23 Ապրիլ 2012 - 08:24 AMT
Վրաստանում գործող հայկական կազմակերպությունները դիմել են Վրաստանի նախագահին, Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին, Թբիլիսիի Քաղաքային խորհուրդի նախագահին և վրացական խորհրդարանի պատգամավորներին` կոչ անելով «ճանաչել 1915-1923թթ իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը և դատապարտել այն իրականացնողներին»:
Ինչպես ասվում է դիմումում, «1915-23թթ Օսմանյան Կայսրությունում պետական մակարադակում ծրագրվել և իրականացվել է հայ ազգաբնակչության` տարհանում և ոչնչացում: Այս տարի նշվում է այդ ողբերգական իրադարձությունների 97-րդ տարելիցը»:
«Դիմում ենք մեր երկրի կառավարությանը, որը դարերի ընթացքում, չնայած պատմական և քաղաքական իրադարձություններին, բազմիցս ապացուցել է արդարության և մարդկային արժեքներին իր հավատարմությունը: Կոչ ենք անում ձեզ փոխըմբռնումով և հարգանքով վերաբերել վիրահայերի` մեր երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և այն ընդունելու արդար պահանջին»,-ասվում է դիմումում:
Այդ իրադարձությունների 97-րդ տարելիցի կապակցությամբ Թբիլիսիում մի շարք միջոցառումներ կիրականացվեն: Մասնավորապես, ապրիլի 21-ին, ժ 18:00-ին տեղի կունենա դասական երաշտության և երիտասարդ երգահան Հովհաննես Համբարձումյանի ստեղծագործությունների երեկո:
Ապրիլի 23-ին, ժամը 19:00-ին «Հիշողությունների երեկո» թատերականացված ներկայացում: Դերերում Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնի դերասանները:
Ապրիլի 24-ին, 10:30 Թբիլիսիի հայ գրողների և հասարակական գործիչների պանթեոնում Խաչքարի մոտ պսակադրության արարողություն:
Ապրիլի 24-ին, ժ 11:00-ին Սուրբ պատարագ Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում:
Ապրիլի 24-ին, ժ 14:00-ին Թուրքիայի դեսպանատան առջև խաղաղ ցույց”
18:00-ին Դասական երաժշտության երեկո` Հայաստանից ժամանած երժիշտների կատարմամբ:
Ապրիլի 26-ին, ժ 13:00-ին կներկայացվեն փաստաթղթեր, լուսանկարներ, կենցաղային պարագաներ և այլ նյութեր, որոնք պահպանվել են թիֆլիսահայերի ընտանիքներում, ում նախնիները եկել են Թբիլիսի 1915թ արյունալի դեպքերի ժամանակ: Տեղի կունենա նաև նկարչուհի Նինո Պիրցխալիշվիլիի «Հայ ժողովրդի Գողգոթա» ալբոմի շնորհանդեսը:
Կազմակերպիչներն են Վրաստանի Հայ առաքելական ուղղափառ սուրբ եկեղեցում գործող« Հայարտուն» մշակութային կենտրոնի, Վիրահայերի համայնքի, Վիրահայերի Ազգային կոնգրեսի, Թբիլիսիի հայերի վեհաժողովի, Վրաստանի հայերի միության կողմից:

Действующие в Грузии армянские организации обратились к президенту Грузии, председателю парламента Грузии, председателю городского Совета города Тбилиси, а также обратятся ко всем депутатам парламента Грузии с призывом «признать факт Геноцида армян, осуществленного в 1915-23гг. и осудить его организаторов». Речь идет о трагических событиях, имевших место в 1915-23гг. в Османской империи.
Как говорится в обращении, «в 1915-23гг. в Османской Империи и впоследствии в Туреции на государственном уровне был запланирован и осуществлен план уничтожения и изгнания с родины местного армянского населения.
В этом году отмечается 97-ая годовщина Геноцида армян».
«Обращаемся к правительству нашей страны, которое на протяжении веков, несмотря на исторические и политические конъюнктурные обстоятельства, не раз доказало свою приверженность справедливости и гуманистическим ценностям. Призываем Вас с пониманием и уважением отнестись к справедливому требованию граждан Грузии армянского происхождения, относительно признания и осуждения нашей страной факта Геноцида армян» – сказано в обращении.
В связи с 97-годовщиной тех событий в Тбилиси пройдет ряд мероприятий. В частности, 21 апреля, 18.00 часов – Вечер классической музыки и премьера произведений молодого композитора Ованеса Амбарцумяна. Адрес: ул. Армази №18, церковь Сурб Эчмиадзин.
23 апреля, 19.00 часов – Театрализованное представление “Вечер Памяти” в исполнении актёров Тбилисского государственного Армянского драматического театра имени Петроса Адамяна. Адрес: пр. Д. Агмашенебели № 99, Театр юного зрителя имени Нодара Думбадзе
24 апреля, 10.30 часов – Возложение венков у Хачкара в Тбилисском пантеоне Армянских писателей и общественных деятелей "Ходживанк"
24 апреля, 11.00 часов – Святая Литургия в церкви Сурб Эчмиадзин. Адрес: церковь Сурб Эчмиадзин, ул. Армази №18
24 апреля, 14.00 часов – мирная акция протеста у посольства Турции. Адрес: пр. Чавчавадзе №35
18:00 Вечер классической музыки в исполнении музыкантов из Армении. Адрес : Дорога к черепашьему озеру дом 1 международный центр культуры “Муза”
26 апреля, 13.00 часов – Выставка документов, фотографий, предметов обихода и других материалов хранящихся в семьях тбилисских армян, предки которых бежали в Тбилиси во время кровавых событий 1915 года. Также состоится презентация альбома «Голгофа армянского народа» художницы Нино Пирцхалаишвили. Адрес: ул. Л. Гудиашвили № 7, Национальная библиотека парламента Грузии
Организаторами являются Центр культуры "Айартун" при Епархии Армянской Апостольской Православной Святой Церкви в Грузии, Община Армян Грузии, Национальный Конгресс Армян Грузии, Ассамблея Тбилисских Армян, Союз Армян Грузии.