Ընթացք տալով Ուրուգվայի Մարդու իրավունքների կազմակերպության առաջարկին՝ հանրային վարժարանների Կրթության Ազգային խորհուրդը որոշեց, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը՝ ապրիլի 24-ը պետք է ներառվի հանրային վարժարանների ապրիլ ամսվա տեղական և միջազգային նշանակություն ունեցող թվականների օրացույցում:
Խորհրդի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այլ նշանակալի տարեթվերի հետ մեկտեղ, Ապրիլի 24-ը կնշվի որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր և այդ կապակցությամբ Ուրուգվայի ողջ տարածքում գործող նախակրթական, միջին և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսուցիչները պետք է իրազեկեն աշակերտենրին և խորհրդածելու առիթ ստեղծեն այդ ահավոր դեպքի պատճառների մասին կարծիք հայտնելու համար:
Ուրուգվայը, որն առաջինը 1965թ. պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, կրկին փաստեց, որ հավատարիմ է մնում իր սկզբունքներին և սատարում է Հայ Դատին: Խորհրդի որոշումը թույլ կտա դպրոցականներին ու ուսանողներին իրազեկ լինել Հայոց ցեղասպանության հարցում:

19 Апрель 2012 - 09:02 AMT
Рассмотрев предложение уругвайского Института прав человека, Национальный Совет по образованию Уругвая принял решение включить день Геноцида армян – 24 апреля в календарь важнейших мировых событий для учебных заведений страны, сообщает офис Ай Дата.
В обращении, распространенном Советом по образованию, сказано, что наряду с другими важными датами 24 апреля будет отмечаться как День памяти жертв Геноцида армян и по этому случаю необходимо поручить всем преподавателям дошкольных, средних и высших учебных заведений информировать учащихся об этой трагедии событии и создавать условия для выражения мнений насчет этого ужасного события.
Уругвай, который в 1965 году первым официально признал Геноцид армян, еще раз подтвердил, что остается верным своим принципам и бескорыстно защищает права армян своей поддержкой деятельности Ай Дата.
Решение Совета позволит тысячам школьников и студентов узнать о подробностях Геноцида армян – преступления против человечества.