովքեր սատարում են Հայաստանին այդ հանցագործության միջազգային ճանաչման հարցում: Քննարկումների ընթացքում ցուցադրվել է Մայքլ Հակոբյանի «Գետը կարմրեց» վավերագրական ֆիլմը, որից հետո մեկնաբանություններով հանդես են եկել Միչիգանի համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր Դենիս Փափազյանը, Մասաչուսեթսի համալսարանի պրոֆ. Էրվին Շտուբը, Հայկական ֆիլմերի հիմնադրամի տնօրեն, ռեժիսոր Կարլա Գարաբեդյանը: Հանդիպման կազմակերպման հարցում իրենց աջակցությունը և մասնակցությունն էին բերել ամերիկահայ կառույցները ու հասարակական կազմակերպությունները:
Ապրիլի 3-ից Նյու Ջերսի նահանգի Բերգեն համալսարանի ցուցասրահում ներկայացվում են հայաստանաբնակ և սփյուռքահայ ժամանակակից արվեստագետների գործերը: Ցուցահանդեսը, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման 97-րդ տարելիցին,ղեկավարում է ամերիկահայ արվեստագետ Շողակ Հովհաննիսյանը և կրում է «Ճեղքված պատմություն և վերականգնված ինքնություն» խորագիրը:
Ցուցահանդեսի բացմանը, ի թիվս 300 մասնակիցների ներկա է եղել ՀՀ դեսպան Կարեն Նազարյանը, ով, կարևորելով այդ մշակութային նախաձեռնումը, նշել է, որ կանխարգելման համար անհրաժեշտ է ստեղծել լայն կրթական ու տեղեկատվական համացանց` ահազանգելու ու պայքարելու համար ցեղասպանության ոճրագործության վտանգի ու դրա լռակյաց շարունակության դեմ, որպիսին է մերժողականությունը:
Ապրիլի 23-ին` ցուցահանդեսի փակման օրը, դասախոսությամբ հանդես կգա ամերիկահայ հայտնի գրող-արձակագիր Պիթեր Բալաքյանը:

12 апреля в центрально офисе ООН при поддержке постоянного представительства Армении прошли обсуждения на тему “Предотвращение Геноцида”. В начале встречи выступил постоянный представитель РА в ООН Карен Назарян, который отметил, что армянский народ, переживший геноцид как проявления расизма крайней формы, имеет моральное обязательство работать в направлении предотвращений геноцидов. Он подчеркнул, что Армения приветствует усилия правительств, парламентов, международных и общественных организаций, экспертов по геноцидам, а также турецкой интеллигенции, которые поддерживают Армению в вопросе международного признания этого преступления. В рамках обсуждения был показан документальный фильм Майкла Акопяна “Река покраснела” после чего с комментариями выступили почетный профессор Мичиганского университета Денис Папазян, профессор университета Массачусетса Эрвин Штуб, глава фона Армянских фильмов, режиссер Карла Гарабедян.
С 3 апреля в выставочном зале университета Бергена в штате Нью-Джерси представлены работы деятелей искусства Армении и диаспоры. Выставкой, посвященной 97-ой годовщине Геноцида армян, руководит Шогак Ованисян. Она носит название “Треснувшая история и восстановленная идентичность”.
На открытии выставки в числе 300 присутствовавших был посол Армении Карен Назарян, который в своей речи отметил важность создания образовательной и информационной сети для борьбы с опасностью геноцида и его продолжением, каким является политика отрицания.
23 апреля, в день закрытия выставки с лекцией выступит известный американский писатель армянского происхождения Питер Балакян.