Ամերիկայի Հայ դատի հանձնաժմբի (ԱՀԴՀ) գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը մեկնաբանել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ելույթը Հոլոքոստի ամերիկյան թանգարանում: «ԱՄՆ նախագահն ինքն է հերքել իր պարտավորությունը` «Այլևս երբեք», երբ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակից երկու օր առաջ իր խոսքում հիշատակել է տարբեր ժողովուրդների ցեղասպանությունները, սակայն լռել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության` Հայոց ցեղասպանության մասին: Մի ցեղասպանության, որը, լինելով դեռևս նախագահի թեկնածու, բազմիցս խոստացել է ճանաչել: Նախագահ Օբաման դեռևս շանս ունի ապրիլի 24-ին կատարելու իր խոստումը` ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, չնայած ամերիկյան օրենսդիրների «բերանները փակելու»` թուրքական քաղաքականությանը»,- ասել է Արամ Համբարյանը:
Համբարյանը նաև հիշեցրել է հայտնի պատմական փաստը, երբ Ադոլֆ Հիտլերը, ծրագրելով Հոլոքոստը, նկատել է. «Ո՞վ է հիմա հիշում հայերի կոտորածի մասին»:

23 Апрель 2012 - 17:02 AMT
Исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян прокомментировал заявление президента США Барака Обамы во время его выступления в американском музее Холокоста. “Президент США сам опроверг свое обязательство “Никогда больше”, когда в своей речи, произнесенной за два дня до Дня поминовения жертв Геноцида армян, вспомнил геноциды разных народов, но промолчал о первом геноциде 20-го века – Геноциде армян. Геноциде, который, будучи еще кандидатом в президенты неоднократно обещал признать. У президента Обамы еще есть шанс 24 апреля выполнить свое обещание, признав Геноцид армян, несмотря на турецкую политику “затыкания ртов” американским законодателям”, – сказал Арам Абмарян.
Амбарян также напомнил известный исторический факт, когда Адольф Гитлер, планируя Холокост: заметил: “Кто сейчас помнит о резне армян?”.
Будучи сенатором и кандидатом в президенты США Барак Обама неоднократно призывал президента Джорджа Буша признать Геноцид армян и обещал в случае избрания обязательно признать его. В своем заявлении от января 2008 года, Обама пообещал: «Став президентом, я признаю Геноцид армян».