Մայիսի 8-ին առաջին անգամ կհնչի Շուշիի օրհներգը: Այդ մասին հայտարարել է հիմնի երաժշտության հեղինակ, կոմպոզիտոր Ավետիս Բերբերյանը, հայտնում է Karabakh Open-ը: Խոսքերի հեղինակը հայտնի բանաստեղծուհի Նուշիկ Միքայելյանն է։ «Երգն արդեն ձայնագրել ենք Արցախի պետական երգչախմբի հետ եւ մայիսի 8-ին կլինի պրեմիերան»,-ասել է Բերբերյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչն է փոխվել Ղարաբաղում պատերազմից հետո անցած այս տարիներին՝ կոմպոզիտորն ասել է. «Շատ բան է փոխվել։ Անկախ ամեն ինչից, գնալով Արցախը մեր հոգիներում ավելի է ամրանում։ Եթե տարիներ առաջ Ղարաբաղի նկատմամբ զգացմունքներն ավելի շատ ռոմանտիկ բնույթի էին, ապա այսօր հստակ գիտակցում ենք, որ Արցախը մեր անբաժան մասն է։ Ուրախ եմ, որ պատերազմից տուժած բնակավայրերը վերանորոգվում են, կյանքն ավելի է աշխուժանում։ Վաղվա օրվա հույսի ու հավատի գաղափարը մարդկանց մոտ կա, ինչն էլ, ըստ իս, շատ կարեւոր հանգամանք է»։
Այն հարցին, թե ո՞րն է պատճառը, որ Արցախի նկատմամբ ռոմատիկ այդ զգացողությունը փոխվել է, կոմպոզիտորը պատասխանել է. «Ժամանակներն են փոխվել։ Երբ մարդիկ գտնվում են առավել քան նեղության, դժվարության մեջ, ամեն ինչ այլ կերպ է ընկալվում։ Պետք է հեռատես լինենք։ Դժվարություններ շատ կան, բայց ես հույս ունեմ, որ քաղաքական փոփոխվող գործընթացների արդյունքում շարքային քաղաքացին կզգա, որ պետությունն իրեն թեւ ու թիկունք է»:

17 Апрель 2012 - 12:01 AMT
8 мая состоится премьера нового гимна Шуши. Об этом заявил автор музыки гимна, проживающий в Сан-Франциско армянский композитор Аветис Берберян, передает Karabakh Open. По его словам, автором слов является Нушик Микаелян. «Мы уже записали песню с Государственным хором Арцаха «Вараракн», и 8 мая состоится ее премьера», – сообщил Берберян.
Отвечая на вопрос о том, что изменилось в Карабахе за прошедшие с окончания войны, композитор отметил: «Изменилось многое. Невзирая ни на что, Арцах все более укрепляется в наших душах. Если раньше отношение к Карабаху было более романтичным, то сегодня мы все более осознаем, что Арцах – наша неотделимая часть. Я рад, что восстанавливаются пострадавшие от войны города и села, жизнь становится оживленнее. В людях живет надежда и уверенность в завтрашнем дне, что очень важно».
Говоря о причинах изменения романтического отношения к Арцаху Аветис Берберян заявил, что в первую очередь изменились времена. «В горестях, трудностях люди бывают иными, все воспринимается по-другому. Надо быть оптимистами. Трудностей немало, но я надеюсь, что в результате динамичных политических процессов рядовой гражданин почувствует, что за ним стоит государство», – сказал он.