24 Ապրիլ 2012 - 08:11 AMT
Ապրիլի 22-ին ԱՄՆ Սպիտակ տան մոտ հավաքված մի խումբ ամերիկահայեր բողոքի ակցիա էին կազմակերպել, որի ընթացքում կոչ են արել նախագահ Բարաք Օբամային ճանաչել 1915-ին 1.5 միլիոն հայերի սպանդը որպես ցեղասպանություն: «Ասպարեզը» հայտնում է, որ ակցիայի հեղինակը «Անի» հայկական երիտասարդական միությունն էր՝ Վաշինգտոնում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված կոմիտեի հետ համատեղ:
«Ցեղասպանության մասին նախագահ Օբամայի գրառումը շատ հեռու է այն խոստումներից, որոնք նա հնչեցնում էր որպես սենատոր և նախագահի թեկնածու: Պարզվում է՝ նա անկարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև վերջ դնել Սուդանի նախագահ Օմեր Ալ Բաշիի Նուբայի հարձակումներին ժողովրդի և Հարավային Կորդոֆանի վրա»,- ասել է ՀԵՄ «Անի» նախագահ Թեվին Փոլատյանը:
Սպիտակ տան ցուցարարների շարքերում էր նաև Կալիֆորնիա նահանգի Վիզալիայի քաղաքապետ Էմի Շուկլյանը, ում տատը վերապրել է 1915-ի ցեղասպանությունը: Շուկլյանի ուղերձը ԱՄՆ նախագահին հետևյալն էր. «Ճանաչեք ցեղասպանությունն ինչպես այն եղել է, պարոն նախագահ՝ Ցեղասպանություն»:
Ցույցը տևել է մոտ երկու ժամ. ցուցարարներին չի խանգարել նույնիսկ հորդառատ անձրևը: 2008 թվականի հունվարին իր ուղերձում Բարաք Օբաման նշել էր. «ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ է առաջնորդ, ով կասի ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին, ինչպես նաև կարձագանքի բոլոր ցեղասպանություններին: Եվ ես մտադիր եմ լինել այդ նախագահը»:

24 Апрель 2012 - 08:54 AMT
22 апреля в США около Белого Дома в Вашингтоне группа американских армян организовала акцию протеста, в ходе которой звучали призывы к президенту США Бараку Обаме признать Геноцид армян 1915 года. “Аспарез” сообщает, что автором акции является Армянский молодежный союз “Ани” совместно с комитетом, созданным в Вашингтоне в память жертв Геноцида армян.
“Послание Обамы относительно геноцида очень далеко от тех обещаний, которые он давал, будучи сенатором или кандидатом в президенты. Оказывается, он не в состоянии самостоятельно признать геноцид, так же, как и поставить конец конфликту между президентом Судана Омером Аль-Баши Нубаем и собственным народом в Южном Кордофане ”, – сказал председатель Армянского молодежного союза “Ани” Тевин Полатян.
В рядах митингующих возле Белого Дома присутствует мэр города Визалия штата Калифорния Эми Шукян, чья бабушка также оказалась свидетелем Геноцида армян 1915 года. Митингующие призывают: “Признайте Геноцид, назовите его своим именем господин президент”.