(?)Այս տարվա մարտին Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը փաստաթուղթ է ընդունել Հայաստանի վերաբերյալ, որում առաջարկվում է Մինսկի խմբում Ֆրանսիայի մանդատը փոխարինել Եվրամիության մանդատով:Որքանո՞վ են հավանական նման մտադրությունները:
(!)Իրականում ես այդ առաջարկը չեմ համարում անցնող: Հազիվ թե դա հնարավոր է: Անցած 15 տարում երեք համանախագահները բավական խորամուխ են եղել խնդրի մեջ: Իսկ այդ խնդրին միացնել այնպիսի հավաքական մարմին, ինչպիսին Եվրամիությունն է, նշանակում է ընդգրկել «նորեկի», ով պետք է զրոյից ուսումնասիրի խնդիրը: Մի բան է հակամարտության մասին ընդհանուր դատողությունը, մեկ այլ բան՝ մանրամասների առարկայական իմացությունը: Դրանք բոլորովին տարբեր բաներ են: Պետք է հաշվի առնել, որ Եվրամիությունը հավաքական մարմին է: Մի բան է Մինսկի խմբի 9 միջնորդների հետ աշխատանքը: Եվրամիությունը ենթադրում է աշխատանք ավելի քան 20 միջնորդների հետ: Ես կարծում եմ, որ դա ոչ անցումային առաջարկ է: Ես գիտեմ, որ ադրբեջանական կողմն աջակցում է նման առաջարկների, խոսքը գնում է Ֆրանսիան Թուրքիայով փոխարինելու մասին: Մի՞թե հասկանալի չէ, որ նման փոփոխությունները պահանջում են հակամարտության բոլոր կողմերի համաձայնությունը, իսկ երկու հայկական կողմերը դեմ կլինեն Թուրքիային: Ադրբեջանը կարծում է, որ կամային որոշում է ընդունում, բայց չի մտածում այն մասին, թե ինչ կարծիք ունեն մյուսները:
(?)Կազանում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո միջազգային հանրությունը խոսում է Ռուսաստանին միջնորդների թվից դուրս մղելու հնարավորության մասին այն պատճառով, որ նա չի կարողացել կատարել իր վրա դրված միջնորդի պարտականությունները: Ինչպե՞ս եք գնահատում Ռուսաստանի պոտենցիալը որպես միջնորդ հետագայում հակամարտության կարգավորման մեջ:
(!)Կարելի է գտնել ամենատարբեր բնույթի «խենթ» արտահայտություններ: Առայժմ ոչ մի լուրջ պետություն կամ միավորում նման բան չի ասել: Իմ համանախագահության տարիներին եղել է, որ բանը հասել է անախորժ պահերի Վաշինգտոնի ղեկավարությամբ Ռուսաստանի միջնորդական առաքելությանը հակազդելու մեջ: Եվ այն պատճառով չէ, որ նրանք ցանկանում էին շարունակել արյունահեղությունը: Կարծում եմ, որ նրանք նույնպես ցանկանում էին հրադադար, բայց որպեսզի դա ոչ մի դեպքում չկատարվեր Ռուսաստանի ձեռքով, քանի որ դա բարձրացնում է նրա հեղինակությունն Անդրկովկասում, ազդեցությունը տարածաշրջանում: Ավելի հարմար կլինի խոսել, որ Ռուսաստանը թուլացել է, նրան պետք է դուրս մղել տարածաշրջանից: Այդպիսին էր մտքերի ընթացքն այն ժամանակ: Սակայն, 1996-ի դեկտեմբերին ԵԱՀԿ-ի բուդապեշտյան գագաթնաժողովի որոշումներում միակ պետությունը, որն առանձին հիշատակվում է, ընդ որում երեք անգամ՝ Ռուսաստանն է: Ուրիշ ոչ մի պետություն այնտեղ չի հիշատակվում, այլ նշվում է, որ հրադադարը ձեռք է բերվել Ռուսաստանի ակտիվության շնորհիվ: Ուստի խոսել ռուսական կողմը փոխարինելու մասին, այն մասին, որ նա չի կատարել իր վրա դրված միջնորդական պարտականությունները, պատասխանատվությունը կողմերի վրայից միջնորդների վրա դնելու չափազանց պրիմիտիվ փորձ է: Համարձակությունը չի բավականացնում հանդես գալ ինքնաքննադատությամբ, նշել ճկունության բացակայությունը, խոստովանել, նշել, որ չափազանց բարձր են պահանջները: Ուստի այն հարցին, թե ով է մեղավոր, պատասխան է տրվում՝ միջնորդը:
(?)Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի կառավարման տարիներին բավական հաճախ կազմակերպվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումները: Հիմա ավելի հաճախ սկսել են խոսել այն մասին, որ Վլադիմիր Պուտինի օրոք ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ միջնորդական ուղղությունը կփոխվի: Դուք կիսո՞ւմ եք այդ տեսակետը:
(!) Կարծում եմ, որ Վլադիմիր Պուտինի իշխանության օրոք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները չեն կազմակերպվի այնքան հաճախ, ինչպես դա եղել է Մեդվեդևի կառավարման տարիներին: Սակայն չի կարելի խոսել այն մասին, որ դա լավ է կամ վատ: Ռուսաստանը հաճախ քննադատության է ենթարկվել նրա համար, որ նա կազմակերպում է նախագահների հաճախակի հանդիպումներ, որոնք սակայն ոչ մի օգուտ չեն տալիս:
(?)Հիմա շատ է խոսվում հասարակական դիվանագիտության դերի մասին: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդները սկսել են շեշտադրել հակամարտության լուծման հումանիտար բաղադրիչը: Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի Հայաստան կատարած վերջին այցի ընթացքում ընդգծվել է հումանիտար համագործակցության դերը հակամարտության կողմերի միջև: Որքանո՞վ է դա նպատակահարմար այն դեպքում, որ հակամարտությունը կարգավորված չէ:
(!)Ես կարծում եմ, որ չնայած բոլոր բարդություններին, պետք է նշել հումանիտար բաղադրիչի դերը: Իմ համանախագահության տարիներին, երբ դեռ պատերազմ էր ընթանում, արյուն էր հեղվում, մենք միջոցառումներ ենք անցկացրել ամենատարբեր ոլորտներում հակամարտության կողմերին մերձեցնելու համար՝ հավաքել ենք կրոնական առաջնորդների, ռազմական ղեկավարների, լրագրողների, հեռուստատեսության ներկայացուցիչների, քաղաքագետների: Աշխատանքն ընթացել է ամենալայն ճակատով: Ցավոք սրտի, ավելի ուշ տարիներին համեմատաբար խաղաղ պայմաններում տեղի է ունենցել աշխատանքի նեղացում մինչև քաղաքական-դիվանագիտական մակարդակ: Ես դա սխալ եմ համարում: Կարծում եմ, որ գործունեության այլ ուղղությունների օգնությամբ պետք է ավելի հաշտեցնող մթնոլորտ ստեղծել կողմերի համար:

19 Апрель 2012 - 11:04 AMT
(?)В марте этого года комиссия по внешним отношениям Европарламента приняла документ по Армении, в котором содержится предложение о замене мандата Франции в Минской группе ОБСЕ на мандат Евросоюза. Насколько вероятны и основательны подобные помыслы?
(!)В действительности, я не считаю это предложение проходным. Вряд ли это возможно. За прошедшие 15 лет трое сопредседателей достаточно глубоко вникли в проблематику. А подключать к проблеме такой коллективный орган, как Евросоюз, это значит подключать «новичка», который должен с нуля постигать проблему. Одно дело – общее суждение о конфликте, другое дело – предметное знание деталей. Это совершенно разные вещи. Стоит учесть и то, что Евросоюз – это коллективный орган. Одно дело – работа с 9-ю посредниками Минской группы. Евросоюз же предполагает работу с более чем 20-и посредниками. Я считаю, что это не проходное предложение. Я знаю, что азербайджанская сторона поддерживает какие-то сходные предложения, речь заходит о замене Франции Турцией и так далее. Неужели нет понимания того, что такие изменения потребуют согласия всех сторон конфликта, а обе армянские стороны будут против Турции? Азербайджан думает, что принимает волевое решение, но не задумывается о том, как выскажутся на этот счет другие.
(?)После встречи президентов Армении и Азербайджана в Казани международное сообщество заговорило о возможности оттеснения России из числа посредников по причине того, что она не справилась со своими посредническими обязанностями. Как Вы оцениваете потенциал России в качестве посредника в урегулировании конфликта в дальнейшем?
(!)Можно найти «чумовые» высказывания самого разного рода. Пока ни одно серьезное государство или объединение ничего подобного не говорило. В годы моего сопредседательства бывало, что дело доходило до самых одиозных моментов под руководством Вашингтона в противодействии посреднической миссии России. И не потому, что они хотели продолжать кровопролитие. Думаю, что они тоже желали прекращения огня, но чтобы ни в коем случае это не было бы сделано руками России, поскольку это повышает ее авторитет в Закавказье, влияние в регионе. Удобнее было бы говорить, что Россия ослабла, ее надо вытеснять из региона. Таков был ход мыслей в то время. Однако, в решениях Будапештского саммита ОБСЕ от декабря 1996 года единственное государство, которое персонально упоминается, причем трижды, – это Россия. Ни одно другое государство там не упоминается, а указывается, что прекращение огня было достигнуто благодаря активности России. Поэтому говорить о замене российской стороны, о том, что она не справилась с посредническими обязанностями, – это слишком примитивная попытка переложить ответственность со сторон на посредников. Не хватает духа выступить с самокритикой, указать на отсутствие достаточной гибкости, на то, что слишком высоко повышается планка требований, – признать это никто не отважится. Поэтому на вопрос: кто виноват? дается ответ: посредник.
(?)В годы правления президента России Дмитрия Медведева весьма часто организовывались встречи глав Армении и Азербайджана. Сейчас все чаще стали говорить о том, что с приходом к власти в России Владимира Путина посреднический курс в отношении карабахского конфликта будет ужесточен. Вы разделяете эту точку зрения?
(!)Думаю, что с приходом к власти Владимира Путина встречи президентов Армении и Азербайджана не будут организовываться столь часто, как это было в годы правления Медведева. Однако, нельзя говорить о том, что это хорошо или плохо. Здесь мы имеем дело с палкой о двух концах. Ведь часто Россия подвергалась критике за то, что она организует частые встречи президентов, которые, однако, не приносят никакой пользы.
(?)Сейчас много говорится о роли общественной дипломатии. Посредники МГ ОБСЕ стали акцентировать гуманитарную составляющую решения конфликта. В ходе последнего визита главы МИД России Сергея Лаврова в Армению также была подчеркнута роль гуманитарного сотрудничества между сторонами конфликта. Насколько это целесообразно в то время как, фактически, конфликт не урегулирован?
(!)Я думаю, что, несмотря на все сложности, нужно подчеркивать роль гуманитарной составляющей. В годы моей работы сопредседателем, когда еще велась война, проливалась кровь, мы проводили мероприятия по сближению сторон конфликта в самых разных областях: собирали религиозных лидеров, военных руководителей, журналистов, представителей телевидения, политологов. Работа шла у нас по самому широкому фронту. К сожалению, в более поздние годы, в сравнительно мирных условиях произошло сужение работы до политико-дипломатического уровня. Я считаю это неверным. Думаю, что с помощью других направлений деятельности надо создавать более примирительную атмосферу для сторон.