Ապրիլի 24-ին Մոսկվայում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության 97-ամյակին նվիրված հանրահավաք «Հայոց ցեղասպանություն. ոճրագործություն մարդկության դեմ» կարգախոսով: Հանրահավաքին կմասնակցեն Ռուսաստանի քաղաքական և հասարակական գործիչներ, հայտնում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովը: Հանրահավաքի նպատակն է դատապարտել Հայոց ցեղասպանության փաստն ու պահանջել Թուրքիայից պաշտոնապես ճանաչել այն:
Պետդուման 1995թ. ապրիլի 14-ին հատուկ հայտարարությամբ դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը և ապրիլի 25-ը հայտարարեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:

19 Апрель 2012 - 07:19 AMT
24 апреля в Москве состоится митинг «Геноцид армян – преступление против человечества». На митинге выступят российские политические и общественные деятели, сообщает Московская комиссия по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. Целью митинга является осуждение Геноцида армян в 1915 г. и требование официального признания Турцией совершенного геноцида.
Государственная Дума России специальным заявлением от 14 апреля 1995 года осудила Геноцид армян. В заявлении Государственной Думы 24 апреля рассматривается как день памяти жертв геноцида.
Этим мероприятием российская общественность воздает дань памяти полутора миллионам невинных жертв во время Геноцида армян.