19 Ապրիլ 2012 - 18:12 AMT
Ապրիլի 18-ին Եվրոպական խորհրդարանը երկու բանաձև է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ասոցացման համաձայնագրերի վերաբերյալ բանակցությունների համատեքստում, հաղորդում է «Հայաստանի եվրոպական բարեկամների» (EuFoA) գրասենյակը: EuFoA-ն ողջունում է այն, որ Եվրախորհրդարանի բանաձևերում գերակշռում են Արևելյան գործընկերության հիմնարար արժեքները և հատկապես` վերաբերմունքը ժողովրդավարացման հանդեպ ու հավասակշռված մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հանդեպ: Զեկույցը բարենպաստ է Հայաստանի համար, բայց և հիշեցնում է, որ կատարման համար անհրաժեշտ պայմաններ են մնացել:
Մասնավորապես, Եվրախորհրդարանը հստակ խոստովանում է, որ Հայաստանն «ավելի եվրոպական» է դարձել, և ԵՄ կողմից ավելի մեծ օգնության կոչ է անում հանրապետության եվրաինտեգրացիայի գործընթացում, հայտնել է EuFoA գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քեմբեքը:
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, Եվրախորհրդարանը վճռականորեն օժանդակում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջարկված Մադրիդյան սկզբունքների բոլոր կետերի փաթեթային կատարմանը, այդ թվում և «անվտանգության միջազգային երաշխիքներին, որոնք կներառեին Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի վերաբերյալ ապագա իրավաբանորեն պարտադիր ազատ կամարտահայտման համար պատշաճ պայմանների ստեղծման նպատակով բազմազգ խաղաղապահական օպերացիան»: Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին` Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Եվրոպա-Հայաստան խորհրդատվական խմբի անդամ Անդրեյ Կովաչևը հայտնել է լիագումար նիստում, որ «այդ հարցը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով միջազգային իրավունքի շրջանակում և համաձայն Մինսկի խմբի հետ համաձայնեցրած սկզբունքների: ԵՄ դերի ուժեղացումը տարածաշրջանում մեզնից պահանջում է զգույշ լինել մեր գնահատականների հարցում, այնպես որ մենք չպետք է հիմնախնդրի փոխըմբռնելի լուծմանը հասնելու հարցում օգնելու փոխարեն (իսկ մենք կարող ենք դա անել) իրականում դժվարացնենք այն»: Քեմբեքը նկատել է, որ «Եվրախորհրդարանը կրկին արտահայտվել է ի օժանդակություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերի և շարունակում է իր հավարակշռված մոտեցումը ի հեճուկս Ադրբեջանի կողմից աննախադեպ լոբբիստական քարոզարշավի: Ես ուրախ եմ, որ այն բանից հետո, երբ Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն ավելի մանրամասն ուսումնասիրեցին բոլոր հարցերը, նրանք կարողացան նկատել Ադրբեջանի լարած թակարդները»:

19 Апрель 2012 - 17:48 AMT
18 апреля Европейский парламент принял две резолюции в контексте переговоров по Соглашениям об ассоциации с Арменией и с Азербайджаном, сообщает офис “Европейских друзей Армении” (EuFoA). EuFoA приветствует то, что в резолюциях Eвропарламента преобладают основные ценности Восточного партнерства, и особенно отношение к процессу демократизации и сбалансированный подход к урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Доклад благоприятен для Армении, но и напоминает, что остались необходимые для выполнения условия.
В частности, Европарламент четко признает, что Армения стала “более европейской” и призывает к большей помощи со стороны ЕС в процессе евроинтеграции республики, заявил генеральный секретарь EuFoA Майкл Kембек.
Что касается урегулирования карабахского конфликта, Европарламент решительно поддерживает пакетное выполнение всех пунктов Мадридских принципов, предложенных Минской группы ОБСЕ, в том числе и "международные гарантии безопасности, которые включали бы подлинную многонациональную миротворческую операцию в целях создания надлежащих условий для будущего юридически обязательного свободного волеизъявления относительно окончательного статуса Нагорного Карабаха”. Говоря о карабахской проблеме, депутат Европарламента, член консультативного совета Европа-Армения Андрей Ковачев заявил на пленарном заседании, что "это вопрос может быть решен только мирным путем в рамках международного права и в соответствии с принципами, согласованными с Минской группой. Усиление роли ЕС в регионе требует от нас быть осторожными в наших оценках, так что мы не должны вместо того, чтобы помочь в достижении взаимоприемлемого решения конфликта (а мы могли бы это сделать), на самом деле его затруднять". Кембек заметил, что " Европарламент снова высказался в поддержку усилий Минской группы ОБСЕ и продолжает свой сбалансированный подход вопреки беспрецедентной лоббистской кампании со стороны Азербайджана. Я рад, что после того, как депутаты Европарламента более подробно изучили все вопросы, они смогли разглядеть все расставленные Азербайджаном ловушки".