23 Ապրիլ 2012 - 17:42 AMT
Այս տարի արդեն գրեթե հեռացող Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին որոշել է առաջին անգամ մասնակցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություններին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել անկախ ֆրանսահայ լրագրող Ժան Էքիյանը, Սարկոզին խոսքով հանդես կգա Փարիզում` Երևանյան զբոսայգում գտնվող Կոմիտասի հուշարձանի մոտ: Նա ողջ Ֆրանսիայի անունից նաև պսակ կդնի Կոմիտասի հուշարձանին` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Առաջին տպավորությունն այս հաղորդագրությունից. Սարկոզին որոշել է հերքել հանրահայտ ասացվածքը` «մահից առաջ օդով չես հագենա» և, այնուամենայնիվ, նվաճել Ֆրանսիայի կես միլիոնի հասնող հայ համայնքի ձայները:
Իրադրության գլխավոր ինտրիգը հետևյալն է. ապրիլի 22-ին` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակից երկու օր առաջ, Ֆրանսիայում կայացան նախագահական ընտրություններ: Քվեարկության արդյունքներով` Ֆրանսիայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ են անցել Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Ֆրանսուա Օլլանդը և գործող նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին: Օլլանդը ունի քվեների 28.4-29.3 տոկոսը, Սարկոզին` 25.5-27:
Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Սարկոզին մեծ հույսեր էր կապում հայ համայնքի ձայների հետ, ինչի համար էլ խաղարկվեց «Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը» կոչվող թատերականացված ներկայացումը: Ընդ որում խաղարկվեց ճիշտ 2006 թվականի նույնությամբ, երբ Սարկոզին, այնուամենայնիվ, դարձավ Ֆրանսիայի նախագահ:
2006թ հոկտեմբերի 12 Ֆրանսիայի ԱԺ 106 «կողմ» և 19 «դեմ» ձայներով դարձյալ հաստատեց քրեական պատասխանատվության մասին օրինագիծը: Այն ժամանակ ևս օրինագիծը նախատեսում էր 45 հազար եվրո տուգանք և 1 տարի ազատազրկում: Դրանից հետո ևս հաջորդեցին Թուրքիայի և Ադրբեջանի համանման արձագանքներ: Գրեթե նույն ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Սարկոզին խոստացել էր իր ընտրվելու դեպքում աջակցել Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը: Որոշ ժամանակ անց, 2007թ մայիսին նա ընտրվեց նախագահ հայ համայնքի ընտրաձայների օգնությամբ ևս: Իսկ 2008-ին Սենատը հետաձգեց 2006-ին ԱԺ կողմից ընդունված օրինագծի դիտարկումը: Օրինագծին կողմ քվեարկեցին 74, դեմ` 196 սենատորներ:
2011թ. աշնանը Սարկոզին, որը զրկվել էր հայ համայնքի համակրանքից, Երևանում սպառնաց Թուրքիային` նախազգուշացնելով, որ եթե Թուրքիան ինքը չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա Ֆրանսիան դրա ժխտումը քրեականացնող օրենք կընդունի:
Նման խոստումից հետո Ֆրանսիայի հայ համայնքը կրկին սկսեց զգուշավոր համակրանքով վերաբերվել Սարկոզիին: 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք նախատեսող օրինագիծն ընդունվեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Հունվարի 23-ին օրինագծին կողմ քվեարկեց Ֆրանսիայի Սենատը:
Թուրքամետ սենատորներն անմիջապես դիմեցին Սահմանադրական խորհուրդ` օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու նպատակով: Զայրացած Սարկոզին խոստացավ Խորհրդի բացասական որոշման դեպքում բարձրացնել Հոլոքոստի ժխտման մասին օրենքի սահմանադրականության հարցը: Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը 2012թ. փետրվարի 28-ի նիստում ոչ սահմանադրական ճանաչեց օրինագիծը: Սարկոզին հանձնարարեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի նոր նախագիծ մշակել: Սակայն Ֆրանսիայի Սենատը բառացիորեն մի քանի օր անց բարեհաջող արձակուրդ գնաց, և Սարկոզիի հանձնարարականն այդպես էլ մնաց օդում:
Պարզապես, ի տարբերություն 2006-2007 թվականների, ակս անգամ հայ համայնքը, ըստ երևույթին, կարթը կուլ չտվեց, առավել ևս, որ Սարկոզիի հակառակորդ Ֆրանսուա Օլլանդը վերջերս բազմիցս խոսել է Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին: Հավանաբար, Ֆրանսիայի, ինչպես և այլ երկրների հայերը հասկացել են` թեկնածուների նախընտրական խոստումներն այդպես էլ նախընտրական խոստումներ կմնան:
Սակայն Նիկոլյա Սարկոզին որոշել է մինչև վերջ խաղարկել հայկական խաղաքարտը: Այդ իսկ պատճառով էլ իր նախագահության ողջ ժամկետի ընթացքում առաջին անգամ որոշել է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության 97-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Չէ որ մայիսի 6-ին նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն է, իսկ հայ համայնքը մոտ կես միլիոն է կազմում, ինչը Օլլանդից փոքր-ինչ հետ մնալու պարագայում այնքան էլ քիչ չէ: Եվ ով գիտի, թե ինչպես այս անգամ կխաղարկվի հայկական խաղաքարտը:

23 Апрель 2012 - 16:42 AMT
В этом году уже вполне возможно уходящий президент Франции Николя Саркози решил в первый раз принять участие в траурной церемонии, посвященной жертвам Геноциду армян. Как сообщил PanARMENIAN.Net независимый французский журналист Жан Экиян, Саркози выступит с речью у памятника Комитасу в Ереванском парке в Париже. Он также от имени всей Франции возложит венок в память жертв Геноцида к памятнику Комитасу.
Первое впечатление от этого сообщения: Саркози решил опровергнуть известную пословицу “перед смертью не надышишься” и таки завоевать голоса полумиллионной армянской общины Франции.
Главная интрига ситуации заключается в следующем: 22 апреля, за два дня до Дня поминовения жертв Геноцида армян во Франции состоялись президентские выборы. По итогам голосования во второй тур президентских выборов во Франции выходят кандидат от Социалистической партии Франсуа Олланд и Николя Саркози. У Олланда от 28,4 до 29,3 процента голосов, у Саркози – от 25,5 до 27 процентов.
Ни для кого не секрет, что Саркози очень рассчитывал на голоса армянской общины, для чего и было разыграно театрализованное действие под названием “Принятие законопроекта об уголовной ответственности за Геноцид армян”. Причем разыграно почти точь-в-точь как в 2006 году, когда Саркози все же стал президентом Франции.
2006 год: 12 октября Национальное Собрание Франции 106 голосами «за» и 19 – «против» одобрило законопроект об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян. За этим последовала турецко-азербайджанская истерия, угрозы заморозить и даже разорвать отношения. Тогда кандидат в президенты Николя Саркози пообещал в случае избрания посодействовать принятию законопроекта. В мае 2007 года Саркози президентом стал. А 4 мая 2008 года Сенат Франции отклонил законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, принятый Национальным собранием в 2006 году. Против законопроекта проголосовали 196 сенаторов, а за – 74.
2011 год: Осенью Саркози, который лишился симпатии армянской общины, находясь в Ереване, предупредил, что если Турция сама не признает Геноцид армян, то Франция примет закон о криминализации его отрицания. 22 декабря законопроект, предусматривающий за отрицание Геноцида армян 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро, приняло Национальное собрание – нижняя палата французского парламента. 23 января уже 2012 года законопроект прошел в Сенате.
Протурецкие сенаторы тут же обратились в Конституционный совет, который решил, что законопроект конституции не соответствует. Саркози в ответ поручил разработать новый аналогичный проект закона. Но буквально через пару дней Сенат Франции надолго ушел в отпуск и распоряжение Саркози так и осталось распоряжением.
Только, в отличие от 2007-2006 годов, на этот раз армянская община, видимо, не дала накормить себя байками, тем более что и противник Саркози Франсуа Олланд неоднократно в последнее время говорил о необходимости признания Турцией Геноцида армян. Вероятно, армяне Франции, да и не только Франции, поняли: предвыборные обещания кандидатов так и остаются предвыборными обещаниями.
Но Николя Саркози решил до конца разыграть армянскую карту. Именно поэтому впервые за весь срок своего президентства решил принять участие в церемонии, посвященной 97-ой годовщине Геноцида армян. Ведь 6 мая второй тур президентских выборов, а армянская община насчитывает около полумиллиона человек, что при небольшом отставании от Олланда не так уж и мало. И мало ли как на этот раз эта армянская карта ляжет.