23 Ապրիլ 2012 - 11:46 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին ապրիլի 24-ին առաջին անգամ կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել անկախ ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքյանը, Սարկոզին ելույթով հանդես կգա Փարիզի Երևանյան պուրակում տեղադրված Կոմիտասի արձանի մոտ և ամբողջ Ֆրանսիայի անունից ծաղկեպսակ կդնի Կոմիտասի արձանի մոտ: Ֆրանսիայի նախագահին կուղեկցի Հանրապետական գվարդիան:
Նշենք, որ իր նախագահության ընթացքում Սարկոզին առաջին անգամ կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը:
Ապրիլի 22-ին Ֆրանսիայում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ: Ըստ քվեարկության արդյունքների երկրորդ փուլ են դուրս եկել Նիկոլյա Սարկոզին և Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Ֆրանսուա Օլանդը:
Օլանդը հավաքել է 28,4-29,3 տոկոս, Սարկոզին՝ 25,5-27 տոկոս: Աջակողմյան Մարին լը Պենի օգտին քվեարկել է ընտրողների 18,2-20 տոկոսը:
Նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլը տեղի կունենա մայիսի 6-ին: Ըստ հասարակական հարցման որոշ արդյունքների, երկրորդ փուլում Օլանդը առաջ կանցնի Սարկոզիից: Վերլուծաբանները մտավախություն ունեն, որ Օլանդի հաղթանակի դեպքում քաղաքական ուժերի դասավորությունը Եվրոպայում զգալիորեն կփոխվի:

23 Апрель 2012 - 11:25 AMT
Президент Франции Николя Саркози 24 апреля в Париже примет участие в церемонии, посвященной 97-ой годовщине Геноцида армян. Как сообщил PanARMENIAN.Net независимый французский журналист Жан Экиян, Саркози выступит с речью у памятника Комитасу в Ереванском парке в Париже. Он также от имени всей Франции возложит венок в память жертв Геноцида к памятнику Комитасу. Президента Франции будет сопровождать Республиканская гвардия.
Стоит отметить, что за весь срок своего президентства Николя Саркози впервые примет участие в мероприятии, посвященном жертвам Геноцида армян.
22 апреля во Франции состоялись президентские выборы. По итогам голосования во второй тур президентских выборов во Франции выходят кандидат от Социалистической партии Франсуа Олланд и Николя Саркози.
У Олланда от 28,4 до 29,3 процента голосов, у Саркози – от 25,5 до 27 процентов. При этом за правого кандидата Марин Ле Пен, по данным опросов, проголосовали от 18,2 до 20 процентов избирателей.
Второй тур президентских выборов во Франции пройдет 6 мая. По данным некоторых опросов общественного мнения, во втором туре кандидат от социалистов должен обойти Саркози. Между тем ряд аналитиков опасается, что в случае победы Олланда расклад политических сил в Европе существенно изменится.