19 Ապրիլ 2012 - 09:19 AMT
1915 թվականի անմեղ զոհերի ոգեկոչման միջոցառումների սկիզբն ազդարարեց «Ի՞նչ տեղի ունեցավ ապրիլի 24-ին:
Ի՞նչ տեղի ունեցավ հունվարի 19-ին» քննարկումը, որ կազմակերպվել էր Ստամբուլի Բելգե համալսարանում: Գլխավոր բանախոսներն էին «Ակոս» թերթի քրոնիկագիր Բագրատ Էսթուքյանը, դոկտոր Արուս Եումուլը և Բելգե համալսարանի դասախոս Թոլկա Թիվզին: Բանախոսները շեշտը դրել էին 1915թ. իրադարձությունների վրա և 2007թ. հունվարի 19-ին սպանված Հրանտ Դինքի այդ ուղղությամբ կատարած աշխատանքների վրա: Ըստ նրանց, Դինքը զգալի հաջողության էր հասել Հայոց ցեղասպանության փաստը թուրքերի գիտակցության մեջ ամրագրելու հարցում:
Բելգե համալսարանի պրոֆեսորն իր ելույթում հայտարարեց, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունն ու հատուցի: «1912թ. կայսրության բնակչության 20 տոկոսը կազմում էին ոչ մահմեդական ազգերը, իսկ 1927թ.՝ 2,4 տոկոսը: Ի՞նչ պատահեց այդ մարդկանց հետ: Մենք գիտենք, որ կատարվածը Ցեղասպանություն էր: Մենք պետք է հաշտվենք այդ իրողության հետ, ներողություն խնդրենք ու հատուցենք»,-ասել է պրոֆեսորը: Կարևորելով Դինքի գաղափարներն ու մտորումները՝ նա նշել է, որ նրա աշխատանքը զուր չէր, և նման միջոցառումները կշարունակվեն ձերբազատելու համար հանրությանը խաբեության ու ժխտողականության քաղաքականությունից, որ վարում է կառավարությունը: Դոկտոր Թիվզինը կոչ արեց բոլորին մասնակցեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությանը ապրիլի 24-ին Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում:
Ըստ դոկտոր Եումուլի, Դինքի սպանությունը հանգեցրեց նրան, որ Թուրքիայում մինչ օրս վախ կա, որ այդպիսի գործողությունները կարող են կրկնվել: Դա ստիպում է շատերին թաքցնել իրենց ինքնությունը, իսկ շատերին լքել երկիրը:
Բանախոսությունը տեղի ունեցավ «Հակակապիտալիստ աշակերտներ» ուսանողական խմբի նախաձեռնությամբ, որոնք բացահայտ հայտարարում են, որ ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը:

Началом траурных мероприятий в память о жертвах Геноцида армян стало обсуждение на тему “Что произошло 24 апреля? Что произошло 19 января?” в университете “Пилки” в Стамбуле. Основными выступающими были хрониковед газеты “Акос” Баграт Эстукян, доктор Арус Эумул и преподаватель университета Бильдже доктор Толка Тивзив. Лекторы в своей речи сконцентрировали внимание на события 1915 года и на работах в этом направлении убитого 19 января 2007 года Гранта Динка. По их словам, он достиг больших успехов во внедрении факта Геноцида в сознание турок.
Профессор университета “Пилки” в своем выступлении заявил, что Турция должна признать Геноцид и компенсировать ущерб. “В 1912 году 20% населения империи составляли не мусульмане, а в 1927 году этот процент снизился до 2,4%, что случилось с этими людьми? Мы знаем, что произошедшее было Геноцидом. С этой действительностью мы должны смириться, попросить прощения и компенсировать”, – подчеркнул профессор. Он, отводя важную роль мыслям и идеям Динка, заметил, что его работа была проделана не зря, и будет продолжаться организация таких мероприятий, чтобы освободить общественность от политики обмана и отрицания, проводимого правительством. Доктор Тивзив окончил речь, призывая всех участвовать в общественном мероприятии в память о жертвах Геноцида армян, 24 апреля на центральной площади Стамбула.
По словам доктора Эумул, убийство Динка привело к тому, что в Турции до сих пор существует страх, что такие действия могут повториться. Это заставляет многих держать в секрете свое происхождение, а многих покинуть страну.
Мероприятие было организовано группой студентов “Ученики-антикапиталисты”, которые на своем сайте открыто заявляют о том, что признают Геноцид армян.
19 января 2007 Грант Динк был убит перед редакцией своей газеты в центре Стабмула. Подозреваемый в убийстве 17-летний Огюн Самаст был задержан через 32 часа после происшествия на основе явки с повинной.
Летом 2011 г. суд Стамбула вынес приговор о лишении Самаста свободы сроком на 21 год. В ходе слушаний Самаст заявлял, что стал жертвой антиармянской пропаганды турецких властей. Адвокаты семьи Динка считают, что Самаст был пешкой в руках заказчиков преступления.